Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Domluvili se a vyvolali zásah složek IZS

JABLONEC NAD NISOU - Kriminalistům se podařilo objasnit případ, kdy na základě telefonátu již obviněné ženy na linku 112 o údajně odložené tikající tašce za autobusovou zastávkou, složky IZS musely na několik hodin v místě události provádět rozsáhlé opatření zaměřené na ochranu zdraví a životy občanů. 

V uplynulých dnech komisař z Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou zahájil trestní stíhání celkem tří osob - 23leté ženy a 18letého muže jako obviněných ze spáchání přečinu šíření poplašné zprávy a teprve 17letého mladíka jako obviněného ze spáchání provinění šíření poplašné zprávy, kterých se dopustili ve spolupachatelství 21. listopadu loňského roku.
 
Obviněná v uvedený den ve 12.55 hodin telefonovala na linku tísňového volání 112, kdy operátorce sdělila informaci o tom, že za autobusovou zastávkou „U Balvanu“ v ulici Pražská v Jablonci nad Nisou – naproti lékárně nalezla igelitovou tašku, ve které údajně něco tiká a je tam již od rána. Žena se nepředstavila svým jménem a uvedla i na sebe mylný telefonní kontakt. Skutečným důvodem tohoto jejího oznámení na linku 112 byla snaha vyvolat zásah Policie ČR a Hasičského záchranného sboru, kdy toto učinila po předchozí domluvě s výše uvedenými dvěma obviněnými mladíky. Nápad zavolat na linku 112 dostal starší z nich, který následně k jednání oba přemluvil. Společně do černé igelitové tašky vložili různé předměty (např. krabičku, do které vložili další krabičku a do té pak zvoneček, pružinky, platový šroub a postavičku). Takto připravenou a provázkem uzavřenou igelitku mladistvý obviněný odnesl deset minut před třináctou hodinou na domluvené místo za uvedenou autobusovou zastávkou. Poté již obviněná žena volala na tísňovou linku a následně všichni společně z povzdálí pozorovali opatření, která na místě policisté společně s hasiči prováděli.
 
Do opatření, které bylo především zaměřeno na ochranu zdraví a životů občanů i majetku, bylo na samotném místě činu zařazeno více jak dvacet policistů – včetně psovoda se služebním psem specializovaným na vyhledávání výbušnin a pyrotechnika z Pyrotechnické služby v Praze. Společně s policisty na místě zasahovala i jednotky hasičů z Územního odboru HZS v Jablonci nad Nisou. Po celou dobu opatření byla velmi frekventovaná ulice Pražská uzavřena pro veškerou dopravu – a to v úseku od křižovatky s ulicí Stará Pražská ke křižovatce s ulicí U Balvanu směrem k ulici Nádražní. Tato uzavírka trvala tři hodiny. Policisté na základě přijatého oznámení v žádném případě nemohli celou situaci podcenit, a proto byl právě místo podezřelého nálezu přivolán i pyrotechnik, který musel přijet až z Prahy, aby předmětnou odloženou tašku důkladně ohledal. Byl to právě on, kdo nejprve speciálním rentgenem prověřil obsah igelitky, následně ji otevřel, aby zjistil, že se v ní rozhodně žádná výbušnina nenachází. Taška obsahovala pouze různé výše uvedené předměty, které do ní společně všichni tři obvinění uložili.
 
Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a za spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy jim nyní hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.
 
Vedoucí Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou npor. Mgr. Bc. Roman Šípek v souvislosti s tímto případem k problematice různých oznámení o údajně odložených nástražných výbušných systémech uvedl:
 
„Je třeba říci, že se jedná o jednoznačně negativní fenomén. Uvedené jednání obviněných nelze bagatelizovat nedostatkem špatného úmyslu ze strany podezřelých. Takovým hrozbám se musí policie věnovat vždy a v každém případě, bez ohledu na možnost, že by se mohlo jednat o falešné oznámení. Zvlášť v dnešní době poznamenané hrozbou teroristických útoků nemůže policie podcenit žádné podobné oznámení o výskytu podezřelého předmětu. Takto byly například odhaleny nástražné výbušné předměty na německých nádražích.  
 
Občané jsou ze strany složek IZS vystaveni řadě opatření, které výrazně omezují obvyklý způsob jejich života- dopravní uzávěry, zastavení provozu MHD, uzávěra celých oblastí, evakuace obyvatel, případně opatření omezující rozvod elektřiny, plynu a podobně.
 
V našem konkrétním případě byly takto po dobu tří hodin omezeny desítky osob, které v páteční odpoledne nemohly odjet na víkend, případně od obchodních středisek, protože byla uzavřena páteřní komunikace. Občané včetně MHD museli používat operativně vytvořené objízdné trasy. Rovněž došlo k uzavírce samotného místa a tím k zastavení činnosti několika provozoven včetně jedné z lékáren. Takto byl rovněž omezen i invalidní spoluobčan, který přijel na místní parkoviště svým vozidlem a po zaparkování odešel do uvedené lékárny pro léky. Po příchodu zpět k parkovišti již nemohl se svým vozidlem odjet, protože bylo zaparkované v kontrolované oblasti a musel čekat několik hodin a nakonec použít náhradní způsob dopravy.
 
Pro policii znamená řešení podobného oznámení nutnost nasazení limitního množství sil a prostředků včetně specializovaných složek policie (např. pyrotechniků), které logicky chybí na jiném místě, kde je hrozba skutečná a opravdu jsou životy, zdraví a majetek lidí v reálném ohrožení.
 
Je proto třeba všechny potenciální pachatele podobných žertů před jejich jednáním conejdůrazněji varovat. Pokud je někdo zvědavý na zásah složek IZS, jsou mu k dispozici prezentační akce, např. Den IZS, na kterých bude jeho zájem jistě uspokojen.“
 
 
22. 1. 2015
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
Odkazy do noveho okna

Taška 1

Taška 1 

Detailní náhled

Taška 2

Taška 2 

Detailní náhled

Taška 3

Taška 3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem