Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Úvěrové smlouvy uzavíral na neoprávněně získané osobní údaje

JABLONEC NAD NISOU - Komisař zahájil trestní stíhání 37letého muže jako obviněného ze spáchání zločinu úvěrový podvod. Obviněný je v současné době již ve vazbě. 

V uplynulých dnech komisař z Oddělení hospodářské kriminality v Jablonci nad Nisou zahájil trestní stíhání 37letého muže z Jablonce nad Nisou jako obviněného ze spáchání zločinu úvěrový podvod, kterého se dopustil v období od listopadu 2013 do května 2014.
 
Obviněný v uvedené době uzavřel prostřednictvím internetu více jak 80 smluv o spotřebitelských úvěrech, ve kterých uváděl osobní údaje osob, jež byly následně jeho jednáním poškozeny. Tato data získal z odcizených dokladů totožnosti nebo od 21leté ženy, která využila přístupu k osobním datům v jedné z jabloneckých firem, v níž byla zaměstnaná. Tato žena takto získané osobní údaje předávala obviněnému osobně nebo prostřednictvím jeho 22leté známé. Z tohoto důvodu bylo zahájeno i trestní stíhání obou žen, a to jako obviněných ze spáchání zločinu úvěrový podvod ve formě účastenství.
 
Tímto způsobem obviněný poškodil více jak 40 osob a způsobil škodu přesahující částku tři miliony korun. Zboží získané na základě uzavřených smluv – například telefony, počítače, různou spotřební elektroniku prodával dalším osobám. V současné době je již vyšetřován vazebně. Obě obviněné ženy jsou stíhány na svobodě. Obviněný navíc byl již v uplynulých třech letech za takový čin pravomocně odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Mladé Boleslavi. V současné době mu za spáchání zločinu uvěrový podvod hrozí vzhledem k výši způsobené škody trest odnětí svobody až na osm let.
 
 
PREVENCE:
 
Vzhledem k závažnosti celého případu a množství uzavřených smluv na základě osobních údajů získaných z odcizených dokladů totožnosti opakovaně upozorňujeme občany, aby byli vždy obezřetní a na všechny své doklady totožnosti si dávali velký pozor. Proto přidáváme několik základních rad, jak se ve vlastním zájmu ochránit například před kapsáři a zloději:
 
Při procházkách a nákupech se vyplatí rozdělit peníze na menší částky, uschovat je a nosit je odděleně.
 
Nikdy nenechávejte peněženku a doklady na vrchu kabelky či nákupní tašky. V nákupním centru, obchodech a obchodních domech nikdy nenechávejte tašku či kabelku v prostoru nákupního vozíku a už vůbec ne v sedáku pro dítě.
 
Buďte ostražití v prostředcích městské hromadné přepravy, kde je neustále nával cestujících. Kapsáři zde „pracují“ buď samostatně, nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně.
 
Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky.
 
Mládež by si měla dávat pozor na své batohy. Batoh na zádech v tlačenici není v bezpečí.
 
Mužům doporučujeme uložit peníze a doklady do náprsní kapsy bundy či kabátu, která je na zip.
 
Při delším cestování vlakem či autobusem platí stejná pravidla. Svá zavazadla musíte mít i zde neustále pod kontrolou - spát rozhodně nedoporučujeme. Je lepší vyhýbat se lidem, kteří jsou viditelně pod vlivem alkoholu, drog nebo jsou agresivní.
 
Při výběru finanční hotovosti z peněžního bankomatu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedopusťte, aby vás při zadávání PINu někdo rušil. Všímejte si nestandartně fungujících a vypadajících bankomatů (nějaké přídavné čtecí zařízení, miniaturní kamera apod.). V případě takového zjištění informujte Policii České republiky.
 
Při bezhotovostních platbách v obchodě, restauraci apod. zadávejte PIN co nejopatrněji, nepouštějte platební kartu z dohledu. Dohlédněte, aby byl k jedné vaší platbě vyhotoven pouze jeden doklad o provedení transakce. Doklady od provedených transakcí včetně potvrzení výběrů z bankomatů hned nevyhazujte – uschovejte je alespoň po dobu tří měsíců.
 
Pozornost zlodějů samozřejmě mohou upoutat i viditelně odložené věci v zaparkovaných vozidlech, proto ještě navíc doporučujeme:
  • V zaparkovaných vozidlech nevystavujte žádné věci, doklady ani prázdné tašky.
  • Nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci a osobní doklady – ani když od vozu odcházíte jen na malou chvíli.
  • Dbejte na bezpečnost při manipulaci s nákupy.
  • Sledujte své okolí a zavazadla v prostoru odemčeného vozidla.
  • Neodkládejte peněženku, doklady a klíče na střechu vozidla.
  • Zamykejte vozidlo, i když se od něj vzdalujete pouze na chvíli.
  • Osobní doklady a doklady k vozidlu neukrádejte do palubní přihrádky.
  • Při odchodu od vozidla vždy zkontrolujte zavření dveří, oken i střešního okénka.
 
 Co dělat při okradení?
 
Při odcizení peněženky, dokladů, platební karty je nutné neprodleně vše nahlásit na Policii České republiky, nejlépe v místě, kde došlo k odcizení nebo na linku 158. Je třeba zachovat pokud možno klid, uvést vaše jméno, telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popsat událost. Policii bude zajímat co nejvíce důležitých údajů o události a pachateli - jeho popis: pohlaví, věk, výška, účes, obličej, chůze, fyzické zvláštnosti, oblečení, způsob řeči. Policie s vámi následně sepíše na služebně protokol. Váš popis uvedený v protokolu je důležitý pro konečné zadržení a usvědčení pachatelů těchto krádeží.
 
Při odcizení platební karty je nutné provést okamžitě její blokaci u peněžního ústavu, který vám ji vydal.
 
 
nprap. Dagmar Sochorová
24. září 2014
 

vytisknout  e-mailem