PLZEŇSKÝ KRAJ - Celkovou škodu za uvedené období policisté vyčíslili v souhrnné výši téměř dva miliony dvě stě tisíc korun.
Policisté z Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje z odboru hospodářské kriminality v těchto dnech ukončili prověřování případu několikamilionového krácení daní. Zároveň předali usnesení o zahájení trestního stíhání jednomu manželskému páru z Domažlic ve věku 56 let. Oba čelí obvinění z pokračujícího zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve formě spolupachatelství.
Kriminalisté v průběhu prověřování této trestné činnosti zjistili, že šestapadesátiletý muž jako jediný jednatel a ředitel společnosti se sídlem v Domažlicích, jehož předmětem podnikání byla koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej, zámečnictví, realitní činnost, dokončovací stavební práce, pořádání kulturních produkcí, zábav a provozování zařízení sloužících k zábavě, výroba kovových konstrukcí, kotlů, těles a kontejnerů a šestapadesátiletá žena jako sekretářka uvedené společnosti společně se záměrem vyhnout se zákonem stanovené povinnosti s úmyslem zkrátit daň z příjmů právnických osob, vědomě snížili základ daně z příjmů právnických osob společnosti. V době od 1. ledna 2009 do 22. června 2011 vytvářeli fiktivní účetní doklady, zejména pak jiné cestovní příkazy a jiné výplatní listiny, čímž došlo ke zkrácení daně.
Prověřování této trestné činnosti bylo složité, jelikož majitel společnosti policistům předal veškeré účetní a jiné doklady formálně v pořádku. Policisté po časově náročné analýze předložených účetních podkladů zjistili, že pracovníci firmy zaměstnavateli předkládali jiné cestovní příkazy, než ty, které jsou součástí účetních dokladů vedených společností. Předseda senátu Okresního soudu v Domažlicích proto vydal příkaz k prohlídce jiných prostor a pozemků dané společnosti. Při těchto domovních prohlídkách policisté nalezli výplatní listiny, které byly dle zaměstnanců pravdivě vyplněné. Dá se říct, že si manželé vedli druhé účetnictví. Zaměstnanci policistům sdělili, že částky uvedené v cestovních příkazech převyšují částky, které skutečně od svého zaměstnavatele obdrželi. Zaměstnavatel jim dle všeho při vyplácení mzdy předkládal k podpisu prázdné cestovní příkazy, bez uvedení vyplněných částek k převzetí jako cestovní náhrady. Zaměstnancům následně částky na cestovních příkazech z předloženého účetnictví ze strany majitele společnosti již nevyplatil. Povedený manželský pár úmyslně navyšoval náklady společnosti s úmyslem zkrátit daň z příjmů fyzických osob. Celkovou škodu za uvedené období policisté vyčíslili v souhrnné výši téměř dva miliony dvě stě tisíc korun. Pokud manžele z výše uvedeného trestného činu soudce uzná vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody až na osm let.
por. Ivana Telekešová, DiS.
22. října 2013