Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Krádežím lze zabránit vhodným zabezpečením

KRAJ VYSOČINA: Nejčastěji se zloději zaměřují na modely vozidel Škoda Octavia 

 

Kriminalisté v Kraji Vysočina se v letošním roce potýkají se zvýšeným počtem případů krádeží osobních automobilů. Od začátku letošního roku do současné doby dokumentujeme celkem 76 případů odcizených automobilů.
 
Krádeže dvoustopých motorových vozidel v Kraji Vysočina v období od 1. ledna do 30. června
 
 
2009
2010
2011
2012
2013
počet skutků
86
90
46
47
76
objasněno
23
15
12
12
27
% objasněnosti
26,74
16,67
26,09
25,53
35,53
Vozidla se ztrácejí především na Jihlavsku (letos 14 vozidel), Havlíčkobrodsku (letos 13 vozidel). Žďársku (letos 19 vozidel) a na Pelhřimovsku (letos 19 vozidel). Nejčastěji se pachatelé zaměřují na osobní vozidla Škoda Octavia s rokem výroby 2005 a mladší a vybírají si většinou stříbrné, šedé nebo různé pastelové odstíny těchto vozidel. Pachatelé z České republiky jezdí krást osobní vozidla také do sousedních zemí, především do Německa a Rakouska.
 
„Policejní statistiky ukazují, že největší zájem mají zloději právě o modely vozidel Škoda Octavia, které jsou na českém trhu stále nejprodávanějším vozem. Mezi zákazníky je velký zájem také o ojetá vozidla této značky, stejně jako o náhradní díly k těmto vozidlům. Krádeže mají většinou na svědomí dobře organizované skupiny pachatelů, kteří si vozidla mohou předem vytipovat, poté se na místo vrátit a auta odcizit. Nelze vyloučit, že se může jednat i o zcela náhodné krádeže,“ uvedl kpt. Mgr. Zdeněk Maloušek, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Pokud lidé zpozorují, že se na parkovišti u obchodních center, na sídlištích, ale  i na jiných místech kolem zaparkovaných vozidel pohybují podezřelé osoby, které si auto obhlížejí, měli by se obrátit okamžitě na linku 158. Policejní hlídka může na místě tyto osoby zkontrolovat a v případě, že by poté došlo ke krádeži vozidla v dané lokalitě, mohli by mís kriminalisté k dispozici důležité informace.
 
Odcizit zaparkované vozidlo není v dnešní době pro zloděje velkým problémem. Většinou zloděj poměrně snadno překoná zámek u dveří a poté vozidlo uvede do chodu a po vlastní ose z místa odjíždí. Ukradená vozidla pak končí v rukou další skupiny pachatelů, kteří upraví všechno potřebné, aby tato auta mohla získat novou identitu. Poté vozidla putují zpět na trh do prodeje jako ojetá vozidla. K této legalizaci mohou sloužit také doklady od havarovaných vozidel nebo se používají padělky dokladů cizích zemí a pomocí nich jsou vozidla do registru vozidel v České republice přihlášena jako individuálně dovezené vozidlo. Osobní auta se velice často kradou také pro účely snadného pořízení náhradních dílů, kdy je odcizený vůz po krádeži uklizen do objektu, kde jej pachatelé co nejrychleji rozeberou na náhradní díly a tyto díly pak putují do neautorizovaných servisů a různých dílen.
 
Každý majitel automobilu by se měl proto postarat o zabezpečení svého vozu a nedávat zbytečně příležitost k jeho odcizení. Způsob zabezpečení závisí na rozhodnutí majitele a typu auta. Účinné je vhodně zkombinovat mechanické zabezpečení s dalšími systémy tak, aby zloděj měl minimální šanci vozidlo odcizit. Zabezpečení vozidla zloděje totiž většinou od jeho plánu odradí. Pokud na jednom místě v jedné lokalitě parkuje více vozidel, tak si zloděj vybere auto, které není zabezpečené.
 
Ideálním místem pro odcizení vozidel jsou neosvětlená a odlehlá místa, kudy neprocházejí lidé. Proto by majitel neměl usnadňovat práci zlodějům tím, že vozidlo zaparkuje na tmavém nebo odlehlém místě. Výhodou je parkovat v garáži, pokud tato možnost neexistuje, tak například pod pouličním osvětlením nebo v místech, kde je funkční kamerový systém, který pro zloděje představuje vyšší riziko, že bude při krádeži odhalen. Když auto opouštíme, měli bychom zkontrolovat, zda jsou zavřená všechna okna, zda jsme uvedli do provozu nainstalované zabezpečovací zařízení a zda jsme vozidlo řádně uzamkli. Ve vozidle bychom nikdy neměli nenechávat technický průkaz ani náhradní klíče k vozidlu. Pokud tyto věci ve vozidle zůstanou, velice tím usnadňujeme zloději další legalizaci vozidla.
 
 
Základním stupněm ochrany vozidla jsou nejrůznější mechanické zábranné prostředky, které mají za úkol především výrazně prodloužit dobu nutnou k odcizení vozidla a tím krádež znemožnit. Nejúčinnější z této skupiny je mechanické uzamykání systému řazení vozidla, zamykací tyče na volant nebo uzamykací systém pedálů. Další možností zabezpečení a ochrany vozidla je instalace různých imobilizérů a autoalarmů. Imobilizér může účinně blokovat možnost neoprávněného nastartování vozidla. Elektronické autoalarmy jsou aktivním zabezpečovacím zařízením a slouží ke střežení narušení vozu nebo manipulaci s ním. V případě napadení vozidla odrazují zloděje pomocí sirény a upozorní okolí vozu na narušení. Kromě signalizace sirény může být použit i přenos poplachové informace na mobilní telefon uživatele vozu. Autoalarmy jsou vhodným doplňkem pro kombinaci s například mechanickým zabezpečením, jelikož aktivně upozorňují okolí vozu na neoprávněnou manipulaci. Mnohdy postačí, pokud je ve vozidle skrytě umístěn vypínač, který znemožní nastartování vozidla.
 
Do další skupiny zabezpečovacích zařízení patří různé vyhledávací systémy. Tyto systémy  výrazně zvyšují objasněnost krádeží, případné vedou k rychlému zadržení pachatele a nalezení odcizeného vozidla. Jedná se o vyhledávací, monitorovací a lokalizační systémy odcizených vozidel. Tyto systémy umožňují v okamžiku spáchání útoku na vozidlo přenos informace v reálném čase případně určení směru pohybu a konkrétního místa, kde se vozidlo pohybuje nebo  kde vozidlo stojí. Účinným a poměrně levným prostředkem ochrany vozidla proti zlodějům je  neodstranitelné označování vozidel speciálními prostředky, které buď viditelně nebo skrytě označují vozidlo nebo části automobilu a tím znemožňují změnu identity vozidla a jeho další prodej. Mezi identifikační systémy patří například neodstranitelné značení skel - pískování, u kterého se na skla automobilu případně světlomety vyznačí VIN kód vozidla.
 
kpt. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
12. červenec 2013

vytisknout  e-mailem