Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Chodci, dbejte na vlastní bezpečnost a buďte ohleduplní

Jihočeský kraj – Pravidla silničního provozu platí i pro chodce. (Hlasová schránka 974 221 116) 

Chodci patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. V rámci kampaně „Zastav jízdu smrti“ připomínají policisté právě chodcům, že jejich vlastní
společné logo.png
bezpečnost je tím nejdůležitějším, na co musí myslet a podle toho se v provozu chovat, protože pokud dojde ke srážce chodce s jakýmkoliv vozidlem, jsou v drtivé většině chodci vždy zranění, některá jejich zranění jsou velmi závažná, bohužel některé tyto střety končí i smrtí.
 
Pan Kovář z organizace BESIP dodává: „Řidiči a spolujezdci motorových vozidel jsou více či méně chránění samotným vozidlem, cyklisti a motocyklisti jsou alespoň částečně chránění např. helmou (pokud ji však mají), ale chodci nejsou chránění v podstatě vůbec. Chodec je tak nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu.“
 
V loňském roce evidovali policisté více než 3 500 dopravních nehod, ve 184 případech se jednalo o srážku s chodcem – z toho bylo 47 dětí, 26 dětí přitom nehodu samo zavinilo. Z celkového počtu 184 nehod s chodcem bylo 52 případů způsobeno právě samotným chodcem.
 
Při těchto nehodách 10 osob zemřelo, 35 utrpělo těžká zranění, 152 zranění lehká. Co se týče dětí, naštěstí žádné nezemřelo, 7 dětí bylo těžce zraněno a 42 zraněno lehce. Nejvíce nehod, při kterých byl sražen chodec, se stalo v obci – celkem 149 případů.
 
Je důležité si uvědomit, že jezdec na in-line bruslích je dle zákona o provozu na pozemních komunikacích chodec. Ve statistikách se tak za slovem CHODEC, ukrývá rovněž JEZDEC NA KOLEČKOVÝCH BRUSLÍCH. Pro jezdce na in-line bruslích tak rovněž platí příslušná pravidla silničního provozu, např.:
  • Osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce
  • Osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení může užít jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty 
Pravidla bezpečné jízdy na in-line bruslích:
  • Jezděte pouze tam, kde nemůžete ohrozit ostatní
  • Při jízdě mezi chodci dbejte zvýšené opatrnosti a předvídejte
  • Vždy používejte ochrannou přilbu a ochranu loktů a kolen
  • Vyplatí se nosit i sportovní rukavice a ochranné pomůcky na zápěstí
  • Nepřeceňujte své schopnosti, neriskujte
  • Nikdy nejezděte tak, abyste se drželi za motorové vozidlo nebo za jízdní kolo
  • Přizpůsobte styl a rychlost jízdy povrchu, po kterém jedete
 
Ovšem pravidla bezpečného chování v provozu neplatí jen pro in-line bruslaře, ale pro chodce všeobecně. Shlédněte video BESIPu, kde uvidíte nejčastější chyby chodců:

Video BESIP: Chybující chodci
 
Zákon hovoří jasně, chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Kde není chodník, nebo je‐li neschůdný, chodí se po LEVÉ KRAJICI, a kde není krajnice, nebo je‐li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky.
 
 
Správné přecházení učíme děti již v mateřských školách. Při přecházení zbytečně neriskujte! Jakmile vstoupíte na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmíte se zde bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Je‐li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod musítepřecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
 
Složitější je pak přecházení silnice o více pruzích. Zde je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a hlavně řidiči musí bedlivě sledovat vozidlo ve vedlejším pruhu a být předvídaví, aby chodce nesrazili.
 
Video BESIP:  Přechod na vícepruhu
 
Pozor na tramvaje, chodec musí v každém případě dát tramvaji přednost, dokonce i na přechodu. Tramvaj se jakožto kolejové vozidlo nemůže vyhnout, jede tam, kam ji koleje vedou. Řidič tramvaje může pouze intenzivně brzdit.

Video BESIP: Tramvaj a chodec
 
Obzvláště pro chodce platí základní pravidlo „Vidět a být viděn“. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Investujte proto do nákupu reflexních pásků či reflexních prvků. Pořiďte je i svým dětem.  Dejte si je na konce rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Cyklisté pak i na přilbu na kolo.  Použití reflexního prvku na oblečení zvyšuje viditelnost chodce ve tmě až na dvě stě metrů.
Vyzkoušejte si zajímavou interaktivní aplikaci na webových stránkách BESIPu a pochopíte, proč je tak důležité míst reflexní prvky.
 
Interaktivní aplikace - jak fungují reflexní prvky
 
Policisté upozorňují, buďte opatrní, dodržujte pravidla silničního provozu, učte správnému chování v provozu i Vaše děti.  Buďte vidět – přežijete! Pomozte nám „ZASTAVIT JÍZDU SMRTI“.
Logo ZASTAV JÍZDU SMRTILogo ZASTAV JÍZDU SMRTI
 
por. Ing. Štěpánka Uhlířová, krpc.pio@pcr.cz
21. května 2014

vytisknout  e-mailem