Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Podomní prodejci

LITOMĚŘICE – Na území města jejich „práci“ nařízení zakazuje 

 

V současné době se stále častěji vyskytují případy, kdy pod různou záminkou se nám někdo snaží vnutit do bytu či domu. Zejména starší lidé jsou důvěřiví a naprosto cizí osobu pustí k sobě domů. Proto jsou také nejčastějším terčem snah různých nepoctivců.
Podomní prodejci se snaží pod jakoukoli záminkou dostat do obydlí oběti a vzít prakticky cokoli, co se dá zpeněžit. Používají nejrůznější verze - prodej zboží (deky, nádobí, příbory), broušení nožů a nůžek, výhra v soutěži aj.
 

Na území Litoměřic platí od července 2014 nařízení, podle kterého je tento způsob prodeje zakázán. Podomním prodejem se rozumí nabídka, prodej zboží a poskytování služeb formou pochůzky, kdy je bez předchozí objednávky v bydlišti fyzické osoby nebo sídle či provozovně právnické osoby nabízeno, prodáváno zboží nebo poskytovány služby. Porušení nařízení se postihuje podle zvláštních předpisů. Správní orgán, který bude jejich prohřešek projednávat, tak může udělit pokutu až do výše 30tisíc korun.
 

Na Litoměřicku evidujeme případy z nedávné doby, kdy 84letou ženu navštívili dva muži, kteří nabízeli službu broušení nožů. Paní je vpustila do svého obydlí, neboť byli slušně oblečeni a chovali se věrohodně. Nože sice nabrousili, ale po jejich odchodu zjistila, že jí zmizela finanční hotovost ve výši 18 tisíc korun. Další nepoctivec zazvonil u domu jiné starší paní a řekl jí, že jde vyměnit vodoměr za nový digitální. Požadovanou zálohu 2 tisíce korun mu důvěřivá žena zaplatila. Následně se ukázalo, že se jednalo o podvodníka. Podobným případem se zabývali policisté na Lovosicku, kde seniora navštívil falešný plynař, který se vloudil do jeho bytu pod záminkou „profouknutí“ plynového potrubí. Neznámý muž seniora zaměstnal otvíráním a zavíráním plynové přípojky a mezitím mu z bytu odcizil doklady a finanční hotovost.
 

Jak se bránit nepoctivcům, kteří přicházejí pod záminkou výměny či kontroly spotřebičů - vodoměrů, elektroměrů, plynoměrů apod.? Vždy, než oprávněný podnik pošle své zaměstnance, oznámí to na vývěsce v domě či zprávou ve schránce. Zpravidla je na oznámení den kontroly nebo odečtu a časové rozmezí. Tím máte možnost se připravit. Můžete například požádat rodinného příslušníka nebo souseda, aby s vámi počkal a zůstal během návštěvy. To platí, i pokud si pozvete řemeslníka či opraváře. Je to jednoduché a účinné. Pokud přijde pracovník jindy, než bylo nahlášeno, můžete si jeho jméno telefonicky ověřit přímo v podniku a teprve pak ho pustit do bytu.
 

Ve všech těchto případech platí neotvírat dveře nikomu cizímu, nepouštět nikoho cizího do bytu. Neotvírat nejen dveře od bytu ale ani domovní dveře, zejména ty v panelácích, na tzv. bzučák. Pokud osobu neznám, tak jí neotvírám! Nejlepší ochranou je prostě opatrnost.

Rady pro případné oběti „podomních prodejců“
Zjistíte-li dodatečně, přes všechna opatření, že jste byli okradeni:

  • Ohlaste to ihned policii. Každá ztracená minuta dopadení pachatele ztěžuje. Bezplatná linka na policii je 158.
  •  Hlásíte-li nepříjemnou událost policii, snažte se zachovat klid. Měli byste sdělit své jméno, příjmení, přesnou adresu, telefonní číslo a stručně a jasně popsat událost.
  •  Osoby, které se nepravostí dopustily, popište co nejpodrobněji. Všímejte si fyzických zvláštností, jizev, tetování, způsobů řeči, chůze, neobvyklého chování a samozřejmě i oblečení.

Litoměřice, 3. 9. 2014, nprap. Pavla Kofrová

Oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 208
+420 724 101 966
e-mail: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz
 

vytisknout  e-mailem