Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté na Pelhřimovsku vloni objasnili přes šedesát procent trestných činů

PELHŘIMOVSKO: Policisté se mohou pochlubit dlouhodobě vysokou objasněností 

V roce 2014 došlo na Pelhřimovsku k celkem 1309 trestným činům, z toho 61,73 % se policistům podařilo objasnit. V roce 2013 došlo k celkem 1463 trestným činům a z tohoto počtu jich policisté objasnili 59,4 %. V loňském roce se tak v porovnání s rokem 2013 kriminalita snížila o 154 trestných činů, objasněnost se policistům podařilo zvýšit.
 
Územní odbor Pelhřimov se může pochlubit dlouhodobě vysokou objasněností trestné činnosti. Za těmito úspěchy stojí důsledná a precizní operativní činnost kriminalistů a také dobrá práce uniformovaných policistů, výkon hlídkové a obchůzkové činnosti, každodenní kontakt s občany, či zvýšené preventivní působení a kontroly na místech, kde dochází k páchání trestné činnosti. Velký důraz je kladen na to, aby byli uniformovaní policisté co nejvíce v ulicích měst i v menších obcích, kde vykonávají hlídkovou činnost.
 
V loňském roce bylo trestně stíháno celkem 513 osob (v roce 2013 jich bylo 517). Z tohoto počtu bylo 232 recidivistů, 75 žen a 34 osob mladších 18 let (v roce 2013 bylo trestně stíháno 239 recidivistů, 69 žen a 27 osob mladších 18 let). U 150 trestných činů spáchaných v loňském roce policisté zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky (v roce 2013 jich bylo 111). V těchto případech se jedná o latentní trestnou činnost, jejíž odhalování je výsledkem intenzivní práce policistů základních útvarů – obvodních oddělení a dopravního inspektorátu. Vloni spáchaly osoby mladší 18 let celkem 39 trestných činů.
 
K nejvíce trestným činům došlo v loňském roce v Pelhřimově a okolí. Na území patřícím do působnosti Obvodního oddělení Pelhřimov prověřovali policisté celkem 512 trestných činů, z nichž se podařilo 60,94 % objasnit. V obvodu Obvodního oddělení Humpolec došlo vloni k 391 trestným činům, objasnit se podařilo 56 %. Policisté Obvodního oddělení Pacov prověřovali 165 trestných činů, objasnili 67,27 % z nich. Ve služebním obvodu Obvodního oddělení Kamenice nad Lipou, kam i území Policejní stanice Počátky, došlo k 241 trestným činům, 68,88 % bylo objasněno. 
 
Násilná trestná činnost
V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 44 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté objasnili 68,18 %. (V roce 2013 došlo k 75 násilným trestným činům, objasnit se podařilo 77,33 %). Celkem čtyř násilných trestných činů se dopustily osoby mladší 18 let, ve 13 případech se ho dopustil recidivista. U šesti násilných trestných činů kriminalisté zjistili, že je pachatel spáchal pod vlivem alkoholu. V souvislosti s objasněnými násilnými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 26 osob. Z tohoto počtu je šest recidivistů a jedna žena. Nejčastějšími násilnými činy byly v loňském roce úmyslná ublížení na zdraví (16 skutků), porušování domovní svobody (8 skutků), vydírání (6 skutků) a nebezpečné vyhrožování (6 skutků). Dále policisté prověřovali tři loupeže.
 
Policistům pelhřimovského územního odboru se podařilo objasnit případ loupeže, ke které došlo na konci května v Košeticích. Tehdy neznámý muž odcizil seniorům v jejich domku 90 tisíc korun. Na základě prověřování, provedených šetření a vyhodnocení stop kriminalisté zjistili, že skutku se dopustil třicetiletý občan sousedního státu. Vyšetřovatel muže obvinil ze zločinu loupeže a přečinů krádeže a porušování domovní svobody.
 
Mravnostní trestná činnost
V 23 případech se v loňském roce jednalo o mravnostní trestné činy,objasněnost byla stoprocentní. (V roce 2013 došlo k 21 mravnostním trestným činům, objasnit se podařilo 95,24 %). Ve dvou případech policisté zjistili, že skutek spáchal recidivista, 12 mravnostních činů spáchaly osoby mladší 18 let. V souvislosti s objasněnými mravnostními trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání 18 osob.
 
Majetková trestná činnost
V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 576 majetkovým trestným činům. Objasnit se jich do konce roku podařilo 33,68 %. (V roce 2013 bylo spácháno 761 majetkových trestných činů s objasněností 35,35 %). V 201 případech se jednalo o krádeže vloupáním, v 308 o krádeže prosté a
67 skutků jsou zbývající majetkové trestné činy. Z kategorie krádeží vloupáním se pachatelé nejčastěji vloupali do rekreačních chat (40 případů), rodinných domů (25 případů) a obchodů (12 případů). Z kategorie krádeží prostých odcizili nejčastěji pachatelé různé věci z vozidel (105 případů). Odcizeno bylo také 23 motorových vozidel a policisté prověřovali i 25 kapesních krádeží. Mezi zbývající majetkové trestné činy patří poškození cizí věci (45 případů) a dále například podvody, zpronevěry a zatajení věci.
V souvislosti s objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili policisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 111 pachatelům, z toho bylo 72 recidivistů, 10 žen a 4 mladiství.
 
Kriminalisté úspěšně objasnili několik případů vloupání do rodinného domu v malé obci na Humpolecku a do prodejen smíšeného zboží na Havlíčkobrodsku. Na základě prověřování a vyhodnocení stop zjistili, že případy mají na svědomí tři muži ve věku 24 – 31 let z Ústeckého kraje.
 
Hospodářská trestná činnost
V loňském roce došlo k 221 hospodářským trestným činům. Objasnit se policistům podařilo 75,57 %. (V roce 2013 došlo k 187 hospodářským trestným činům, z nichž se podařilo objasnit 71,12 %). V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 55 osob, z tohoto počtu je 12 recidivistů a 14 žen.
Z hospodářských trestných činů patří mezi nejčastější úvěrový podvod (75 případů) a podvod (72 případů).
 
Pelhřimovští kriminalisté stíhali například osmadvacetiletou ženu z Humpolce, která se dopustila stovek podvodů při nabídce prodeje zboží na internetu. Svým jednáním způsobila škodu kolem jednoho milionu korun.
 
Ostatní trestná činnost
Ze zbývajících 445trestných činů se policistům podařilo objasnit téměř 88,4 %. Mezi těmito zbývajícími trestnými činy je 111 případů přečinu ohrožení pod vlivem návykové látka, 79 případu maření výkonu úředního rozhodnutí a 52 případů přečinu zanedbání povinné výživy. Policisté prověřovali 11 případů výtržnictví a 16 případů sprejerství. Mezi zbývající trestnou činnost patří také drogová kriminalita, vloni prověřovali kriminalisté v této oblasti celkem 92 trestných činů. Při potírání této trestné činnosti se kriminalisté zaměřili na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí i šíření toxikománie. Ze spáchání trestného činu na úseku drog bylo obviněno celkem 37 osob.
 
Kriminalisté mimo jiné v červenci zadrželi tři osoby, které v lesoparku u Pacova vyráběly pervitin. Na místě zajistili kompletní varnu včetně chemikálií a léků potřebných k výrobě drogy. Následovaly domovní prohlídky, při kterých kriminalisté zajistili další potřeby pro výrobu pervitinu. 
 
Pelhřimovským kriminalistům se v říjnu podařilo odhalit pěstírnu konopí v hospodářském stavení v malé obci na Pelhřimovsku. Při domovní prohlídce policisté zajistili přes devět kilogramů sušeného konopí a velké množství potřeb pro jeho pěstování.V souvislosti s případem vyšetřovatel zahájil trestní stíhání jednašedesátileté ženy, která byla obviněna ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
 
V prosinci policisté během deseti minut dopadli muže, který na tísňovou linku 158 oznámil uložení výbušniny v zábavním podniku na Pražské ulici v Pelhřimově. Vyšetřovatel poté zahájil trestní stíhání muže pro přečin šíření poplašné zprávy.
 
Dopravní nehodovost
V loňském roce došlo na Pelhřimovsku k 442 dopravním nehodám. Při nich zemřelo sedm osob, 21 lidí utrpělo těžké zranění a 167 osob se zranilo lehce. Hmotná škoda přesáhla částku 23,5 milionu korun. U 37 viníků nehod zjistili policisté přítomnost alkoholu. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v loňském roce patřil nesprávný způsob jízdy, následovala rychlost jízdy a nedání přednosti v jízdě. K nejvíce nehodám došlo na místních komunikacích, o něco méně na silnicích 2. třídy a následovaly silnice 1. třídy. Policisté šetřili také 118 dopravních nehod se zvěří.
V roce 2013 šetřili policisté 486 dopravních nehod, při kterých došlo k úmrtí tří osob, těžce se zranilo 26 osob a lehké zranění utrpělo 160 lidí. Požití alkoholu zjistili předloni policisté u 29 viníků nehod.
 
por. Bc. Monika Pátková, komisař
19. února 2015
 

vytisknout  e-mailem