Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Bezpečná cesta do školy na Rokycansku

ROKYCANSKO - Zebra se za Tebe nerozhlédne dorazí v pondělí do Rokycan.  

 

     Pondělního dne příštího týdne začíná pro malé i velké školáky povinnost vrátit se do školních lavic základních škol či navštěvovat vybrané školy po základní povinné školní docházce. Každodenní dopravování do škol se může stát nebezpečnou situací, kterou sám účastník způsobil svým neopatrným chováním, ale také se může stát obětí nesprávného chování druhých. Proto buďme opatrní a obezřetní vůči sobě a ostatním. Dodržováním základních pravidel se můžeme vyvarovat nepříjemným situacím, které mohou mít nedozírné následky. Při akci, která v ponděli proběhne v okresním městě Rokycany, budou policisté stát u přechodů pro chodce v blízkosti základních škol. Ve spolupráci Policie ČR, Zdravotní pojišťovny MV ČR a BESIPU je realizovaný celorepublikový projekt pod názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“. U vybraných přechodů se budou moci děti setkat s policejním preventistou, dopravním policistou a zástupcem Besipu. Cílem akce je dětem oživit základy bezpečného chování účastníků v silničním provozu a zejména jak správně a bezpečně přejít vozovku.


 V zákoně o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.je pamatována na pravidla, kterými se mají řídit chodci a cyklisté...

CHŮZE
§ 53

1) Chodec musí užít chodníku nebo stezky pro chodce. Chodec, který nese předmět, jimž by mohl ohrozit provoz na chodníku, užije pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.

2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užít, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.

3) Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí chodci jít pouze za sebou.

4) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou"Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.

5) Je-.li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je chodec povinen užít pouze pruh vyznačený pro chodce. Pruh vyznačený pro cyklisty může chodec užít pouze při obcházení, vcházení a vycházení ze stezky pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit cyklisty jedoucí v pruhu vyznačeném pro cyklisty.

6) Osoba pohybující se pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce. Nemůže-li užít chodník, smí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.

7) Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce; jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.

8) Osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce.

§ 54

1) Je-li blíže než 50m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.

2) Mimo vozovku pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zda-li může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem předností jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.

4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.

 

ZEBRA SE ZA TEBE NEROZHLÉDNE

1. Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho!!!
2. Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Pravidlo zní|: 3x se rozhlédni: vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi|!!!
3. Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce|!!!
4. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví,. Nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla.

§58

1) Cyklista mladší 18 let je povinen z jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou řádně připevněnou na hlavě.

 

2) Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikace a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.
 
3) Na jednomístném kole není dovoleno jezdit ve dvou; jeli však jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými opěrami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší 7 let.
 
4) Cyklista nesmí jet bez držení řidítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.
 
5) Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.

V PŘÍPADĚ POTŘEBY NEZAPOMEŇ NA LINKY TÍSŇOVÉHO VOLÁNÍ

158 Policie České republiky
155 Záchranná služba
156 Městská policie
150 Hasičský záchranný sbor
112 Integrovaný záchranný systém

 

nprap. Hana Kroftová
28. srpna 2014

vytisknout  e-mailem