Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Falešné bankovky a dva hledaní muži

KARLOVARSKÝ KRAJ – Kriminalisté pátrají po totožnosti mužů 

Odbor hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje se také intenzivně zabývá trestnými činy spáchanými proti měně „tzv. penězokazectvím“.
 
V rámci své působnosti se v roce 2012 policisté z odboru zabývali 155 případy padělání peněz. Z tohoto počtu jich zůstalo 67 neobjasněných. Pachateli jsou většinou mladí lidé, kteří mají nízké právní vědomí a neuvědomují si, že paděláním pouhé 100 koruny jim hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na 8 let. Jejich jednání lze také kvalifikovat jako zločin proti měně a platebním prostředkům, neboť svým jednáním přímo zasahují do základu bezpečného a funkčního peněžního styku, který je jedním ze základních kamenů fungujícího tržního hospodářství a je pod ochranou trestního práva.
 
V roce 2012 se vyšetřovatelé zabývali také výskyty velmi kvalitních padělaných bankovek převážně cizí měny. Touto již velmi kvalifikovanou trestnou činností se zaobírají mezinárodní gangy, které sídlí mimo území republiky. V České republice jsou tyto padělky do oběhu udávány prostřednictvím cizích státních příslušníků. Tato trestná činnost těchto skupin je vysoce organizována a jedná se o zvlášť nebezpečnou trestnou činnost. Rovněž v letošním roce 2013 odbor hospodářské kriminality Karlovarského kraje rozpracovává některé zločinecké seskupení, které se zaobírá penězokazectvím.
 
Většina případů se však vyznačuje tím, že jde o padělky nevalné kvality, které postrádají jakékoliv ochranné prvky a jsou zhotoveny reprodukcí na obyčejné barevné domácí tiskárně a na kancelářském papíře. Jsou tedy rozpoznatelné pouhým hmatem a okem. V Karlovarském kraji s nimi bylo placeno v běžných obchodech za běžného provozu a za dobrých světelných podmínek.  K jejich přijetí přitom nemuselo dojít, kdyby se jejich příjemce na ně alespoň podíval. Často se stává, že padělek příjemce okamžitě po jeho přijetí vloží do kasy a padělek zjistí až později, při počítání tržby.
 
Stávají se i případy, kdy příjemce zjistí padělek a předkladateli jej vrátí, čímž policii znesnadňuje vyšetřování.  V souladu se zákonem o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona, o České národní bance, může každý odmítnout přijetí bankovek nebo mincí u kterých existuje podezření, že jsou padělané nebo pozměněné. Právnická osoba, provozovatel kasina a směnárník mají však za povinnost podezřelé bankovky nebo mince zadržet.
 
Také mají zároveň povinnost vyzvat toho, kdo podezřelé bankovky nebo mince předložil, aby prokázal svoji totožnost. Poté co zaznamenají jeho osobní údaje, tak vystaví potvrzení o zadržení podezřelých bankovek nebo mincí. Osoba, která podezřelé bankovky nebo mince předložila, je povinna výzvě k prokázání totožnosti vyhovět.
 
Jsou to právě příjemci padělků, kteří mohou velmi pomoci objasnit tuto trestnou činnost. Postačí dodržovat tyto jednoduché zásady.
  • Bankovku si prohlédnout z obou stran a vizuálně zkontrolovat všeobecně známé ochranné prvky, jako např. ochranný proužek a vodoznak. Při zjištění padělku nenechávat na bankovku zbytečně nesahat další osoby, aby tak nedošlo k znehodnocení daktyloskopických otisků, případně dalších jiných stop. Ideální je tuto bankovku vložit do obálky a i s ní následně předat policistům.
  • Při zjištění padělku, zadržet padělek a sepsat s předkladatelem formulář o zadržení.
  • Může se stát, že předkladatel padělku nejeví součinnost a z místa uteče. V takovém případě je nutné, zapamatovat si co nejvíce detailů k této osobě (pohlaví, výšku, přibližný věk, oblečení, různé markanty, jako např. náušnice, tetování, vousy apod.), případně dopravní prostředek a směr, kterým opustil místo udání padělku. Samozřejmostí je okamžité informování policie na lince 158.
Od začátku letošního roku evidují vyšetřovatelé z odboru hospodářské kriminality zvýšený nápad výskytu padělků. V souvislosti s těmito případy žádá policie o pomoc veřejnost, zda na záběrech nebo fotografiích poznají předkladatele padělků, ke kterým došlo v Chebu na různých místech.
 
V prvním případě došlo dne 08.06.2012 v herně v Chebu udání několika padělků bankovek doposud neznámý mužem nominální hodnotě -200,-Euro, které se mu zde podařilo směnit.  K dalšímu případu došlo dne 06.02.2013 na benzínové čerpací stanici v Chebu. Zde udal doposud neustanovený muž několik padělků bankovek v nominální hodnotě 50 Euro a 100 Euro.
 
Benzínová čerpací stanice: Muž mezi 25- 30 lety, sportovní postavy, asi 180 cm vysoký, krátce střižené černé vlasy, snědé pleti, tmavé oči a hovořil anglicky. Na sobě měl tmavý černý kabát, bílou šálu s tmavými pruhy, černé boty a džínové kalhoty tmavé modré barvy.
 
Herna: Muž mezi 45-50 let, střední postavy, 175 cm vysoké postavy, krátké vlnité zrzavé vlasy, oválný obličej a hovořil německy. Na sobě měl béžovou mikinu s dlouhým rukávem ke krku, která byla navlékací přes hlavu. Na sobě měl kalhoty světlejší barvy.
 
Video hledaných mužůPotvrzení o zadržení bankovek nebo mincí
 
Další informace o bankovkách naleznete na stránkách České národní banky
 
por. Ing. Pavel Valenta
13.03.2013
Odkazy do noveho okna

Bankovky

Bankovky 

Detailní náhled

Bankovky

Bankovky 

Detailní náhled

Bankovky

Bankovky 

Detailní náhled

Bankovky

Bankovky 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem