Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Počet návštěvníků hor stoupá

JABLONECKO - V souvislosti s nárůstem počtu návštěvníků příjiždějících do lyžařských středisek opět upozorňujeme na nutnost zabezpečení vozidel, s kterými v těchto rekreačních oblastech parkují. 

V souvislosti s dobrými klimatickými podmínkami v horských střediscích a minulý týden začínajícími školními prázdninami prudce narostl i počet návštěvníků horských středisek na Jablonecku. Jedná se zpravidla o lyžaře na sjezdových tratích či turisty pohybující se v terénu pěšky či na běžkách. Těmto všem připomínáme „Desatero Horské služby“ i to, kde a jak Horskou službu najít. Pro pohyb ve volném terénu je důležité znát "Deset zlatých pravidel". Každý lyžař, který se pohybuje na sjezdových tratích samozřejmě pro zajištění své bezpečnosti i bezpečnosti ostatních lyžařů musí dodržovat "10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích".

 

Ovšem dříve než návštěvníci lyžařských horských středisek stoupnou na lyže nebo se vypraví na pěší výlet, je nutné, aby si důkladně zabezpečili svá motorová vozidla, kterými na rekreaci přijeli. Je velmi důležité, aby vám radost z prožité dovolené nezkazil ten fakt, že zjistíte vykradení či odcizení vašeho vozidla. Proto je vhodné učinit raději několik opatření, která riziko vloupání do vozidla či jeho samotné odcizení maximálně sníží. Z tohoto důvodu připomínáme některé statistické údaje týkající se tohoto druhu trestné činnosti na Jablonecku a současně přidáváme i několik základních rad, které vám mohou riziko vykradení či odcizení vašeho vozidla snížit.

 
Krádeže motorových vozidel na Jablonecku:
 
 
2010
2011
2012
2013
2014
Počet krádeží motorových vozidel (dvoustopých)
 
275
 
187
 
176
 
166
 
167
Uvedené statistické údaje dokazují, že na Jablonecku od roku 2010 dochází k poklesu počtu krádeží motorových vozidel. Meziroční nárůst o jedno odcizené vozidlo v roce 2014 oproti roku 2013 je zanedbatelný. Přesto jsou statistická čísla počtu odcizených motorových vozidel stále alarmující. Je tedy na každém z nás jak své vozidlo zabezpečí, aby tak snížil riziko možného odcizení.
 
Významným preventivním opatřením proti krádeži motorového vozidla je jeho kvalitní zabezpečení. Současná nabídka vozidel na trhu má již řadu bezpečnostních prvků zakomponovaných standardně při výrobě: Imobilizér, centrální kódové zajištění zámků, kódování skel apod. Vozidlo lze dále zabezpečit mechanickými zabezpečovacími systémy (blokace řadící páky) nebo elektronickými systémy (autoalarmy, imobilizéry, GPS) a satelitními vyhledávacími systémy. Na trhu je široká nabídka výrobců a druhů bezpečnostních systémů a opatření, kterými lze vozidlo kvalitně zabezpečit.
   
Jak tedy co nejlépe zabezpečit vozidlo proti odcizení?
Kombinací několika bezpečnostních opatření. Nové typy vozidel jsou zpravidla zabezpečeny i vyspělejší technologií, ale je jen otázkou času, kdy k ní pronikne i podsvětí, takže trvale spolehlivé zabezpečení není. Proto doporučujeme kombinaci několika bezpečnostních opatření, která riziko odcizení vozidla snižují zejména z pohledu náročnosti jejich překonávání pro pachatele. Pokud již dojde k odcizení Vašeho vozidla, kontaktujte nejbližší policejní služebnu prostřednictvím linky 158.
 
Důležité ovšem je také uvědomit si také, že auto není trezor. Toto slovní spojení není jen fráze! Proto opakovaně upozorňujeme motoristy:
 
Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách zaparkovaného vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, vyjímatelné autorádio, navigaci, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady od vozidla, osobní doklady či peněženky. Vedle cenných věcí nenechávejte ve vozidlech ani například ani oblečení. I zdánlivě „bezcenná“ věc může přilákat zloděje.
 
Před odchodem od zaparkovaného vozidla zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření i uzamčení všech dveří vozidla. Aktivujte všechna bezpečnostní zařízení, kterými vaše auto chrání. Vozidlo zabezpečte i tehdy, vzdalujete-li se od něj třeba jen na krátkou dobu, například vyložit nákup.
 
Zlodějům nahrává i lhostejnost, a proto si všímejte pohybu osob na parkovištích. Pokud uvidíte podezřelou osobu, která se pohybuje mezi zaparkovanými vozidly nebo už se dokonce do některého z nich vloupává, volejte ihned Policii České republiky na bezplatnou linku tísňového volání 158. Nikdy nevíte, kdy například všímavost jiných zachrání vozidlo právě vám.
 
Pokud již zjistíte, že vám z vozidla byly odcizeny věci, vše oznamte na Policii České republiky a s vozidlem nemanipulujte. Mohli byste zničit případné stopy.
 
Statistiky krádeží věcí z vozidel na Jablonecku:
 
 
2010
2011
2012
2013
2014
Krádeže věcí z vozidel
215
164
171
212
173
Statistická čísla z uplynulých let ukazují, že v počtech případů krádeží věci z vozidel dochází na Jablonecku meziročně jak k jejich zvýšení, tak i naopak k jejich snížení – jako například při porovnání let 2013 a 2014. Nicméně ve sledovaném období se jedná o průměr 187 vykradených automobilů na Jablonecku ročně.
 
 
10. 2. 2015
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem