Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Evropský den obětí – 22. února 2014

KUTNOHORSKO - Tento den nám připomíná, kolik z nás se už stalo obětí trestného činu. 

Za vyhlášením tohoto mezinárodního dne stojí podpis Charty práv obětí z Velké Británie ze dne 22. února 1990. O rok později vznikl mezinárodní Evropský den obětí, který má pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí i jejich blízkým, které obvykle tato situace též zasáhne, i když nepřímo.

Toto téma je v současné době ještě aktuálnější především díky novému zákonu o obětech trestných činů, který rozšiřuje práva těchto obětí. V České republice se mohou poškození a oběti trestných činů obrátit o pomoc i na Probační a mediační službu (dále jen PMS).

Od února loňského roku nabízí Probační a mediační služba ČR pomocnou ruku lidem, kteří se stali terčem trestného činu vrámci projektu „Proč zrovna já?“. Jeho cílem je podpora těchto obětí při vyrovnávání se se závažnou událostí trestného činu a usnadnění návratu kběžnému životu.S touto pomocnou rukou souvisí i úzká spolupráce s Policií ČR.

Do projektu „Proč zrovna já?“ je v rámci republiky zapojeno celkem 30 měst, ve kterých fungují poradny pro oběti. Jedním znich je i město Kutná Hora.

V budově Okresního soudu Kutná Hora přivítala regionální vedoucí PMS pro Středočeský kraj PhDr. Eva Filipovávedoucí Územního odboru PČR Kutná Hora plk. JUDr. Blanku Matějů. Sešly se 18. února 2014 k příležitosti tohoto významného dne. Společného setkání se zúčastnila také Mgr. Jana Komárková, vedoucí místního střediska PMS. Ta v prostorách poradny pro oběti prezentovala výsledky činnosti a shrnula vzájemnou spolupráci mezi složkami.

„Poradny pro oběti, v loňském roce podpořily 1240 osob, nejčastěji se jednalo o oběti majetkové a násilné trestné činnosti. Všechny služby jsou poskytovány anonymně a zdarma. V Kutné Hoře služeb poradny využilo 25 lidí. Dle potřeby a po vzájemné domluvě se neřídíme striktně úředními hodinami. Pokud je nezbytně nutné je možná i návštěva v domácím prostředí. “uvedla Jana Komárková.

Blanka Matějů k problematice uvedla, že je i velký počet neoznámených trestných činů. Být obětí kriminality není lehké, ale být poškozeným je však ještě obtížnější.

Instituce, které v Kutné Hoře spolupracují při pomoci obětem trestných činů v rámci projektu „Proč zrovna já?“ se pravidelně vzájemně informují, radí a předávají zkušenosti. Další toto setkání proběhne v měsíci březnu tohoto roku.

Konkrétní zločin ovlivnit neumíme, ale můžeme ovlivnit to, jak se s obětmi zločinu jedná.

Mgr. Jana Komárová - vedoucí střediska Probační a mediační služby Kutná Hora, plk. JUDr. Blanka Matějů - vedoucí Územního odboru PČR Kutná Hora a PhDr. Eva Filipová - regionální vedoucí Probační a mediační služby pro Středočeský kraj (vpravo)Mgr. Jana Komárová - vedoucí střediska Probační a mediační služby Kutná Hora, plk. JUDr. Blanka Matějů - vedoucí Územního odboru PČR Kutná Hora a PhDr. Eva Filipová - regionální vedoucí Probační a mediační služby pro Středočeský kraj (vpravo)
Kontakt a Úřední dny poradny pro oběti Kutná HoraKontakt a Úřední dny poradny pro oběti Kutná Hora


por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
18. února 2014
 

vytisknout  e-mailem