Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Muž podvedl přes 130 osob

JIHLAVSKO: Byl obviněn ze spáchání zločinu podvodu 

 

Kriminalisté oddělení hospodářské kriminality jihlavského územního odboru ukončili vyšetřování rozsáhlého a složitého případu podvodu. „Případ je výjimečný zejména vysokým počtem podvedených osob, kterých je přes 130 a jsou z různých míst celé České republiky,“ řekl por. Mgr. Svatopluk Vácha, komisař oddělení hospodářské kriminality. Také škoda, kterou pachatel poškozeným způsobem, je vysoká, přesáhla částku jeden a půl milionu korun. Policejní komisař zahájil trestní stíhání třicetiletého muže z Jihlavy, který byl obviněn ze spáchání zločinu podvodu. Jedná se navíc o muže, který byl v minulosti již opakovaně pravomocně odsouzen, naposledy k trestu odnětí svobody. V současné době je ve věznici, kde nastoupil výkon trestu uložený za jinou obdobnou trestnou činnost.
 
Prověřování případu pro kriminalisty začalo přijetím trestního oznámení jedné z podvedených osob, postupně se ale přihlásilo na policii v různých částech republiky několik dalších poškozených a případ se začal rozrůstat. Převážnou většinu podvedených ale kriminalisté zjistili a oslovili až v průběhu prověřování případu. V takovýchto případech se totiž často stává, že poškození se cítí zahanbeni, že se nechali podvést, a s oznámením případu na policii otálejí nebo tak nikdy neučiní a pachatel tak nemůže být za spáchanou trestnou činnost potrestán.
 
Podstata podvodu spočívala v tom, že pachatel nabízel rychlé poskytnutí úvěru či půjčky, poté od zájemců, kteří ho kontaktovali, vylákal finanční prostředky jako údajnou zálohu či poplatek na náklady spojené se zprostředkováním úvěru a i když poškození zaplatili, žádný úvěr nebo půjčku jim podvodník neposkytl a přestal být kontaktní. Smyšlené zálohy si pachatel nechal zasílat na své účty nebo mu byly posílány poštovními složenkami. „Prvotní šetření jsme prováděli na základě trestních oznámení několika málo poškozených osob. Z následně získaných informací bylo zřejmé, že pachatel svou trestnou činnost prováděl dlouhodobě a po celé republice, bylo tedy nutné rozšířit naše pátrání po podvedených osobách na všechny bankovní ústavy včetně pošty. Z bankovních výpisů pachatele byl postupně kompletován seznam poškozených osob. Tuto činnost ztěžoval fakt, že někteří poškození poslali své zálohy bez jakýchkoliv údajů ke své osobě, v takovém případě bylo nutné opět vyžádat od bank ztotožnění majitelů účtů, ze kterých zálohy odešly. V některých případech posílal zálohu ze svého účtu kamarád poškozeného nebo rodinný příslušník, který sám nebyl poškozeným, v takovém případě bylo předmětem další operativní činnosti zjistit skutečného poškozeného, tedy skutečnou oběť a toho k případu vyslechnout,“ přiblížil prověřování případu por. Svatopluk Vácha. Konečné číslo poškozených skončilo na 132, podvodu se pachatel dopouštěl už od roku 2007.
 
Pachatel poskytnutí úvěru či půjčky nabízel prostřednictvím inzerce v tisku, na internetu či jinde, v několika případech navíc využíval také mezičlánku v podobě osoby, které pachatel slíbil, že jí část zálohy vrátí výměnou za to, že bude pro něho shánět další zájemce o úvěr či půjčku. Situace se pak pro tyto osoby ještě více ztížila. „Jeden z těchto prostředníků zkomplikoval situaci sjednaným klientům ještě tím, že si část zálohy nechával a pachatel poté zdůvodňoval nevyplacení slíbené půjčky nebo úvěru tím, že neobdržel celou částku a vylákal od poškozených další platby navíc,“ přiblížil komisař Svatopluk Vácha.
Pachatel průběžně měnil svá telefonní čísla. Podvedení také muže, který jim půjčku nebo úvěr slíbil, znali pod různými jmény. Mezi podvedenými je tak také poškozený, který byl pachatelem podveden hned dvakrát, aniž by tušil, že jedná s tou samou osobou. „Se zájemci o úvěr či půjčku se muž nikdy osobně nesešel, vždy s nimi jednal jen po telefonu,“ řekl komisař Svatopluk Vácha. Jak dále dodal, poskytnutí peněz sliboval pachatel s tím, že zájemci nemusí cokoli písemně dokládat, a navíc je motivoval rychlostí zaslání požadované částky, a to často do dvou dnů od zaplacení zálohy. Zálohy se pohybovaly v různých výškách podle toho, kolik byl kdo ochoten a schopen zaplatit. Některé z podvedených vyzval k předání slíbené půjčky nebo úvěru na schůzce v Praze kam klienti v daný termín přijeli, pachatele ani peněz se ale nedočkali.
 
Mezi podvedenými jsou muži i ženy z území celé České republiky. „Podvedené osoby byly různého věku a společenského postavení. Pachatel mezi nimi nedělal rozdíly, svým jednáním podváděl jak podnikatele, kteří chtěli půjčku na rozšíření svých podnikatelských aktivit, živnostníky potřebující překlenout slabší finanční období, tak i ženy na mateřské dovolené nacházející se v tíživé životní situaci, které na zálohu použily mnohdy své poslední úspory,“ uvedl komisař Svatopluk Vácha.   
Úvěry nebo půjčky, o které poškození žádali, byly nejčastěji v řádech desetitisíců a záloha se pohybovala převážně v tisících, nezanedbatelná část poškozených ale žádala o statisíce a někteří z podvedených dokonce o miliony a zaplacené zálohy byly podle toho také úměrně znatelně vyšší. Mezi poškozenými je např. mladá žena, která žádala o úvěr jeden milion korun a vložila na účet pachatele třicet tisíc korun, další podvedený klient za slíbenou stejně vysokou půjčku vložil pachateli na účet částku přes 130 tisíc korun. Jiný muž vložil na účet pachatele částku padesát tisíc korun s příslibem zprostředkování úvěru ve výši 300 tisíc korun a od dalšího muže vylákal pachatel čtyřicet tisíc korun za příslib zprostředkování půjčky ve výši tří milionů korun.
O celkovou částku přes 260 tisíc korun přišel muž, který si chtěl nejprve také zařídit jen pro sebe úvěr, do podvodu a manipulace pachatele se ale zamotal více než ostatní. „Nejprve nalezl na internetu inzerát a s pachatelem se telefonicky spojil, dohodli se na uhrazení zálohy a další spolupráci spočívající ve shánění nových klientů požadujících úvěr a vybírání záloh. Podvedený muž poté sháněl další osoby, ale z důvodu aby předešel případným problémům za ně sám, ze svých peněz, ale pod jejich osobními údaji, hradil zálohy,“ upřesnil komisař Svatopluk Vácha. Jak dále dodal, během pěti měsíců vložil muž na účet pachatele v osmi platbách celkovou částku přes 260 tisíc korun.
Nejvyšší částku, a to téměř půl milionů korun, vylákal pachatel od muže, který žádal o úvěr ve výši třiceti milionů korun. Během pěti měsíců vyplatil podvedený v sedmi platbách na účet pachatele celkovou částku bezmála 450 tisíc korun. 
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
10. července 2013 

vytisknout  e-mailem