Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Použili je jako nástroj

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Pro získání peněz využili mentálně retardované osoby.  

 

 

Pětatřicetiletý muž je kvůli své lehké mentální retardaci invalidní důchodce. Bydlí se svou matkou v rodinném domě v obci na Uherskohradišťsku. Na jaře roku 2010 si koupil dům a ani o tom nevěděl. Peníze na dům získal uzavřením smlouvy hypotečním úvěru. Ani o tom nevěděl. Že má něco podepsat a kam podpis umístit, mu měl ukázat dvaapadesátiletý muž z Uherskobrodska, pracující pro finanční společnost. Ten retardovaného muže vyhledal a přiměl jej k podpisu smlouvy ve výši 2 650 000 korun, jejíž význam třicátník nechápal. Za podepsaného muže do smlouvy uvedl, že invalidní důchodce pobírá měsíčně za práci u vymyšlené firmy plat přes šestadvacet tisíc korun, a bude tak schopný hradit měsíční splátky úvěru. Podvodník do smlouvy uvedl telefonní číslo na retardovaného muže, stejně jako kontaktní e-mail a číslo bankovního účtu. Ovšem invalidní důchodce žádný telefon nevlastní, ani jej neumí používat, e-mail si nikdy nezaložil, protože s počítačem neumí pracovat, a tak ani založení bankovního účtu a jeho obsluha nebyly z jeho strany reálné. Došlo k vyplacení úvěru a přesunu zhruba 1,5 milionu korun z účtu retardovaného muže na účet dvaapadesátiletého podvodníka, který je měl použít pro svou potřebu.

Hypoteční úvěr nikdo nesplácel, a tak pracovníci banky přišli za dlužníkem domů. Tam byla pouze jeho matka, která když se dozvěděla, že si její syn vzal úvěr přes 2,5 milionu na koupi domu, tak zkolabovala a skončila na týden v nemocnici. Až se zotavila, ptala se syna na věci spojené s hypotékou. Ten jí řekl, že si nikdy žádnou hypotéku nebral, ani si žádný dům nekoupil. Proto přišla na policii s trestním oznámením na neznámého pachatele. Uherskohradišťští kriminalisté začali postupně zjišťovat detaily, které je přivedly až k podezřelému dvaapadesátiletému muži. Rozsáhlé vyšetřování a dokumentování mužova jednání vedlo k tomu, že jej uherskohradišťští kriminalisté v těchto dnech obvinili ze spáchání trestného činu úvěrového podvodu, při němž za účelem získání finančních využil invalidního důchodce jako živý nástroj. Za spáchání tohoto trestného činu hrozí dvaapadesátiletému muži až osm let vězení.


 

Podobně použila mentálně retardovanou osobu také šestatřicetiletá žena. Je samoživitelka svých dětí a s postupem času se zadlužila tak, že nebyla schopna splácet své dluhy. V loňském roce se seznámila se starší ženou, která žije sama ve svém domě v obci na Uherskobrodsku. Tato starší paní je invalidní důchodkyní kvůli své vrozené lehké mentální retardaci. Šestatřicetiletá žena nejdříve dosáhla toho, že jí mentálně retardovaná žena nechala bydlet ve svém domě. Posléze si řekla, že když si už nemůže vzít další půjčku na sebe, půjčí si peníze na retardovanou ženu, která ji u sebe nechávala bydlet. Zprostředkovala půjčku 20 tisíc korun. Vyplacené peníze si sama převzala, starší žena z nich neviděla ani korunu. Splátky za starší ženu chtěla prý hradit pravidelně, ale zaplatila pouze dvě. Zbytek zůstal na bedrech starší ženy. Po čase podvodnice ušila další podvod na svou domácí. Zprostředkovala smlouvu na 130 tisíc korun u soukromé osoby. I v tomto případě všechny půjčené peníze převzala pouze třicátnice, přičemž dluhy zůstaly na starší ženě. Případem se začali zabývat uherskohradišťští kriminalisté, kteří podrobným vyšetřováním, výslechy a znaleckým zkoumáním zjistili, že starší žena v době, kdy podepisovala smlouvy, vůbec nevěděla, co podepisuje, že si bere půjčku peněz a že žádné peníze, které si měla oficiálně půjčit, nikdy v rukou nedržela. Kriminalisté navíc prokázali, že podpis starší ženy na jednom z dokladů třicátnice zfalšovala. V těchto dnech uherskohradišťští kriminalisté sdělili šestatřicetileté ženě obvinění ze spáchání trestného činu podvodu, za který jí ze zákona hrozí až pět let vězení.


 

18. červen 2014, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem