Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Antikonfliktní tým PČR v novém

KRAJ - Koordinátor Antikonfliktního týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje por. Bc. Michal Soukal představuje nové reflexní vesty, ve kterých budou členové týmu vystupovat při komunikaci s občany v rámci bezpečnostních opatření. 

Mnozí občané Libereckého kraje již zcela jistě zaregistrovali, že při bezpečnostních opatřeních se v těsné blízkosti pořádkových jednotek pohybují členové Antikonfliktího týmu Policie České republiky (dále AKT tým). V Libereckém kraji můžeme policisty zařazené v AKT týmu nejčastěji potkat při rizikových fotbalových zápasech v okolí stadionů v Liberci i v Jablonci nad Nisou. Jedná se o velmi specifickou a hlavně již nepostradatelnou složkou Policie České republiky a tedy i Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, ve které působí policisté i policistky například jako stabilní komunikátoři mezi fanoušky jednotlivých týmů na straně jedné a pořádkové jednotky (tzv. těžkooděnci) na straně druhé. To vše za situace, kdy obě strany jsou v daném okamžiku přesvědčeny o své pravdě a opodstatněnosti své přítomnosti na místě. V takových situací je právě na členech AKT týmu vykomunikovat to nejsnadnější východisko pro obě strany. Ve skutečnosti se jedná o vzájemnou oboustrannou komunikaci mezi občany a represivní složkou policie.
 
AKT tým Krajského ředitelství policie Libereckého kraje je, stejně jako ostatní týmy, nasazován do bezpečnostních opatření v souvislosti s konáním různých shromáždění většího počtu lidí – demonstrace, pietní a protestní pochody, hudební produkce, sportovní akce, návštěvy představitelů státu, předvolební mítinky apod. Účastníkům takových akcí pak radí, jaká mají práva i povinnosti a informují je o případném postupu policie. Dále přítomné občany informují o důvodech probíhajících akcí, o nejvhodnějších trasách, uzavřených ulicích i dopravním spojení atd. Základním úkolem těchto týmů je předcházet agresívnímu chování osob při bezpečnostních opatřeních, a to transparentním způsobem prostřednictvím vhodné komunikace.
 
Členové Antikonfliktního týmu, který v Libereckém kraji vznikl v roce 2010, jsou důležitou součástí každého policejního opatření. Jsou pomocníci i rádci k včasnému a správnému nasměrování fanoušků hostí ke stadionu, poradí kde najít správný vchod na jednotlivé sektory i kde nejlépe zaparkovat. Díky spojení s velitelem pořádkové policie například mají přehled o tom, kudy právě směřuje tzv. tvrdé jádro fanoušků, kterému se mnozí skuteční fanoušci fotbalu rádi vyhnou a v přímé akci se snaží rozmluvit každý, byť i jen drobný konflikt, v jeho samotném počátku.
 
Hlavním koordinátorem a zakladatelem Antikonfliktního týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, který v současné době čítá 12 členů, je komisař por. Bc. Michal Soukal z Územního odboru v Jablonci nad Nisou. Jak sám uvádí, tato práce a zejména různorodá komunikace s lidmi ho velmi baví. Zřejmě i proto je jeho hlavní pracovní náplní pátrání po celostátně hledaných a pohřešovaných osobách, kde slova a včasné informace mají váhu zlata pro obě strany.
 
Dnes koordinátor týmu Michal Soukal představil nový typ reflexních vest, které v následující době budou nově členové AKT týmu mít při bezpečnostních opatřeních na sobě tak, aby byli na ulici co nejlépe a zřetelně k poznání pro širokou veřejnost.
 
Nové vesty jsou výrazné žluté barvy. Jejich výrazným markantem je široké lemování v ramenou i spodní části vesty v modro-stříbrné barvě a v provedení, které je použito na služebních vozidlech Policie ČR. Dále má nová vesta na levé přední straně výrazné logo Antikonfliktního týmu, pod nímž je nápis POLICIE a služební číslo daného policisty. Ve střední přední i zadní části vesty jsou dobře viditelné reflexní nápisy ANTIKONFLIKTNÍ TÝM v českém i anglickém jazyce.
 
V souvislosti s touto významnou novinkou ve vybavení a označení členů Antikonfliktních týmů, které jsou dnes již součástí všech krajských ředitelství policie v celé České republice, jsem položila koordinátorovi Michalu Soukalovi několik otázek:
 
Proč došlo k přechodu na nový typ reflexních vest a od kdy můžeme očekávat jejich použití na veřejnosti?
 
Předchozí typ reflexních vest byl pouze žluté barvy s nevýraznými stříbrnými nápisy a stávalo se nám, že si nás veřejnost u stadionů pletla se soukromými subjekty, kterými jsou pořadatelé či pracovníci bezpečnostní agentur. Zažili jsme ale i úsměvné situace, kdy se fanoušci domnívali, že jsme pracovníci technických služeb. Nový typ vest plánujeme prvně použít již tento týden v sobotu 14. března v rámci připravovaného bezpečnostního opatření v souvislosti s rizikovým fotbalovým utkáním v Jablonci nad Nisou mezi týmy Jablonce a Sparty.
 
Asi nejčastěji se veřejnost s členy Vašeho Antikonfliktního týmu setkává při bezpečnostních opatřeních v souvislosti s rizikovými fotbalovými zápasy. Do jakých dalších konkrétních akcí jste byli například s týmem nasazeni?
 
Je pravdou, že nasazení libereckého Antikonfliktního týmu je nejčastěji využíváno na rizikových fotbalových utkáních. V jiných krajích, kupříkladu v sousedním Ústeckém kraji, jsou „Akáti“, jak si zkráceně mezi sebou říkáme, velmi často nasazováni na demonstracích, protestních pochodech či předvolebních mítincích stran, jejichž shromáždění neprobíhají v poklidu. My jsme byli v minulosti také například nasazeni i na velkém pietním pochodu ve městě Tanvald, v srpnu roku 2010 jsme týden pomáhali při odstraňování následků po povodních v Bílém Kostele nad Nisou a účastnili se řady bezpečnostních opatření připravených v souvislosti s pořádáním extrémistických hudebních koncertů. Vidět jste nás mohli v roce 2011 i při demonstracích v Novém Boru nebo jako výpomoc kolegům při nepokojích v Ústeckém kraji.
 
Ve vašem týmu zřejmě pracují jen muži, jelikož Z Vašeho povídání usuzuji, že jde často o nebezpečné situace například s rozvášněnými fanoušky a navíc, jak vím, nejste ve zmíněných bezpečnostních opatřeních nijak ozbrojeni. Pracují ve Vašem týmu tedy jen muži nebo jsou mezi vámi i odvážné ženy?
 
V týmu máme 9 mužů a 3 ženy. Daný nepoměr mě trochu mrzí, neboť jak všichni víme, právě ženy mají komunikační schopnosti na velmi dobré úrovni a ty se ve vypjatých situacích velmi hodí. Větší počet žen v týmu by byl jistě velkým přínosem, který usnadňuje situace, kdy reakce mužů bývají často v rozhovoru s ženou podstatně kultivovanější. Však taky na náboru žen do našeho týmu intenzivně a výhledově ne beznadějně pracujeme.
 
A jaké další vystrojení či vybavení u sebe vlastně policisté Antikonfliktního týmu mají?
 
Rozhodně to není zbraň, neboť naší zbraní, v dobrém slova smyslu, je slovo. Mezi naše základní vybavení patří vysílačka s příposlechem, díky které máme aktuální přehled o všem, co se v každé akci děje. Z ochranných prvků máme obranný pepřový sprej a někteří nosí i teleskopický obušek. Mezi naše další doplňky patří i sterilní rukavice pro případy poskytnutí první pomoci, pro kterou jsme byli speciálně proškoleni.
 
Děkuji za rozhovor a Vašemu týmu přeji co nejméně těch druhých - konfliktních situací. 
 
 
11. 3. 2015
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí
 
Odkazy do noveho okna

AKT tým v akci 1

AKT tým v akci 1 

Detailní náhled

AKT tým v akci 2

AKT tým v akci 2 

Detailní náhled

AKT tým v akci 3

AKT tým v akci 3 

Detailní náhled

AKT tým v akci 4

AKT tým v akci 4 

Detailní náhled

Koordinátor AKT týmu KŘP Libereckého kraje npor. Bc. Michal Soukal

Koordinátor AKT týmu KŘP Libereckého kra... 

Detailní náhled

Nové vesty AKT 1

Nové vesty AKT 1 

Detailní náhled

Nové vesty AKT 2

Nové vesty AKT 2 

Detailní náhled

Nové vesty AKT 3

Nové vesty AKT 3 

Detailní náhled

Nové vesty AKT 4

Nové vesty AKT 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem