Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Obviněn z loupeže

LOUNY - Hrozí mu až desetileté odnětí svobody. 

V těchto dnech sdělil komisař služby kriminální policie a vyšetřování obvinění z trestného činu loupeže 41letému muži z Podbořan. Obviněný se uvedeného skutku dopustil 1. října pozdě večer v Dukelské ulici v Podbořanech. Tehdy přistoupil na autobusové zastávce ke zde sedící dvojici (muž – 56. ročník, žena – 60. ročník) a dal se s ní do řeči. Dvojice neměla kde přespat, a tak jí obviněný nabídl ubytování. Zároveň se muže s ženou tázal, zda mají peníze, zajímal se, co mají v tašce a zaujal jej prsten na ruce muže. Následně mu šperk z ruky sundal a strčil si jej do kapsy i přes nevoli poškozeného. Dále upřel svoji pozornost na ženu a prohlížel, zda má na sobě nějaké šperky. Když jí koukal na svetr a sahal na krk, žena se proti tomu ohradila. Obviněného to natolik rozčílilo, že jí začal nadávat a vyhrožovat fyzickou újmou. Poškozené se zastal její druh, ale vzápětí schytal od aktéra rány pěstí do obličeje. Obviněný se poté pokusil ukrást tašku poškozených, ale ty ji bránili a přetahovali se o ni. Přitom došlo ze strany obviněného opět k fyzickému útoku na poškozené. Aktér nakonec povalil muže na zem a snažil se jej zkopat. Ten se proti tomu bránil rukama. Mezitím žena popadla tašku a utíkala pro pomoc, zatímco útočník z místa utekl. Naštěstí oba poškození nemuseli vyhledat lékařské ošetření. Trestní stíhání obviněného je vedeno na svobodě, pokud soud uzná jeho vinu, hrozí mu podle trestního zákoníku odnětí svobody na dva roky až deset let.
 
Mizí kanálová víka
 
Další víka kanalizačních vpustí odcizil v minulých dnech dosud nezjištěný pachatel z krajnice vozovky v obcích Lipno, Mradice a Strkovice. Celkem zmizelo 11 kusů poklopů v hodnotě přes 30 tisíc korun. Policisté již v této věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin krádeže a po pachateli pátrají.
 
Poškozené výlohy v Podbořanech
 
Dvě výkladní skříně prodejen poškodil dosud neznámý pachatel v podbořanské ulici Přátelství. Rozbil je kamenem, čímž poškozenému majiteli způsobil škodu za 13 tisíc korun. K události došlo v úterý večer, policisté případ šetří jako trestný čin poškození cizí věci, po pachateli pátrají.
 
Krádež nákupních vozíků
 
Z odstavné plochy u jednoho marketu v Lounech zmizely nákupní vozíky. Dosud nezjištěný poberta je odcizil po odstranění visacího zámku, kterým byly zajištěny. Krádeží celkem 20 kusů nerezových vozíků na kolečkách způsobil pachatel škodu za cca 60 000 Kč. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději pátrají.
 
Vloupání do chaty na Smolnici
 
V minulých dnech vnikl bez násilí na pozemek jedné rekreační chaty v obci Smolnice dosud neznámý pachatel. Překonal zámek dveří u dílny pod chatou a dostal se dovnitř. Odtud si přisvojil generátor, čerpadlo, jízdní kola, různé nářadí a další věci. Svým počínáním způsobil poškozenému majiteli škodu za 25 450 Kč. Policisté případ šetří jako trestný čin krádeže a trestný čin porušování domovní svobody.
 
Jaké má chatař či chalupář možnosti ochrany svého majetku?
  • Základem jsou mechanické zábranné prostředky aplikované na nejrizikovější místa objektů (např. bezpečnostní zámky, složitější uzamykací systémy, ochranné okenní fólie, skla).
  • Vhodným doplněním mohou být různě vyrobené ochranné mříže a uzamykatelné okenice.
  • Nadstavbou je elektrická zabezpečovací signalizace. Problémem je, že zdaleka ne ze všech rekreačních objektů je telefonické či jiné spojení s okolním světem. Ovšem i tyto lze vyřešit. V takové lokalitě je určitě alespoň jedna telefonní linka k dispozici, k  níž lze připojit automatický telefonní hlásič, který po obdržení signálu o narušení vyvolá předem naprogramované jedno či více telefonních čísel, a předá tak informaci o narušení chráněného objektu zodpovědné osobě. Na hlásič lze připojit hlídání i více objektů.
  • Netradičním řešením je dále využití rádiových zabezpečovacích ústředen, které se instalují v objektech. Na jednotlivé ústředny v objektech se pak připojí nástražné detektory. Jde o jednoduchou a spolehlivou detekci pohybu pachatele v objektu, kdy detektor i instalace jsou skryté. Jejich montáž je velmi rychlá. V otázkách zabezpečení se majitelé rekreačních objektů musí striktně řídit podmínkami a názory pojišťoven. Pojišťovnám zatím stačí, aby byly zabudovány dobré zámky, mříže apod. Praxe ale ukazuje, že jsou-li mechanické zábranné prostředky osamocené, mohou v některých situacích vzbudit ještě větší agresivitu pachatelů a následná škoda je tím podstatně větší.
  • V každém případě, před ukončením sezóny, je důležité celý objekt řádně zajistit a odvézt z chaty nebo chalupy vše, co by mohl zloděj odcizit a s čím byste se neradi rozloučili.
  • Též není dobré v okolí chaty a chalupy nechávat volně přístupné nářadí nebo dokonce žebřík. Jsou to věci, které mohou zloději pomoci při vloupání do objektu.
nprap. Jaromíra Střelcová
Louny, 31. října 2013
 

vytisknout  e-mailem