Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody na internetu

TACHOVSKO – Policisté za poslední dobu evidují řadu poškozených, kteří při koupi zboží na internetových portálech, narazili na nepoctivé prodejce.  

      Policisté na Tachovsku evidují od počátku srpna letošního roku do 20. září celkem 13 případů podvodných jednání při nákupech na internetu. Z toho jsou 4 případy kvalifikovány jako trestné činy, zbylých 9 případů policisté šetří jako přestupky proti majetku. Poškození na nepoctivé prodejce naráží na různých inzertních či aukčních serverech, kde je zboží často prodáváno za velmi výhodné ceny. Už podezřele nízká cena zboží může být pro kupujícího signálem k tomu, aby byl při jeho výběru obezřetnější.
     Scénář policisty evidovaných případů je obdobný – poškozený za vybrané zboží zaplatí předem, zboží buď nedostane vůbec, nebo mu prodejce pošle zcela nehodnotnou věc či prázdnou zásilku.
     Za uvedené období například policisté z obvodního oddělení v Konstantinových Lázních přijali oznámení od 30leté ženy, která jim uvedla, že si na jednom internetovém portálu podala inzerát s tím, že koupí dětský kočárek. Na inzerát reagovala prodávající, která kočárek nabízela za 2 300 korun. Poškozená jí tedy dohodnutou částku zaslala na účet, avšak do současné doby kočárek neobdržela a prodávající na emaily nereaguje.
     Podobný případ evidují tachovští policisté. Těm oznamovatel sdělil, že si na jednom internetovém inzertním serveru objednal mobilní telefon za 6 000 korun. S prodávajícím se dohodl na zaplacení poloviční částky předem, a proto na bankovní účet prodávajícího zaslal částku ve výši 3 000 korun. Od té doby s ním však prodejce přestal komunikovat a poškozený telefon neobdržel.
     Obdobný scénář mají i další případy, kterými se policisté zabývají. Všem, co rádi nakupují z pohodlí svého domova a využívají k tomu různé inzertní či aukční portály, proto radí:
  • zboží nakupujte jen u ověřených prodejců a pročítejte si recenze,
  • nenechte se nalákat podezřele nízkou cenou zboží,
  • nakupujte raději tam, kde v případě podvodného prodeje můžete provozovatele portálu požádat o náhradu vzniklé škody
  • u neověřených prodejců neplaťte za zboží předem; nechte si je zaslat raději na dobírku.
    I v těchto situacích můžete ale narazit na nepoctivé prodejce, kteří vám místo objednaného zboží zašlou nehodnotnou věc. V tomto případě se ihned dostavte na pobočku pošty, kde s vámi vedoucí pošty sepíše zápis, se kterým co nejrychleji přijďte na policii. Na základě toho s vámi policisté sepíší záznam o přijatém oznámení a vydají příkaz k zadržení věci, na základě kterého pošta prodávajícímu pozastaví vyplacení částky.


por. Bc. Dagmar Jiroušková
2. 10. 2013

vytisknout  e-mailem