Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Alkohol za volant nepatří!

PLZEŇ - Řidiči, buďte ohleduplní sami k sobě i ke svému okolí. Nikdy neusedejte za volant svého vozu pod vlivem návykových látek. 

 

      S nadcházejícími květnovými svátky, počínaje pálením čarodějnic, konče velkolepými oslavami osvobození, očekávají policisté na silnicích zvýšený počet řidičů, kteří za volant svých čtyřkolých miláčků usednou pod vlivem alkoholu. Proto bychom rádi všem účastníkům silničního provozu připomněli nejen platná znění našich zákonů upravujících chování účastníků silničního provozu na pozemních komunikacích, ale poskytli i cenné rady, jak se vyvarovat nepříjemným zážitkům.
     Hned zpočátku je třeba zmínit nulovou toleranci alkoholu v krvi řidiče. To znamená, že podle naší platné legislativy nejen řidiči motorových vozidel, tedy osobních aut, nákladních automobilů a motocyklů, ale i řidiči nemotorových vozidel, tedy cyklisté, nesmí vozidlo řídit bezprostředně po požití alkoholického nápoje a současně nesmí řídit v době, kdy by ještě mohli být pod jeho vlivem. Šofér nebo cyklista, který se posadí za volant svého vozu nebo „za řídítka“ svého bicyklu po požití alkoholického nápoje a následně vozidlo popř. kolo řídí, se vždy dopouští protiprávního jednání. To samé platí v případě řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek a jedů.
     Bude-li řidič přistižen, jak řídí auto pod vlivem alkoholu, bude mu udělena pokuta ve výši 2 500 až 20 000 korun a současně získá sedm tak zvaných trestných bodů  bodového systému. Každý řidič je povinen podrobit se na základě výzvy policistů orientační dechové zkoušce ke zjištění alkoholu v krvi a posléze v případě potřeby i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči. V případě, že se tomuto úkonu odmítne podrobit, vystavuje se pokutě ve výši 25 000 až 50 000 korun za současného uložení zákazu řízení všech motorových vozidel a udělení sedmi bodů v bodovém systému.
 
     Mnohem závažnější než následky běžných silničních kontrol, které pro řidiče – opilce znamenají výše uvedené sankce, bývají následky dopravních nehod, jejichž viníkem je právě řidič pod vlivem alkoholu. V České republice je řízení pod vlivem alkoholu jednou z častých příčin závažných dopravních nehod v silničním provozu.
    Jak ukazuje tabulka pod textem, dopravní policisté Městského ředitelství policie Plzeň v roce 2012 řešili celkem 1 054 dopravních nehod. Z toho v 67 případech byl na vině alkohol, šest řidičů požilo před jízdou drogu. U 39 řidičů přitom byla zjištěna hladina alkoholu v krvi vyšší než 1,5 promile.
     V průběhu loňského roku se na teritoriu spravovaném Městským ředitelství policie Plzeň odehrálo celkem 1 091 dopravních kolizí, které řešili dopravní policisté. V 73 případech bylo u řidiče zjištěno ovlivnění alkoholem, kdy 43 osob z tohoto počtu nadýchalo více než 1,5 promile. Šest řidičů bylo pod vlivem omamných a psychotropních látek.
     V prvním čtvrtletí tohoto roku policisté plzeňského dopravního inspektorátu řešili již 192 dopravních nehod, kdy 17 z nich bylo způsobeno pod vlivem návykových látek. Třináct řidičů mělo v krvi více než 1,5 promile alkoholu. U jednoho byla zjištěna přítomnost drog.
 
                                            Dopravní nehody v Plzni
ROK                                

CELKOVÝ POČET

ALKOHOL     DROGY   
2012 1054 67 6
2013 1091 73 6
1 - 3 / 2014 192 17 1
     Z předložených statistických údajů je bohužel patrné, že počet dopravních nehod spáchaných v důsledku požití alkoholických nápojů nebo omamných a psychotropních látek má rostoucí tendenci.
 
     Přestože sváteční dny, jakými jsou právě ty, které nás čekají, nebo např. vánoce, velikonoce a podobně, nás přímo vybízejí k bujarým oslavám, které se mnohdy neobejdou bez konzumace alkoholu, je třeba mít na paměti několik základních zásad bezpečného chování, které nám pomohou vyvarovat se nepříjemným situacím a mnohdy i doživotním následkům. Vždy je třeba užívat života tak, abychom ani druhý den neměli čeho litovat.
 
  • Mějte na paměti, že ALKOHOL ZA VOLANT NEPATŘÍ a to ani v titěrné míře. Než před jízdou jedno vypité pivo, zvolte raději nealkoholickou alternativu tohoto moku. Chuťový požitek bude téměř stejný, následky žádné. Výbornou náhražkou jsou i jiné bezalkoholické nápoje nebo exotické koktejly.
  • Pokud víte, že se z místa oslavy, večírku nebo z pohostinství budete muset dopravit autem, raději vytvořte skupinku přátel, ve které zůstane vždy jeden, který alkohol nepožije a spolehlivě Vás rozveze domů. Pokud se nikdo nechce „obětovat“, využijte noční spoje městské nebo meziměstské hromadné dopravy nebo si objednejte taxi.
  • Za volant vozu neusedejte ani druhý den po oslavě, vypili-li jste větší množství alkoholu. Ačkoli se budete cítit neovlivněni alkoholem a naprosto schopni bezpečně řídit, myslete na tak zvaný zbytkový alkohol. Navíc ve stavu tak zvané kocoviny, kdy alkohol z krve již vymizel, je schopnost řízení značně zhoršená. Vhodné je pořídit si spolehlivý detektor alkoholu v dechu.
 
     Doba potřebná k odbourávání alkoholu z krve je vždy individuální a závislá na mnoha faktorech jako tělesné hmotnosti, případném užívání léčiv, věku a pohlaví. Pro názornost přikládáme orientační tabulku.
      
Tabulka odbourávání alkoholu
 
 
 
     Budete-li se řídit těmito jednoduchými pravidly, budete oceněni za svůj nesobecký a ohleduplný přístup k sobě samému i okolí, ale především významně posílíte bezpečí na silnicích a snížíte riziko dopravních kolizí s fatálními následky.
 
 
por. Ing. Hana Štefflová
30. dubna 2014
 
 

vytisknout  e-mailem