Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Ústecký kraj název

Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Mlsný zloděj

LITOMĚŘICE – Hřešil pro sladkosti; Kolonii navštívil zloděj 

 

Pro krádež sladkostí hrozí 21letému muži z Litoměřic až tříleté vězení. O víkendu navštívil v prodejní době litoměřické nákupní centrum a vybrané sušenky a čokolády ukládal do svého ošacení. Poté se snažil projít nepozorovaně pokladnami, což se mu nepodařilo. Přivolaným policistům odcizené zboží vydal a poté je následoval na místní oddělení, kde bylo zjištěno, že byl v posledních třech letech pro majetkovou trestnou činnost pravomocně odsouzen. Podezření pro trestný čin krádeže mu policisté sdělili ještě téhož dne. Trestní stíhání podezřelého probíhá na svobodě.

Kolonii navštívil zloděj

O víkendu navštívil zahrádkářskou kolonii u Litoměřic neznámý pachatel. Po prostřižení oplocení vnikl na pozemky zahrad a dále násilným způsobem do pěti zahradních chat a přístavků. Odcizil různé nářadí a vybavení chat. Celková škoda na odcizení věcí a poškození objektů je odhadnuta na 49 tisíc korun. Litoměřičtí policisté již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro trestné činy krádeže vloupáním, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Po neznámém pachateli intenzivně pátrají.

V zimním období krádeží vloupáním do rekreačních objektů přibývá. Zloději za použití násilí vniknou do chaty či chalupy dveřmi nebo oknem. Bezdomovci hledají v chatě zázemí. Většinou jim postačí, když uvnitř naleznou něco k snědku a teplé peřiny. Druhou skupinou jsou zloději, kteří se zaměřují na majetek. Z rekreační chaty pak odnesou nebo odvezou cenné věci, které zde naleznou. Poté se je snaží zpeněžit ve sběrně nebo třeba v bazaru.
Proto je důležité dodržovat některá doporučení, která mohou pachatele od krádeže odradit.

  • V prvé řadě je nutné zabránit zloději vstupu do objektu kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi na oknech a uzamykatelnými okenicemi.
  • Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě nebo chalupě cenné věci. Zloději se zaměřují na elektrické nářadí, rádia, televize, starožitnosti, elektrospotřebiče, sportovní vybavení a další předměty.
  • V okolí objektu nenechávat žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání.
  • Když máte možnost, požádejte trvale bydlící sousedy, aby vám na vaši chatu či chalupu dohlédli.
  • Vyšším standardem je určitě elektronická ochrana, jejíž využití samozřejmě záleží na zvážení majitele.
  • Cennosti, které nelze odvézt označte, připravte jejich soupis, příp. zvažte jejich pojištění. Poznamenejte si sériová čísla a zvláštní označení cenných předmětů, elektronických výrobků apod. Cennosti si vyfotografujte. Tato opatření usnadní nalezení a identifikaci předmětů v případě odcizení a ulehčí tak práci pojišťovně a policii.
  • Zima se blíží a s příchodem sychravého počasí lze očekávat, že chatoví zloději na rekreační objekty zaútočí v plné síle. Neponechávejte nic náhodě a chatu si před zloději důkladně zabezpečte!

Co dělat je-li rekreační objekt přesto vykraden?
Pokuste se i v takové nepříjemné situaci zachovat klid, nevstupovat bezhlavě do objektu. Možná je tam ještě zloděj, který by mohl ve stresu použít i zbraň. Ihned vloupání ohlaste na Policii ČR a vyčkejte jejího příjezdu. Nikdy neuklízejte po zlodějích – tím poničíte stopy, které mohou být vodítkem pro policii a pojišťovnu. Do protokolu uveďte každou maličkost, může být důležitá pro vypátrání zloděje a věcí.

 

Další zprávy vyjdou v pondělí 24. listopadu 2014.

Litoměřice, 20. 11. 2014, nprap. Pavla Kofrová
Oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 208
+420 724 101 966
e-mail: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz
 

vytisknout  e-mailem