Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Policisté jako "First responders"

KRAJ - Na vybraných obvodních oddělení mají policisté k dispozici defibrilátory 

Královéhradečtí zdravotničtí záchranáři budou spolupracovat s policisty jako s „First respondery“
 
ZZKPojmem „First responder“ obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním časovém intervalu.
Možným řešením je provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor – AED. Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci, stačí zapnout příslušným tlačítkem. Defibrilátor pak sám analyzuje křivku EKG a prostřednictvím hlasových a písemných pokynů v Českém jazyce vede zachránce k bezpečnému podání výboje.
 
V královéhradeckém kraji se přímo nabízelo požádat o takový rychlý zásah policisty z obvodních oddělení v obcích, kde není dislokována výjezdová základna zdravotnických záchranářů.
Na prospěšnosti a důležitosti takovéto spolupráce se shodli krajští ředitelé ZZS a PČR - MUDr. Jiří Mašek a brig. gen. Mgr. Martin Červíček. Na obvodních odděleních policie v Úpici, Hostinném, Kopidlně, Hořicích v Podkrkonoší, Chlumci nad Cidlinou a Polici nad Metují bylo policistům zapůjčeno šest AED. Přístroje byly pořízeny z prostředků ZZS Královéhradeckého kraje a jejich celková cena je 240 tis. Kč.
Celkem 81 sloužících policistů z uvedených oddělení absolvovalo v uplynulých dnech přímo na pracovišti rozšířené školení první pomoci. Lektoři vzdělávacího a výcvikového střediska královéhradecké záchranky, kteří školení realizovali, se zaměřili zejména na správný postup při provádění základní neodkladné resuscitace s využitím AED.
V současné době je všech šest defibrilátorů umístěno ve výjezdových policejních vozech vybraných oddělení. Operační důstojník má během služby neustálý přehled, kde se jaké auto v konkrétní okamžik právě nachází. Nastane-li situace, kdy jej operátoři tísňové linky 155 požádají o spolupráci při záchraně života hroženého člověka, je veliká šance, že se policisté na místo dostanou velmi brzy. Takováto spolupráce však v žádném případě neznamená, že by policisté měli převzít povinnosti Zdravotnické záchranné služby nebo ji nějakým způsobem suplovat. Jde jen o určitý krok navíc směrem ke zvýšení pravděpodobnosti záchrany lidského života.
 
 
Ivo Novák
tiskový mluvčí
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje
 
por. Iva Kormošová
tisková mluvčí
Policie České republiky - KŘP Královéhradeckého kraje

 

Odkazy do noveho okna

defibrilátor

defibrilátor 

Detailní náhled

defibrilátor

defibrilátor 

Detailní náhled

defibrilátor

defibrilátor 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem