Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

ZBRAŇOVÁ AMNESTIE 2014

JIČÍNSKO - S jednou z odevzdaných zbraní měl sloužit hajný hraběte Trauttmannsdorffa z Pecky.  

 

ilustrační foto                                        ilustrační foto
V rámci zániku nedovoleného ozbrojování, bylo na území České republiky odevzdáno od 1.7.2014 do 31.12.2014 celkem téměř 5 800 ks zbraní 470 000 ks střeliva. V Královéhradeckém kraji celkem 335 ks zbraní, z toho na OSZMB Jičín:
 
4   ks kategorie A - zakázané (noktovizor), vráceny držitelům na výjimku pro lovecké účely,
33 ks kategorie B - na povolení, většinou zbraně krátké, samonabíjecí pistole a revolvery,
22 ks kategorie C - na oznámení, zbraně dlouhé většinou lovecké,
1380 ks střeliva.
 
Pouze dvě zbraně kategorie C byly odevzdány ve prospěch státu, zbytek výčtu zbraní byl vrácen držitelům platného zbrojního průkazu nebo byly prodány cestou podnikatele v oboru zbraní. Výtěžek z prodeje získala osoba, která zbraň v amnestii odevzdala. Střelivo vyjma 150ks bylo odevzdáno ve prospěch státu a bude zničeno. Ve dvou případech se jednalo o pyrotechnický materiál, kdy si jej na místě přebrala pyrotechnická služba s Expozitury Milovice. Nejednalo se o zvlášť nebezpečné předměty, postupovalo se pouze podle vnitřního předpisu policie.
Ve většině případů tedy lidé odevzdávali na Policii ČR krátké střelné zbraně. Ne všechen materiál však mohli bezpečně přinést osobně, proto policejní pyrotechnici vyjeli k 330 případům, aby se postarali o odborné zajištění odevzdávané munice přímo na místě.
V rámci zbraňové amnestie se na Policii ČR dostaly i kuriózní a zajímavé předměty. Kromě obyčejné modelíny, kterou nálezce považoval za semtex, lidé odevzdali například protitankový kanón D-44M, ráže 85mm nebo protitankový kanón vz. 52, ráže 85mm, střílecí tužku, vojenskou munici, železniční třaskavky a historické raritní kousky jako pistoli Bär z roku 1898, dlaňovou pistoli Le Protector z roku 1882 ad.
Všechny zbraně policisté nejprve odeslali na balistické expertízy. Do současné doby zatím nebyla prokázána spojitost žádné zbraně se spácháním trestné činnosti. Situace se však může změnit, neboť expertízy prozatím neskončily.
Předchozí zbraňová amnestie se uskutečnila v roce 2009, tehdy lidé odevzdali 7 897 zbraní, což je ve srovnání s loňským půlrokem o téměř 2 000 odevzdaných zbraní více. Nejslabší amnestie proběhla v roce 1996, ve které lidé odevzdali jen 3 704 zbraní.
Zbraňová amnestie neboli zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování, se zpravidla vyhlašuje v rámci novel zákona o zbraních a střelivu. Mimo toto policií vyhlášené období hrozí za nepovolené přechovávání střelné zbraně nebo ve větším množství střeliva až dva roky za mřížemi, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
 
ZAJÍMAVOSTI ODEVZDANÉ U NÁS:
 
KULOVNICE JEDNORANOVÁ
výrobce STEYER (Rakousko)
model 1881, kategorie D
Zbraň s kývavým závěrem systém PEABODY, ráže 11,43x60R, vyráběná v letech 1881 až 1889 pro Srbskou a Tureckou armádu.
Pikantností je, že se zbraní sloužil hajný hraběte Trauttmannsdorffa, v hájovně na Pecce a údajně z ní bylo naposledy vystřeleno před 50lety. Tehdy to byl dobrý zásah, ale jelikož to byl úplně poslední náboj, musel vzít střelec nohy na ramena. Komunita, která si na ohni v prostřeleném kotly vařila odcizenou drůbež, se mu bez další munice zdála víc nebezpečná.
 
PISTOLE SAMONABÍJECÍ
výrobce GAVAGE (Belgie), kategorie B
Vyrobeno pouhých 5000 ks v ráži 7,65 Browning, celou produkci zabrala v průběhu II. Sv. války do své výzbroje německá armáda, zbraň považována za nejvzácnější pistoli wehrmachtu.
 
BROKOVNICE JEDNORANOVÁ
výrobce MAUSER (Německo)
model 1871, kategorie C
Zbraň vyráběná v letech 1871-1888 jako puška opakovací, původní ráže 11x60R (11,15x60R) Mauser, po roce 1900 byla však továrně přestavěna na brokovnici jednoranovou v ráži 32(36)x60, nebýt této úpravy, jednalo by se o zbraň kategorie D.
 
Uvedené i jiné kuriozity jistě svého držitele lákají k jejich prezentaci, třeba doma na zdi nebo ještě lépe někde na místě veřejnosti přístupném. Je potřeba upozornit na to, že přesto, že se třeba jedná o zbraně kategorie D, tzn. zbraně neregistrované, volně prodejné osobě starší 18let, způsobilé k právním úkonům, stále se na držitele vztahují povinnosti vyplívající ze zák. č. 119/2002Sb. o zbraních a střelivu. Držitel zbraň nesmí na veřejnosti nosit viditelně, nesmí jí zapůjčovat osobě mladší 18let nebo osobě zbavené způsobilosti. Pokud jí vytavuje, musí mu být k tomu uděleno povolení. Zbraň kat. D musí být ukládána podle zákona o zbraních tak, aby nedošlo ke zneužití, odcizení nebo ztrátě zbraně.
 
por. Bc. Jaromír Kyselo
21. ledna 2015 v 15:27

vytisknout  e-mailem