Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Nevyžádaná těžba
LITOMĚŘICE – Káceli na cizím; Nemají auto ani peníze…
V období od počátku listopadu 2014 do poloviny února 2015 chodila dvojice mužů těžit stromy na cizí pozemek na Třebenicku. V posledním případě byli přistiženi na neoploceném pozemku samotným majitelem, právě při nakládání své kořisti na přívěsný vozík. Způsobená škoda je předmětem dalšího šetření. Jednáním mladšího 44letého muže se bude zabývat přestupková komise, zatímco starší 64letý recidivista z Lovosicka si obvinění pro trestný čin krádeže převzal ve výkonu trestu, kde se nyní nachází za svou předchozí trestnou činnost. Nebyl to jeho první prohřešek, a proto mu za výše uvedený čin hrozí až tříleté vězení.
Nemají auto ani peníze
Trpkou zkušenost s nákupem dopravního prostředku mají dva poškození z Litoměřicka, kteří chtěli nakoupit prostřednictvím inzerce na internetových sítích. Mělo jít o výhodnou koupi vozidel ze zahraničí. Oba případy mají shodný scénář. Po předchozí elektronické komunikaci z nich údajný prodejce vylákal finanční prostředky určené na zaplacení přepravy, zálohy a pojištění apod. Poškození odeslali neznámému prodejci každý více než 100 tisíc korun. Po obdržení peněz s nimi prodejce přestal komunikovat, proto se obrátili na policii. Případy se nyní zabývají litoměřičtí kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu.
Uvedené případy nejsou ojedinělé a předmětem podvodné inzerce nejsou jen vozidla, ale například nejrůznější drahé a unikátní sportovní vybavení apod. Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců. Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.
Rizika nakupování přes internet je možné minimalizovat následujícími opatřeními – vice zde.
Zloději pomohl žebřík
Koncem února tohoto roku, se vloupal tehdy neznámý pachatel, do rekreační chaty nedaleko obce Nové dvory. K nezákonnému jednání využil zde nalezený odložený žebřík, po němž vyšplhal do vyvýšeného přízemí a do chaty vnikl oknem, které násilím otevřel. Chatu prohledal a odcizil dalekohledy, příbory a další věci. Dále vnikl násilným způsobem do dílny u chalupy, odkud odnesl benzinovou sekačku a relaxační lehátko. Na místo činu se vrátil po několika dnech a opět za pomoci žebříku vnikl do chaty stejným oknem. Musel použít násilí, neboť okno bylo zajištěno po předchozím vloupání. Z chaty odnesl zbytek lupu, který při první návštěvě nepobral. Majiteli objektu způsobil škodu za více než 30 tisíc korun. Na základě operativního šetření se podařilo případ v krátké době objasnit. V tomto týdnu byl obviněn 27letý muž z Roudnice nad Labem, který se k uvedeným činům doznal. Pro trestné činy krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci mu v případě soudem uznané viny hrozí až tříleté vězení.
Je důležité dodržovat některá doporučení, která mohou pachatele od krádeže odradit.
- V prvé řadě je nutné zabránit zloději vstup do objektu kvalitním zámkovým systémem, odolnými dveřmi, mřížemi na oknech a uzamykatelnými okenicemi.
- Další důležitou zásadou je neponechávat v chatě nebo chalupě cenné věci. Zloději se zaměřují na elektrické nářadí, rádia, televize, starožitnosti, elektrospotřebiče, sportovní vybavení a další předměty.
- V okolí objektu nenechávat žebříky či nářadí, které by pachatel mohl využít k vloupání.
- Když máte možnost, požádejte trvale bydlící sousedy, aby vám na vaši chatu či chalupu dohlédli.
- Vyšším standardem je určitě elektronická ochrana, jejíž využití samozřejmě záleží na zvážení majitele.
Litoměřice, 1. 4. 2015, nprap. Pavla Kofrová
Oddělení tisku a prevence Litoměřice
tel.: +420 974 436 208
+420 724 101 966
e-mail: krpulk.kr.pis.lt@pcr.cz