Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Fiktivní loupežná přepadení
KRAJ - Tímto zavrženíhodným způsobem řeší někteří naši spoluobčané životní situaci, do které se dostali.
V Královéhradeckém kraji, nejčastěji v krajském městě, se policisté stále častěji setkávají s případy, kdy je oznámeno fiktivní loupežné přepadení. Vyšetřování události je po nějakém čase odloženo se závěrem, že se skutek vůbec nestal.
.
V našem kraji od začátku roku kriminalisté prokázali, že z celkového počtu 52 oznámených loupežných přepadení v 9 případech jedná o loupež fiktivní, tedy vymyšlenou.
Oznamovatelé za toto oznámení schovávají své vlastní selhání, kdy například ztratí, propijí, prohrají nebo jiným způsobem přijdou o své nebo půjčené finanční prostředky či jiné cennosti. Z obavy o reakce nejbližšího okolí je „poškozený“ schopen vymyslet příběh, například že ho napadla parta několika mladíků, které se neměl šanci ubránit. Za pomoci fyzického nebo psychického násilí ho donutili vydat veškerou hotovost i všechny cennosti. Pro zvýšení věrohodnosti ukazuje i šrámy, které v tomto „nerovném souboji“ utrpěl. Zamlčí ovšem, že k nim přišel v rámci své silné opilosti.
Zkušený kriminalista však většinou již od počátku vyšetřování tuší nejenom podle verbálního projevu, ale zejména díky neverbální komunikaci, že se skutek nestal, jak popisuje oznamovatel. Po ohledání místa činu, zajištění svědeckých výpovědí a mnoha hodinách náročného získávání a vyhodnocování důkazů se oznamovatel přizná, že si vše vymyslel. Omluva, která někdy následuje, ale kriminalisty netěší. Všichni policisté, kteří se na vyšetřování podílejí, a to od policistů na základních útvarech, psovodů, přes kriminalisty až po specialisty na vyhodnocování důkazů, by mohli čas strávený na objasnění celé věci věnovat někomu jinému, kdo pomoc skutečně potřebuje. Každé vyšetřování také samozřejmě vyžaduje nemalé finanční prostředky, a ty mohly být použity účelně kde je to skutečně potřeba.
Pro ilustraci uvádíme konkrétní případy, ke kterým mělo v uplynulém období dojít na Hradecku:
- Oznamovatel uvedl, že ho na Moravském předměstí v ranních hodinách přepadli tři pachatelé a odcizili mu osobní věci, včetně peněženky s finanční hotovostí. Později přiznal, že v podnapilém stavu upadl na zem, zranil se a obával se reakce ze strany babičky, u které bydlí.
- Na Dukelské třídě měli k oznamovateli přistoupit dva muži, kteří ho měli napadnout pěstí, srazit ho na zem a proti jeho vůli se zmocnit finanční hotovosti a mobilního telefonu. Po předložení důkazů se po několika dnech přiznal, že si vše vymyslel, protože chtěl zakrýt ztrátu finančních prostředků, které mu svěřil kamarád, aby mu nakoupil.
- Před jedním z hradeckých barů měl být úderem pěstí do hlavy sražen k zemi a kopy do různých částí těla napaden 50letý muž, a to podle svých slov nejméně pěti osobami. Přitom mu měla být odcizena bunda, ve které měl mít peněženku s doklady a 50 tis. Kč. Po opakované výpovědi a předložených důkazech, zejména kamerových záznamech, se přiznal, že se opil a všechny peníze prohrál v kasinu a utratil za alkohol.
- Oznamovatel uvedl, že mu byl neznámým pachatelem odcizen mobilní telefon. Kriminalisté mu ale po zhruba měsíčním prověřování prokázali, že tento mobil předal v silně podnapilém stavu jako protihodnotu taxikáři.
- Aby nemusel vracet zapůjčený mobilní telefon a finanční hotovost, vymyslel si oznamovatel loupežné přepadení. Peníze utratil, mobil prodal a tento způsob se mu podle jeho slov zdál nejvhodnější proto, aby zakryl své jednání.
- Poškozený měl opustit bar v doprovodu dvou dívek, když jej měl kdosi udeřit do zad, on měl upadnout a probudit se v nějakém keři až následující den. Přitom měl zjistit, že mu měl někdo odcizit batoh s osobními věcmi a finanční hotovostí. I on si vše vymyslel, aby zakryl své selhání.
Kromě fiktivních loupežných oznámení řeší také kriminalisté poměrně často i vymyšlená znásilnění, vydírání, či krádeže.
Málokdo si uvědomuje, že za takové jednání může přijít i postih. Trestní zákoník hovoří o tom, že kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, případně až na osm let.
mjr. Mgr. Ivana Ježková
13. 8. 2014, 11:00
vytisknout
e-mailem
Facebook