Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zneužil tísňové linky

Ms kraj - Obviněný muž volal více než tisíckrát  

Přes 1000 takzvaných zlomyslných volání – počet hovorů, kdy 42letý muž z Havířova volal tísňovými linkami policistům či zdravotníkům, avšak nebyl v ohrožení života, zdraví a nepotřeboval jakoukoli pomoc. Policisté přijímací jeho hovory se v té chvíli nemohli věnovat lidem, kteří mohli jejich pomoc akutně potřebovat…
 
O prvním „balíčku“ zlomyslných volání jsem psala téměř před rokem – policisté muže dohledali, obvinili a soud ho odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců se zkušební dobou 15 měsíců za téměř 900 telefonátů v průběhu několika měsíců (viz zpráva níže). Další jeho sérii medializovala letos v lednu kolegyně ze skupiny tisku a prevence Karviná por. Viačková – muž stihl ani ne za 24 hodin zavolat téměř 70x na linky 158 či 155 (viz zpráva níže). Nejméně ve dvou případech si telefonáty vyžádaly výjezd policejních hlídek. Policisté muže i v tomto případě dohledali, kdy po zadržení nadýchal více než 2 promile alkoholu v dechu. Posléze ho obvinili. A dnes aktuálně, potřetí – policejní komisař obvinil muže z přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, neboť tento koncem února v průběhu dne zavolal více než 20x na tísňovou linku 158. Policisté v ten samý den muže zadrželi. Vzhledem k podnapilosti byl umístěn na protialkoholní stanici. Obvinění si vyslechl až po vystřízlivění, následující den. Za uvedený skutek mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.
 
Muž vytáčel neoprávněně tísňovou linku a činil zlomyslná volání i přesto, že mu policisté, se kterými komunikoval, sdělovali závažnost jeho jednání a informace o blokování tísňové linky. K činnosti policistů obsluhujících linku 158 – v Moravskoslezském kraji jsou dislokováni v budově Integrovaného bezpečnostního centra v Ostravě. Ročně přijmou kolem 165 000 hovorů, tedy v přepočtu 450 hovorů denně. Je potřeba přičíst denně desítky (ročně tisíce) volání na linku 112, kdy hovory jsou přepojeny a vyřizují právě policisté na lince 158. Ve statistikách zůstává jen cca 300 až 350 tísní denně - ostatní jsou volání například typu dopravní nehody, kdy k jedné volá na linku 158 i desítka svědků či poškozených. Stále se objevují případy, kdy linku 158 „vytočí“ i několikrát po sobě opilá osoba a chce si povykládat. Jiné lidé si zase na tísňové lince stěžují na různé instituce nebo si linku pletou s poradnou všeho druhu. A kapitola sama pro sebe jsou telefonáty o uložení neexistující bomby, kdy se tímto volající baví a policisté vyjíždějí a na místě zajišťují činnost s maximálním nasazením zbytečně.
            
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku a prevence
23. března 2015
 
----------------------------    původní zpráva por. Viačkové, leden 2015 -------------------------------
 
HAVÍŘOV
 
Během jednoho dne několikrát zavolal na tíseň. V těchto dnech komisař obvinil 42letého muže z Havířova ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Muž v době od 12. ledna 16:32 hod. do 13. ledna 09:08 hod. opakovaně, nejméně v 68 případech bez závažného důvodu telefonoval na tísňové telefonní linky složek Integrovaného záchranného systému v Ostravě. Jeho volání na linky 158 a 155 evidentně neměla ani v jednom případě charakter tísňového volání. Tím linky blokoval a mohl zapříčinit skutečnou tíseň jiné osoby. Nejméně ve dvou případech si telefonáty vyžádaly výjezd hlídek Obvodního oddělení Havířov 1.
Po zadržení muž nadýchal 2,26 promile. Byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici, po vystřízlivění policejní komisař proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho.
Trestní zákon uvádí, kdo úmyslně poškodí obecně prospěšné zařízení nebo ohrozí jeho provoz nebo využívání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
 
 
por. Mgr. Zlatuše Viačková
komisařka
 
 
----------------------------------        původní zpráva z 25. dubna 2014   ---------------------------------
 
Ms kraj: Muž odsouzen za téměř 900 bezdůvodných volání na tísňové linky  
 
Téměř 900 bezdůvodných volání v průběhu několika měsíců na tísňové linky moravskoslezského Integrovaného záchranného systému, kdy třikrát na základě nepravdivých oznámení vyjela hlídka Policie ČR. Takový je policií, následně i soudem připsán účet na vrub 41letému muži z Havířova. A odsouzení k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců se zkušební dobou 15 měsíců... 
 
„Haló, to jsem zase já. Asi spadl nebo ztratil se mi žlutý míček, co s tím jako uděláte? A hned!“ „Dobrý den, rád bych si s vámi povykládal, se nudím.“ Že by si takto nikdo nedovolil blokovat tísňovou linku? Navíc hovořit vulgárně s operátorem? Omyl. Policisté, kteří přijímají z celého Moravskoslezského kraje hovory na lince 158 a dělají se svými kolegy tzv. ve výkonu maximum pro to, aby v co nejkratším čase účinně pomohli lidem v nouzi, museli věnovat drahocenné minuty obdobným nesmyslným požadavkům muže z Havířova. Ten od ledna do července roku 2012 téměř 900x „vytočil“ na svých mobilech jednu z tísňových linek (zejména záchrannou službu a Policii ČR), přičemž oznamoval neexistující událost, případně si chtěl pouze popovídat. Nebyl ale nikdy v ohrožení života či zdraví (svého nebo jiné osoby), nebyl ani ohrožen jeho majetek (nebo majetek jiné osoby). Blokoval tak tísňové linky, kdy pouze shodou šťastných okolností nedošlo k tomu, že by se jiné osoby nacházející ve skutečné tísni na tuto linku nemohly dovolat. Navíc, na základě jeho nepravdivých oznámení třikrát vyjela policejní hlídka.
 
Policisté na tuto skutečnost reagovali a počátkem srpna 2012 zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. V průběhu prověřování ztotožnili podezřelého muže, který navíc dále bezdůvodně blokoval linku, čímž spáchal přestupek proti občanskému soužití. Po zadržení byl vždy pod vlivem alkoholických nápojů. Po zadokumentování protiprávního jednání policisté muže obvinili a soud ho v minulém roce odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců se zkušební dobou 15 měsíců a trestu propadnutí věci (konkrétně mobilních telefonů, včetně sim karet). Uložil mu ochranné léčení protialkoholní ústavní formou.
 
V obecné rovině – moravskoslezští policisté přijmou na lince 158 ročně zhruba 165 000 hovorů. Při zprůměrování se jedná o 450 hovorů denně. Ve statistikách zůstává jen cca 300 až 350 tísní denně - ostatní jsou volání například typu dopravní nehody, kdy k jedné volá na linku 158 i desítka svědků či poškozených. Ale nejsou v noci ani ve dne výjimky, že linku 158 „vytočí“ i několikrát po sobě opilá osoba požadující řekněme společnost. Někteří lidé si zase na tísňové lince stěžují na podle nich nesprávný postup či neochotu různých institucí, nebo chtějí teď hned vidět policisty na vlastní oči v akci a požadují pro zpestření programu svého dne jejich výjezd na jimi určenou adresu, samozřejmě bezdůvodně.
 
Z hlediska práva lze konstatovat, že v souladu se zákonem 127/2005 Sb. má operátor poskytující elektronickou komunikaci povinnost na žádost znemožnit provozování telekomunikačního koncového zařízení předmětného účastnického čísla (provést tzv. blokaci telefonní čísla). Zda budou blokace dalších účastnických čísel pokračovat (ať soud rozhodne o propadnutí telefonních přístrojů či ne), záleží na těch lidech, kteří i v současné době tísňová volání zneužívají se stejnou frekvencí jako muž. Jedná se však o ojedinělé případy.
           
Osob zneužívajících tísňové linky jako muž je jen hrstka. Ale přesto – blokovat linku 158 a jiné tísňové linky není jistě fér vůči těm, kteří pomoc opravdu potřebují.
 
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
25. 4. 2014
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

vytisknout  e-mailem