Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Loupežné přepadení si řidič taxislužby vymyslel

JIHLAVSKO: Muž uvedl, že ho pachatel pod pohrůžkou použití nože přinutil vydat peníze 

 

Jihlavským kriminalistům se podařilo objasnit závažný případ, kdy řidič vozidla taxislužby oznámil, že se stal obětí loupežného přepadení. Pod pohrůžkou použití nože od něho měl požadovat peníze zákazník, kterého předtím vezl ve vozidle. Kriminalisté na základě intenzivního a důsledného prověřování zjistili, že si osmadvacetiletý muž z Jihlavy loupež vymyslel a ve skutečnosti k přepadení nedošlo.
 
Případ pro jihlavské kriminalisty začal, když kolem půlnoci ze soboty 24. ledna na neděli přijel k policejnímu oddělení v Jihlavě řidič taxislužby, který oznámil loupež. Uvedl, že ho v Jihlavě zastavil neznámý muž, který chtěl odvést do Velkého Beranova. V obci na něho ale kolem půl dvanácté v noci místo zaplacení namířil ve vozidle vystřelovací nůž a začal ho s ním ohrožovat. Pachatel měl přepadenému vyhrožovat usmrcením a požadovat po něm vydání finanční hotovosti. Řidič mu měl peníze z důvodu obavy o svůj život vydat a pachatel poté dle tvrzení oznamovatele se čtyřmi tisíci korunami utekl. Poté řidič taxislužby odjel k oddělení policie, kde spáchaný zločin oznámil. Důvod proč nepřivolal policisty přímo z Velkého Beranova, vysvětlil stresem. Muž nebyl zraněný, podrobně popsal pachatele, průběh loupeže i okolnosti, které jí předcházely.
Do obce vyjeli okamžitě policisté a přivolán byl také policejní psovod, stopu pachatele ale policejní pes nezachytil. Případ začali prověřovat kriminalisté jihlavského územního odboru, provedli ohledání místa činu a vozidla, dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. V následujících dnech prováděli kriminalisté důkladné šetření. Postupně zjistili nesrovnalosti v popisu loupežného přepadení a stupňující se rozpory mezi průběhem loupeže a událostmi, které přepadení předcházely, tak jak je popsal řidič taxislužby, a skutečnostmi, které kriminalisté zjistili na základě vlastního šetření.  
Provedeným prověřováním nakonec kriminalisté zjistili, že k loupežnému přepadení ve skutečnosti nedošlo a řidič taxislužby si loupež vymyslel, což následně i sám přiznal. Muž se dostal do špatné finanční situace, kterou chtěl tímto způsobem vyřešit. Na základě shromážděných důkazů kriminalisté případ odložili, neboť trestný čin se ve skutečnosti nestal. Dále budou v souvislosti s vymyšleným loupežným přepadením vyhodnocovat, zda se osmadvacetiletý muž nedopustil protiprávního jednání.
 
I tento případ se tak zařadí k loupežným přepadením, které si oznamovatelé vymysleli.
V loňském roce činil podíl vymyšlených loupeží přibližně třicet procent ze všech učiněných oznámení, která se týkala podezření ze spáchání zločinu loupeže. Nejčastěji si oznamovatel loupežné přepadení vymyslí z důvodu, že přijde vlastní vinou o peníze nebo cennou věc a chce své jednání zamaskovat nebo svému okolí takto zdůvodnit, další motivací je pro některé oznamovatele snaha být pro své okolí zajímavější a smyšlenou loupeží na sebe strhnout pozornost. Kriminalisté, ale každé oznámení důkladně prověřují, jejímu objasnění věnují maximální úsilí a skutečný průběh celé události tak zjistí. Je ale nutné zdůraznit, že čas, který věnují kriminalisté prověřování okolností smyšlených loupežných přepadení, by mohli věnovat dopadení skutečných pachatelů těchto závažných trestných činů.
Letos přijali policisté od začátku roku dvě oznámení, která se týkala podezření, že došlo ke spáchání loupeže. Oba případy kriminalisté odložili, neboť si oznamovatelé loupežné přepadení vymysleli. Kromě výše uvedeného případu prověřovali ještě oznámení, které učinil jiný muž v sobotu 10. ledna. Dvacetiletý muž uvedl, že ho v obci na Polensku přepadli tři neznámí pachatelé, fyzicky ho napadli a vzali mu mobilní telefon a peníze. Při loupeži mu měla vzniknout škoda přes třicet tisíc korun. Také v tomto případě kriminalisté na základě prověřování zjistili, že si muž loupežné přepadení vymyslel, ve skutečnosti ke spáchání trestného činu nedošlo a muž chtěl tímto způsobem vyřešit své aktuální finanční problémy.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
19. února 2015 

vytisknout  e-mailem