Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Vyšetřování novodobých otrokářů ukončeno

KRAJ - Hrozí jim vysoké tresty. 

 

Vyšetřovatel odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončil v těchto dnech vyšetřování případu, na jehož začátku stály tři osoby obviněné ze spáchání zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a přečinů úvěrového podvodu, útisku a podvodu. Celkem je jim kladeno za vinu spáchání 18 skutků.

Spisový materiál zaslal vyšetřovatel státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby pro totožné trestné činy, ovšem pouze na dva z trojice, 49letou ženu a jejího 29letého syna. Vážně nemocný padesátiletý otec v průběhu vyšetřování v září loňského roku ve vazební nemocnici zemřel, jeho trestní stíhání bylo tedy zastaveno.
 
Dva muži a žena byli na konci května loňského roku zadrženi a obviněni, protože zneužívali minimálně deset osob, které byly v tíživé sociální situaci. Většinou si je vytipovávali v hlavním městě (http://www.policie.cz/clanek/aktualizace-novodobi-otrokari-jsou-za-mrizemi.aspx). Těmto lidem bez domova a bez stálého příjmu nabízeli práci, například hlídače parkoviště na okraji Prahy, s výdělkem zhruba 10 - 14 tisíc korun měsíčně, nebo mzdu kolem 90 korun za hodinu. Ihned po seznámení měli vytipované osobě položit otázku, zda nemá nějaké půjčky nebo úvěry. To proto, aby ji mohli využít k následnému podvodnému získání peněz. Když oslovená osoba  na nabídku práce kývla, sebrali jí všechny doklady a odvezli pod příslibem sepsání pracovní smlouvy do místa přechodného bydliště, a to někdy i přes evidentní odpor.
 
Osoby ubytovávali ve velmi nuzných a hygienicky špatných podmínkách. Nebylo výjimkou, že pro ně jídlo připravovali z odpadků vybraných z popelnic a kontejnerů. Často se stěhovali, protože všude, kde přebývali, měli mimo jiného i problémy s úhradou nájmů. Státní příslušníci Slovenska bydleli v pronajatých objektech v Jaroslavy u Holic, v Ostrově nad Oslavou u Žďáru nad Sázavou a nakonec v Kopidlně u Jičína. Zde všude „novodobí otrokáři“ tyto osoby, které se na nich staly závislé,  nutili vykonávat manuální práce a podepisovat úvěrové smlouvy a „rychlé“ půjčky, a to mnohdy i za použití fyzického i psychického násilí.
 
Syn, který uměl pracovat s počítačem, pro tyto účely zhotovoval falešná potvrzení o zaměstnání, o příjmech zneužívaných osoby i nájemní smlouvy. Pak je donutili žádost o rychlou půjčku nebo úvěr, většinou u nebankovních společností, podepsat. Matka a syn si tímto způsobem vzali rovněž půjčku i na sebe. Celkem si podvodně opatřili stovky tisíc korun, které ale nespláceli ani oni, ani zneužité osoby. Ve třech případech dokonce zneužívali i seniory, kterým byl vyplácen pravidelný starobní důchod. Ten jim při výplatě celý odebrali a používali pro svoji potřebu.
 
Kriminalisté zkoumali v průběhu vyšetřování i zdravotní stav obviněných osob a zadali vypracování znaleckých posudků v oborech psychologie a psychiatrie. Z těchto znaleckých posudků je zřejmé, že obvinění rozpoznávali důsledky svého jednání a jsou za ně tedy plně trestně odpovědní.
Policisté také disponují informacemi, že zneužívaných lidí mohlo být daleko víc. Někteří již ale zemřeli, někteří byli cizinci a podařilo se jim vrátit do své vlasti a hlavně tyto osoby nepodaly trestní oznámení a kriminalisté neznají jejich totožnost.
 
Muž i žena jsou po celou dobu od svého zadržení zásahovou jednotkou vyšetřováni vazebně a pokud budou odsouzeni, hrozí jim až 12leté tresty odnětí svobody.
mjr. Mgr. Ivana Ježková
2. 4. 2015, 9:40

vytisknout  e-mailem