Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Jeden chodec zemřel při nehodě na Vysočině

KRAJ VYSOČINA: Na přechodech pro chodce se letos stalo v kraji více nehod 

 

Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do 30. června vyšetřovali celkem 42 dopravních nehod, na kterých měli účast chodci. Jeden chodec při dopravní nehodě zemřel, šest jich utrpělo těžké zranění a 37 chodců bylo zraněno lehce. Z výše uvedeného počtu dopravních nehod se jich 12 stalo přímo na přechodu pro chodce a sedm v nočních hodinách, tedy za snížené viditelnosti.
 
V loňském roce za stejné období šetřili policisté v našem kraji 50 dopravních nehod s účastí chodců. Dva chodci při těchto nehodách zemřeli, sedmnáct jich utrpělo těžké zranění a 35 se jich zranilo lehce.
 
Chodci jsou jednou z nejohroženějších účastníků silničního provozu. Řidiči motorových vozidel je mohou na komunikaci lehce přehlédnout a střety vozidel s chodci mívají většinou velmi vážné následky. Chodec by se proto měl snažit, aby ho v silničním provozu bylo lépe vidět. Chodec oblečený v tmavém oděvu není za ranního šera nebo při stmívání v silničním provozu vidět. Pokud je člověk oblečený do tmavého oblečení, pak ho řidič přijíždějícího vozidla uvidí na vzdálenost 18 metrů. V bílém oblečení je viditelný již na vzdálenost 55 metrů. Pokud si chodec na sebe obleče oděv s reflexními prvky, pak jej řidič uvidí před svým vozidlem již na vzdálenost 200 metrů. Zde již má řidič dostatek času na chodce reagovat.
 
Chodci samozřejmě také musí dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Chodec musí k chůzi užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.
 
Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.
 
Pokud chodec jakýmkoliv způsobem poruší pravidla silničního provozu, dopouští se přestupku. Za přestupek mu může být uložena bloková pokuta na místě až do výše 2000 korun nebo sankce ve správním řízení až do výše 2500 korun.
 
Statistika dopravní nehodovosti chodců od 1. ledna do 30. června 2014
 
 
Počet DN
Úmrtí
Těžká zranění
Lehká zranění
na přechodu pro chodce
Jihlava
14
0
4
10
3
Havlíčkův Brod
12
1
1
10
3
Třebíč
5
0
1
5
1
Pelhřimov
6
0
0
6
2
Žďár nad Sázavou
5
0
0
6
3
Kraj Vysočina
42
1
6
37
12
mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
3. červenec 2014
 
 
 

vytisknout  e-mailem