V sobotu 6. září přijali policisté před šestou hodinou večer oznámení, že u rybníka v katastru obce na Polensku zkolaboval po předchozím požívání alkoholu školák. Na místo byla okamžitě vyslána zdravotnická záchranná služba a k rybníku byla vyslána také policejní hlídka Obvodního oddělení Polná. Policisté po příjezdu na místo nalezli dvanáctiletého chlapce, který byl značně opilý, byl při vědomí. Poskytli dítěti nezbytnou pomoc a péči až do příjezdu zdravotníků, kteří opilého školáka následně převezli do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u chlapce dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,75 promile alkoholu. Dále policisté zjistili, že další tři děti, které se na místě v tu dobu nacházely, jsou rovněž pod vlivem alkoholu. Jednalo se o dva chlapce a dívku, všichni školního věku. Policisté u nich provedli dechové zkoušky, při kterých dětem naměřili hodnoty od 0,12 do 0,36 promile alkoholu. Na základě šetření policisté dále zjistili, že děti popíjely v odpoledních hodinách u rybníka alkohol, následně ale jeden z chlapců zkolaboval a ostatní běžely sehnat pomoc, na silnici se jim podařilo zastavit vozidlo, jehož řidička přivolala zdravotníky a policisty.
Policisté následně podnapilé děti předali jejich zákonným zástupcům a informovali o situaci i rodiče chlapce, který byl hospitalizován v nemocnici. Dále policisté zjišťují, kdo požití alkoholu osobám mladším osmnácti let umožnil a dopustil se tak protiprávního jednání. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podání alkoholu dítěti, případ policisté dále prověřují.
Policisté se bohužel poměrně často setkávají s požíváním alkoholu u osob mladistvých i nezletilých, chtěli by proto apelovat na rodiče, aby věnovali dětem patřičnou pozornost. Je nutné, aby měli přehled o aktivitách, kterými se dítě ve svém volném čase zabývá. Rodiče by měli vždy vědět, jakým způsobem, s kým a kde jejich dítě tráví volný čas a kontrolovat, v jakém stavu se vrací domů. Zaměřit by se rodiče měli na fyzický ale i aktuální psychický stav dítěte.
Zvláště mladiství mají tendence experimentovat s alkoholem, cigaretami a nezřídka také s drogami, nejčastěji s marihuanou. Toto experimentování je pak posíleno zvláště ve skupině vrstevníků, kde se ke zkoušení návykových látek mezi sebou vzájemně "hecují". Alkohol a jiné návykové látky ale mají na organismus dítěte nevypočitatelné účinky. Může tak lehce dojít k intoxikaci nebo k jinému ohrožení zdraví i života dítěte.
Hrozí také riziko, že při případných zdravotních komplikacích jednotlivce ostatní vrstevníci na vzniklou situaci nezareagují adekvátně, ať už z důvodu neznalosti nebo strachu z odhalení, a dítěti ohroženému na zdraví se tak nedostane potřebné péče. Je nutné, aby rodiče i na takovou situaci zvláště mladistvé připravili a poučili je, jak mají postupovat, a zdůraznili jim, proč je v těchto případech důležité nezříci se vlastní zodpovědnosti.
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
8. září 2014