Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

O jednu vrásku méně

Praha 16. dubna 2014 – Detektivové ÚOOZ objasnili výskyt mimořádně kvalitních padělků českých bankovek v obchodních řetězcích v posledních několika letech.  

 

Na mimořádně složitém případu s krycím názvem LOG pracovali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV již od listopadu 2011. V dubnu letošního roku skončili konečně dva podezřelí v poutech.
Vše začalo v květnu 2011, kdy se v jednom z obchodních řetězců v Ostravě objevil první mimořádně kvalitní padělek české bankovky v nominální hodnotě 500 korun. Na případu začali pracovat kriminalisté z Krajského policejního ředitelství v Ostravě, kteří odvedli obrovský kus kvalitní práce. Padělky se však v nepravidelných intervalech začaly postupně objevovat v dalších obchodních řetězcích po celé České republice.
V srpnu 2011 se několik padělků objevilo i ve směnárně v Hodoníně a z kriminálního prostředí se podařilo získat operativní informaci, že tyto bankovky měly být do republiky přivezeny ze Slovenska. Kromě padělků pětisetkorunových bankovek se začaly objevovat i stejně zdařilé padělky bankovek v nominální hodnotě 1.000 korun.
Koncem listopadu 2011 případ převzali detektivové ÚOOZ a pod dozorem Okresního státního zastupitelství v Hodoníně se mu začali intenzivně věnovat. Práci detektivům ztěžoval především fakt, že vzhledem k vysoké kvalitě padělků byly tyto bankovky odhaleny až v odvedené tržbě v počítárnách agentur zpracovávání hotovostí nebo v České národní bance. Pracovnice obchodních řetězců ani nemohly odhalit, že se jedná o padělek, neboť ten disponoval ochrannými prvky. Padělatelé vytvářely dokonce i skryté ochranné prvky, které širší veřejnosti ani nejsou známy.
Pro detektivy ÚOOZ následovalo vytěžování mnoha hodin desítek až stovek kamerových záznamů z obchodních center i průjezdových kamer městského systému, zejména v Praze. Prověřovány byly desítky podezřelých osob, osloveni byli za účelem důslednějšího prověřování odebírané hotovosti zástupci obchodních řetězců. Tato opatření však nepřinesla posun vpřed.
Výsledkem znaleckého zkoumání zajištěných padělků bylo potvrzeno, že padělky pocházejí z jedné padělatelské dílny a tiskárna, na které byly vyráběny, byla prodána na Slovensku. Ani to však detektivům nepřineslo zásadní posun v celém případu, neboť jak se ukázalo, tiskárna byla prodána na smyšlenou osobu.
Detektivové se přesto nevzdávali a díky neúnavnému vytěžování videozáznamů a dalším postupně získaným operativním informacím se podařilo okruh podezřelých zúžit na čtyři konkrétní osoby, které vizuálně odpovídaly dvěma portrétům možných pachatelů. Fotografie byly vloženy do policejních databází a zaslány byly i slovenským kolegům. Ke ztotožnění pachatelů však ani v tomto případě nedošlo. Stopa, vedoucí k natipovaným čtyřem osobám, se ukázala jako slepá ulička a detektivové tak museli začít znovu a od začátku. Jediné, co měli v tu dobu v ruce, byly dvě fotografie stále neznámých mužů.
Policisté ÚOOZ proto přistoupili v polovině listopadu loňského roku k nebývalé akci. Společně s policisty z Krajského ředitelství Jihomoravského kraje „obsadili“ 16 prodejen v 3 městech. Tato místa detektivové natipovali po důkladné analýze tisíce dat, které měli v souvislosti s tímto případem k dispozici. Vybrat místa, kde by mohlo dojít k dalším pokusům o udání padělků, bylo nesmírně obtížné. Udávání padělků nemělo žádnou pravidelnost, docházelo k němu po celé ČR, ve většině případů pokaždé v jiném kraji.
Sázka na tuto kartu se detektivům nakonec vyplatila. Podařilo se ustanovit hlavní osobu předložitele padělků. Jak bylo následným šetřením zjištěno, jednalo se o slovenského občana (34), který do České republiky cestoval vlakem.
Po ztotožnění podezřelého už postupovalo prověřování podstatně rychleji. Velmi záhy byl ustanoven i druhý podezřelý muž, rovněž slovenský občan ve věku 32 let. Bylo zjištěno, že oba podezřelí spolu nejspíš konzultují postupy padělání a vylepšují společně techniku padělání. V padělání se zaměřují na českou měnu a švýcarské franky. Padělky české měny měli udávat v ČR oba podezřelí. Druhý z nich měl pak samostatně udávat franky ve Švýcarsku.
Detektivové ÚOOZ navázali úzkou spolupráci se Švýcarskou stranou, která ustanovila padělky, které by mohly pocházet od podezřelého Slováka (32). Jednalo se o 64 kusů padesátifrankovek vysoké kvality zpracování. Stojí za zmínku, že švýcarské franky jsou díky velkému množství ochranných prvků vysoké kvality jedny z nejhůře padělatelných bankovek. Padělky byly udávány opět ve větších obchodních střediscích.
Na základě poznatků a informací ÚOOZ se případem začali zabývat také slovenští kolegové z Krajského ředitelství policie v Banské Bystrici. Ti následně 10. dubna 2014, ve dvě hodiny po půlnoci, zadrželi podezřelého (34) na nádraží, když se chystal i s novými padělky tentokrát stofrankovek odcestovat do Švýcarska. Pří následné domovní prohlídce v místě jeho přechodného pobytu ve Zvolenu byla policisty zajištěna padělatelská dílna.
O tři dny později, tedy 13. dubna 2014 byl v Trnavě zadržen i druhý z podezřelých, u něhož byly zajištěny jak hotové padělky české měny v nominální hodnotě 500 a 1.000 korun, tak bankovky v různé fázi padělání, včetně komponentů a zařízeních sloužících k výrobě padělků.
Oba zadržení se nyní nacházejí na Slovensku. Ačkoli oba „samouci“, kvalita jejich práce však překvapila jak detektivy, tak i odborníky z ČNB, kteří do současné doby evidují 1002 kusů pětistovek a 610 kusů tisícovek, pocházejících právě od těchto „samouků“. České republice tak měli způsobit škodu za cca 1 milion 200 tisíc korun. Tyto padělky tvoří téměř 24% všech bankovek v nominální hodnotě 500 korun a 17% bankovek v nominální hodnotě 1.000 korun, které byly od roku 2011 až do současnosti zajištěny na našem území. K největšímu záchytu těchto pětistovek došlo v roce 2011, kdy tvořili téměř 40% všech zajištěných padělků této nominální hodnoty. U tisícovek byl největší záchyt zaznamenán v letošním roce, kdy tvoří téměř 30% dosud zajištěných padělků odpovídající nominální hodnoty.
Díky skvělé práci detektivů ÚOOZ, ostravských kriminalistů i kolegů v zahraničí, především ve Švýcarsku, ubyla všem, kteří se v České republice zabývají padělky měny, jedna velká vráska na čele.
Další kroky nyní bude podnikat Okresní státní zastupitelství v Hodoníně, které od počátku věc detektivům dozoruje. Na jednoho ze zadržených již byl českou justicí vydán Evropský zatýkací rozkaz a česká strana bude žádat o jeho vydání k trestnímu stíhání. V České republice hrozí obviněným v případě uznání viny až desetileté tresty odnětí svobody.

vytisknout  e-mailem