Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Policejní pohádky

J.Hradec – Skutečné příběhy ze života vyslechli od policistky také předškoláci.  

V rámci celorepublikového čtení publikace „Policejní pohádky“ si děti z Jindřichohradecké mateřské školy sídlící v ulici Pod Kasárny poslechly  pohádky, které jim přečetla policejní mluvčí. Knihu „Policejních pohádek“ vydalo Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje na sklonku roku 2014. Jejím autorem je soudce. Publikace obsahuje 16 pohádek a příběhů. Pohádkami děti provede policista Honzík a soudce spravedlivý Přemysl. Kniha prostřednictvím příběhů děti seznamuje se zásadami bezpečného chování a přiblíží správné a nesprávné chování.  Je určena předškolákům i mladším školákům.
Unikátní publikace seznamuje děti se zásadami bezpečného chování, přiblíží správné i nesprávné chování v různých situacích. Právě díky zvolené formě pohádek a příběhů je efektivita výuky bezpečnostních pravidel pro nejmenší nejpřiměřenější. Autorem příběhů a pohádek je soudce. Na základě požadavku pedagogů pak vznikl šestnáctý příběh „O nalezeném prstýnku.“ Reaguje na zkušenost z praxe, kdy je třeba dětem vysvětlit, že si nemají nechávat cizí věc, kterou někdo ztratil. Dle reakce učitelů je to situace, kterou občas řeší.
 
Součástí knihy je CD s jednotlivými pohádkami, které nečtou odborníci, herci, jak jsme zvyklí, nýbrž policisté i soudce. Děti tak mohou slyšet pohádku, kterou jim čte kriminalista, policista pořádkové policie či mluvčí policie, kterého znají z obrazovek či rozhlasu.
 
Publikace tak přirozenou formou přispěje k posílení právního vědomí dětí, upozorní na možná rizika a napoví, jak se zachovat v kritických situacích ohrožení. Knihu k výuce využijí jak policisté, tak pedagogové i rodiče. Zanedbatelný pak není ani faktor podpory prvního čtení dětí, které v současnosti tíhnou většinou k prostředkům elektronické komunikace. I záměrně volená jména postav příběhů „Přemysl, Jan, Ctirad, Metoděj, Jitka, Magdaléna, atd.“ se vrací k české historii.
 
Vzhledem k nutnosti vzdělávání dětí v problematice bezpečnosti již v raném věku, může být nová publikace významným prostředkem, který napomůže eliminaci případných kriminogenních situací a zamezí některým kritickým okolnostem. V současnosti přitom obdobný materiál k této preventivní činnosti scházel, jde o ojedinělou edukativní formu, která vznikla díky podpoře Moravskoslezského kraje.
 
por. Mgr. Bc. Hana Millerová, jh.pis@pcr.cz 
30. března 2015

vytisknout  e-mailem