Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Umístění překážek v blízkosti pozemní komunikace v obci Husinec

Žadatelka se domáhala poskytnutí informace, která směřovala k problematice umístění překážek (kamenů) na pozemní komunikaci v obci Husinec, Praha – východ a sdělení informace související s případnou vzniklou škodou na vozidle.  

Konkrétně požadoval odpovědi na následující dotazy: 
  1. Zda umístění ostrých balvanů je legální, a který právní předpis toto upravuje.
  2. Jaký předpis uvádí ostrý kámen jako bezpečnostní prvek pro dětská hřiště.
  3. Zda může Policie ČR dát podnět k odstranění takovýchto kamenů a komu.
  4. Kdo je oprávněn tuto situaci řešit a na koho by se měla obrátit, zejména při vzniklé škodě. 
Policie České republiky poskytla žadateli následující informace:
 
1., 3. V obci Husinec bylo uskutečněno dne 17. října 2013 šetření v souvislosti s projednáním opakujících se problémů při parkování vozidel na místní komunikaci. Jak vyplývá z dokumentu označeného jako „Protokol z místního šetření dne 17. 10. 2013“ již při tomto šetření místně a věcně příslušný orgán Policie České republiky doporučil realizaci zvýšeného obrubníku, který by odděloval prostor komunikace od okolního terénu.
 
Stejný orgán Policie České republiky provedl dne 8. července 2014 na místní komunikaci šetření, při kterém zjistil umístění kamenů ve vzdálenosti cca 1,30 – 2,0 m od asfaltového povrchu komunikace a shledal, že kameny mají ostré hrany. Na základě uvedeného zjištění využil orgán Policie České republiky svého zákonného oprávnění, které je zakotveno v ustanovení § 15 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, v platném znění, a dne 9. července 2014 zaslal v rámci spolupráce Obecnímu úřadu Husinec – Řež podnět, resp. upozornění, ve kterém opětovně doporučil situaci řešit na předmětné komunikaci bezpečnějším opatřením, například zřízením vyvýšených obrubníků nebo zábradlí v blízkosti komunikace, a žádal v této souvislosti přijetí odpovídajících opatření.
 
Dne 10. září 2014 požádal orgán Policie České republiky příslušný Obecní úřad Husinec – Řež o vyrozumění, jaká opatření na základě zaslaného upozornění byla v této věci přijata. Obecní úřad na tuto žádost odpověděl dne 15. září 2014 a sdělil, že respektuje doporučení vyplývající z obdrženého upozornění a plánuje předmětné kameny nahradit jiným opatřením. Zároveň uvedl, že tak učiní až po pravomocném rozhodnutí nadřízeného odvolacího orgánu, neboť v této věci probíhá správní řízení u Krajského úřadu Středočeského kraje. Obecní úřad rovněž uvedl, že vyrozumí orgán Policie České republiky o provedení konkrétních opatření.
 
Povinný subjekt v souvislosti s vyřizováním žádosti o informace zjistil, že k 17. únoru 2015 probíhá ve výše popsané věci správní řízení u Krajského úřadu Středočeského kraje, a konstatuje, že další poskytování informací v této věci náleží do působnosti uvedeného orgánu státní správy.
 
4. Poškození vozidla najetím na překážku lze kvalifikovat jako dopravní nehodu, pokud naplňuje znaky skutkové podstaty zakotvené v ustanovení § 47 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění (dále jen „zákon č. 361/2000 Sb.“). Zákon zároveň upravuje povinnosti účastníků v souvislosti s dopravními nehodami, kdy nevznikla ze zákona oznamovací povinnost, tak případech, kdy je stanovena povinnost neprodleně oznámit dopravní nehodu policistovi. V obecné rovině uvádíme, že řidič, který měl účast na dopravní nehodě, postupuje dle povinností taxativně vymezených zákonem v ustanovení § 47 zákona č. č. 361/2000 Sb. Konkrétní povinnosti řidiče (účastníků) na místě dopravní nehody upravuje ustanovení § 47 odst. 2, odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb. a v ustanovení § 47 odst. 4, odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb. jsou dále vymezeny podmínky, za kterých jsou účastnici povinni dopravní nehodu neprodleně oznámit policistovi s rozšířením okruhu povinností s tímto úkonem spojeným. Postup účastníků dopravní nehody se dle výše uvedeného odvíjí od závažnosti dopravní nehody, například od výše škody, zranění osob, vzniku hmotné škody na majetku třetí osoby a další.  Pokud se tedy jedná o dopravní nehodu, která se ze zákona oznamuje, příslušná k řešení dopravní nehody je Policie České republiky. V ostatních případech má řidič vozidla povinnost dle § 47 odst. 3 písm. g) zákona č. 361/2000 Sb. sepsat společný záznam o dopravní nehodě a bez zbytečného odkladu událost oznámit pojistiteli.
 
2. V této části byla žádost v souladu s ustanovením § 14 odst. 5 písm. c) zákona č. 109/1999 Sb. odložena, neboť požadovaná informace se nevztahuje k působnosti povinného subjektu.

 

por. JUDr. Julie Zábojníková

23. 02. 2015

vytisknout  e-mailem