Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Prevence vloupání do chat, bytů a rodinných domů

LIBEREC - Policisté neustále řeší vloupání do bytů, domů a rekreačních chat. 

Pocit bezpečí je jednou ze základních lidských potřeb. Náš domov je místem, které symbolizuje bezpečí. Představa, že se někdo cizí prochází v našem bytě, prohrabuje se vašimi věcmi a odchází s nimi pryč, je asi tou nejhorší představou.
 
Jak je patrné ze statistik, v roce 2012 došlo k poklesu vloupání do rodinných domů, ale v ostatních případech dochází k nárůstu.
 
Statistika vloupání do rodinných domů, bytů a chat za rok 2013, 2012 a 2011 na Územním odboru Liberec
Územní odbor Liberec
Rok
2013 do dubna
2012
2011
vloupání
počet
objasněno
počet
objasněno
počet
objasněno
Rodinné domy
31
1
112
12
117
35
Chaty a chalupy
44
14
80
11
74
26
Byty
14
1
92
43
51
23
 
Policisté Obvodního oddělení Frýdlant šetří vloupání do rekreační chaty. Zatím neznámý pachatel vnikl do chalupy tím, že se nejdříve dostal do stodoly, která přímo navazuje na chatu. Tam proboural stěnu chaty, a tak se dostal dovnitř.  Zde měl již volný pohyb, celou chatu prohledal a připravil si věci, které si chtěl odnést.
Pravděpodobně ten samý pachatel se vloupal i do sousední chaty, a to po rozbití okna. Chalupu prohledal a odcizil věci v hodnotě přes 170 000,-Kč. Jednalo se zejména o elektroniku, elektro – nářadí, sekačku a o motorku zn. Simson.
 
Policisté z Obvodního oddělení  Vratislavice šetří vloupání do bytu v panelovém domě. Pachatel se do bytu dostal v době, kdy majitelé byli v zaměstnání, tedy někdy mezi devátou hodinou ranní a půl třetí odpoledne. Z bytu, který je v prvním nadzemním podlaží, si odnesl finanční hotovost, šperky a to vše v hodnotě přes 26.000,-Kč.
 
Obdobný skutek také řeší policisté z Obvodního oddělení Liberec centrum, kdy se neznámý pachatel dostal po rozražení vstupních dveří do panelového bytu v devátém patře, kde poté odcizil finanční hotovost, šperky a elektroniku, a to vše v hodnotě pes dvacet tisíc korun.
Ve všech případech policisté zahájili úkony trestního řízení proti neznámému pachateli, a to pro podezření z trestného přečinu krádeže a porušování domovní svobody.
 
Sklepní kóje, kůlny  jsou stále vděčnými objekty pro zloděje. V tomto týdnu řešili policisté hned několik případů, kdy se na ně obrátili právě majitelé sklepních kójí, kteří přišli o uskladněné věci.

Jeden z poškozených se na policisty obrátil dnes.  Zloděj mu vykradl sklepní kój v domě na Starém městě v Liberci. Škoda činní něco málo přes devět tisíc korun. Poškozený přišel totiž o dětské jízdní kolo zn. Genesis Nevada. Policisté musí nyní zjistit, kdo se do sklepa vloupal a kde kradená věc skončila.
Další případ byl nahlášen policistům z Obvodního oddělení Liberec centrum a mělo k němu dojít mezi 13. a 18. březnem tohoto roku. Zloděj se vloupal do společného sklepa, který patří Společenství vlastníků domu v Zeyerově ulici. Jediné, co z něho zmizelo, byl křovinořez, který si Společenství vlastníků domu pořídilo v roce 2010 za osmnáct tisíc korun.
 
Policie proto opětovně připomíná občanům, aby byli obezřetní a svůj majetek si chránili. Zde je pár rad, které znesnadní přístup případného zloděje k Vám domů
 
Jak zabránit vloupání do bytu či rodinného domu
  • Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení.
  • Důkladně zabezpečit také ostatní stavební otvory, jako například sklepní okénka, okénka na toaletách, zadní dveře, apod.
  • Vhodné jsou i ochranné folie na okna
  • Dbáme na řádné uzamykání dveří bytu i celého domu.
  • Při odchodu z bytu či domu, byť jen na krátkou dobu, pečlivě uzavřeme všechna okna.
  • Pokud se přestěhujeme do nového bytu, ihned jakmile to bude možné, vyměňme zámky.
  • Je třeba dbát na to, aby společné prostory v domě, jako jsou chodby, schodiště, sklepy, byly řádně osvětleny, a aby klíče od nich měli pouze nájemníci či majitelé bytů.
  • Pokud máte vstupní dveře do bytu osazeny kukátkem, či poštovní schránkou, zabraňte tomu, aby bylo vidět dovnitř.
  • Na zvonky a dveře a schránky uvádějte pouze své příjmení v množném čísle bez titulů.
  • Nikdy neotvírejte dveře hned, jakmile na vás někdo zazvoní. Raději se přesvědčte nejlépe panoramatickým kukátkem, kdo je za nimi. Pokud otvíráte, použijte bezpečnostní řetízek.
  • Osoby nabízející různé služby si raději prověřte, nejlépe telefonátem na jejich firmu. Měly by se též prokázat příslušným průkazem.
  • Přijdete-li domů a naleznete pootevřené dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě přivolejte policii. Zabráníte tak zbytečnému zničení případných stop po pachatelích.                  
  • Důležité je, pořídit si kvalitní dveře s kvalitním bezpečnostním zámkem. Nezapomínejme ale i na uchycení dveří, což jsou závěsy, dále zárubeň, čili rám a také kování, tedy ochranný štít vlastního zámku.
Účinnost mechanických zábranných prostředků při ochraně oken a dveří obydlí umocňuje instalace elektronického zabezpečovacího systému (EZS).
Pod EZS je možné si představit například:
  • Detektory.
  • Ústředny.
  • Signalizační zařízení.
  • Přenosové prostředky.
  • Pult centralizované ochrany.

 

por. Jana Světlá
komisař KŘP PIO
10.05.2013

vytisknout  e-mailem