Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Zatajení nálezu je trestné!

PLZEŇ - Neznámá osoba nalezla ztracenou peněženku s penězi, platebními kartami a osobními doklady. Pokud ji neodevzdá na příslušném místě či nevrátí majiteli, hrozí jí až dva roky vězení.  

 

     Nález peněženky s 5 600 korunami, 150 Eury, platební kartou, řadou zákaznických karet a všemi osobními doklady včetně řidičského průkazu majitele portmonky může vyjít draho neznámého nálezce. Pokud totiž peněženku i s celým obsahem, kterou  ztratil majitel v pátek kolem jedné hodiny odpolední ve Starém Plzenci na Masarykově náměstí, neodevzdá buď majiteli nebo na příslušné úřady, může jít až na jeden rok do vězení. Tím, že si přisvojil cizí věc, která se dostala do jeho moci nálezem, se totiž dopustil přečinu zatajení cizí věci. Protože se v peněžence navíc nacházela platební karta, může neznámý pachatel očekávat, že jeho jednání bude posuzováno navíc i jako přečin nedovolené opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který trestní zákoník stanoví až dvouletý trest odnětí svobody.
 

     V případech ztrát a nálezů věcí různé hodnoty, ať už se jedná o peněženky, mobilní telefony či jiné předměty, jejichž hodnota dosahuje částky 5000 korun a více, se policisté často setkávají s absencí právního vědomí. Většina občanů se totiž domnívá, že si může beztrestně takovou věc ponechat. Jsou však na velkém omylu. Takovým jednáním se mohou snadno dostat do křížku se zákonem a naplnit skutkovou podstatu trestného činu zatajení věci. Toho se dopustí každý, kdo si přisvojí cizí věc, která se do jeho moci dostala nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné. O zatajení věci jde i tehdy, když pachatel s nálezem nijak nedisponuje, ale odmítá jej vydat oprávněné osobě. Není proto rozhodné, jak poté, co si věc přisvojil, s ní skutečně nakládá a zda s ní vůbec nějak nakládá. Z hlediska zavinění je třeba, aby pachatel znal všechny skutkové okolnosti rozhodné pro závěr, že věc patří jiné osobě a že se do jeho moci dostala nálezem. Není přitom nezbytné, aby věděl, kdo je oprávněnou osobou.

     Podstatné je rovněž vědět, že nálezce se v případě, že věc oznámí a chce vrátit, nemá čeho obávat. Pokud u něj přesto obavy z jakéhokoli důvodu panují,  nemusí chodit rovnou na policii nebo jiné úřady. Má možnost nalezenou věc vrátit i anonymně. Může totiž využít  schránek důvěry. Ty jsou v každém městě či obci.  

 
por. Ing. Hana Štefflová
20. října 2014

 

vytisknout  e-mailem