Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Domácí násilí 2014

Policisté častěji zasahovali u domácích neshod než v roce 2013. 

Za loňský rok pořádkoví policisté vykázali ze společného obydlí téměř 1 300 osob kvůli důvodnému podezření na domácí násilí. Jednalo se o 1 235 mužů a 32 žen. Je to tedy o necelé tři desítky více než v roce předešlém.

V drtivé většině případů je tedy vykázán muž. K násilí dochází nejčastěji v manželských soužitích a soužitích mezi druhem a družkou. Poslední dobou jsme navíc zjistili, že narůstá počet případů ve vztahu mezi dětmi a rodiči a dětmi a prarodiči. Z tohoto důvodu přibývá i počet ohrožených v seniorském věku.

Institut vykázání je preventivním opatřením směřujícím k ochraně ohrožených lidí a policisté jsou oprávněni jej uplatňovat od 1. ledna 2007. Zjistí-li, že se v daném případě jedná o domácí násilí, násilnou osobu ze společného obydlí vykážou a to na dobu na 10 dnů.

Jednání tzv. násilníka může být vyšetřováno v rámci trestního řízení, lze-li jeho jednání kvalifikovat jako trestný čin. Násilník se může dopustit například týrání svěřené osoby, týrání osoby žijící ve společném obydlí, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, vydírání, znásilnění, apod. Nejedná se vždy přitom jen o trestné činy, ale i o jednání přestupkové například přestupky proti občanskému soužití.

Pro domácí násilí je charakteristické:

1. opakovanost – jednání, které má svůj vývoj, opakované projevy, často trvá velice dlouhou dobu, intervaly mezi jednotlivými útoky se zkracují. Není to tedy jednorázový či ojedinělý incident.
2. postupný nárůst intenzity – začíná zpravidla psychickým násilím, postupně se přidává fyzické násilí, útoky směřují proti lidské důstojnosti, posléze proti zdraví, mohou vyústit až v útoky proti životu
3. jasné role – domácí násilí se odehrává mezi blízkými osobami (manželé, partneři, rodiče, děti, prarodiče, vnoučata, sourozenci), kde lze jasně rozlišit roli ohrožené a násilné osoby, role se nezaměňují, nejedná se o tzv. italská manželství
4. soukromí – k násilí dochází zpravidla beze svědků, v soukromí společného obydlí, jednotlivé incidenty se však mohou odehrát i mimo soukromí

Problematikou domácího násilí se zabývají jak policisté služby pořádkové policie, tak policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování, kteří jsou řádně proškoleni. Ředitelství služby pořádkové policie ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí zajišťuje lektory, kteří dále provádějí školení policistů služby pořádkové policie. Při řešení případů domácího násilí úzce spolupracujeme s Asociací pracovníků intervenčních center.

Preventivní informace a kontakty pro ohrožené osoby jsou k dispozici zde.

11. února 2015
nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem