Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Domácí násilí

LOUNY - Poškozená nejprve nahlásila loupežné přepadení. 

Další případ domácího násilí vyšetřují kriminalisté v Lounech. Obětí je 18letá žena, kterou fyzicky napadl její druh, se kterým žije ve společné domácnosti. V prvopočátku nahlášení této události vyjížděli policisté na případ loupežného přepadení, kdy poškozená oznámila, že byla přepadena a okradena několika neznámými pachateli. Provedeným šetřením však vyšlo najevo, že ženu zmlátil její přítel. Právě poslední jeho fyzický útok odnesla poškozená zraněním, které si vyžádalo hospitalizaci v nemocnici. Dívka utrpěla mnohočetná poranění hlavy, levého zápěstí a pravé poloviny hrudníku. Již v minulosti byla poškozená svým přítelem opakovaně fyzicky týrána. Z různých důvodů ji bil pěstmi do hlavy a kopal po celém těle. Toto jeho jednání se opakovalo čím dál častěji a nabývalo na intenzitě. Policisté 18letého muže zadrželi a následně obvinili z trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí a vydírání. Pokud bude pravomocně odsouzen, hrozí mu trest odnětí svobody od dvou do osmi let. Agresivního mladíka policisté na deset dní vykázali ze společného obydlí. Vyrozuměli Intervenční centrum v Ústí nad Labem a vykázanou osobu poučili o jejím právním postavení. Poškozenou seznámili s možnostmi využití psychologických, sociálních a dalších služeb v oblasti pomoci obětem domácího násilí. Policisté nabádají všechny oběti domácího násilí, ať v případě napadení neváhají volat tísňovou linku 158 a dále odbornou pomoc.     

Od začátku tohoto roku do konce července vykázali policisté v lounském okrese ze společného obydlí 11 osob, za stejné období loňského roku jich bylo o jednu více a za celý rok 2013 vykázali policisté celkem 18 agresorů.

JAK SE ZACHOVAT V PŘÍPADĚ DOMÁCÍHO NÁSILÍ?

Dlouhodobé násilí:

Nestyďte se za svou situaci a vyhledejte odbornou pomoc. Zavolejte do specializovaného centra či azylového domu a pokuste se najít někoho, kdo vám může poradit.
Neomlouvejte násilí a neobviňujte se z něj.
Zavolejte někomu, komu věříte (přítelkyni, rodině) – vyberte si osobu, o níž víte, že jí můžete věřit a že pro ni bude nejdůležitější bezpečnost vás a vašich dětí. Pokud u ní nenaleznete podporu, zkuste najít někoho dalšího.
Vysvětlete dětem, co se děje, aby to chápaly, vyvarujte se ale pomlouvání jejich otce. Na případný útěk buďte připravena – promyslete si dopředu bezpečnostní plán, abyste neohrozila sebe ani své děti.
První krok je těžký, pokud ale nic neuděláte, násilí samo nepřestane – přes sliby násilníka. Pamatujte si, že násilí, které se neřeší, má tendenci se stupňovat.
Důvěřujte sama sobě a své intuici.
 
V případě bezprostředního útoku:
 
V případě napadení zavolejte policii – 158.
Před příjezdem policie neodklízejte případné stopy po násilí.
S policií se snažte mluvit bez přítomnosti partnera (např. v jiné místnosti).
V případě ublížení na zdraví navštivte odborného lékaře a nechejte si vypracovat odbornou zprávu.
Pokud je to jen trochu možné, neodcházejte bez dětí, později by mohlo být pro vás obtížné je získat zpět.
 
nprap. Jaromíra Střelcová
Louny, 3. září 2014
 

vytisknout  e-mailem