Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Kriminalisté zaznamenávají úspěchy

KRAJ - Ve statistice objasněnosti se vyhoupli na druhou příčku. 

 

Z loňského 9. místa se v porovnání všech krajských ředitelství Policie ČR posunuli na 2. příčku.
Královéhradečtí kriminalisté jsou ve statistice objasněnosti trestných činů druzí nejúspěšnější.
 
Statistické výstupy vývoje kriminality a objasněnosti trestných činů jsou jedním ze sledovaných ukazatelů výslednosti jednotlivých krajských ředitelství. Jedná se o procentuální vyjádření mezi vyšetřovanými trestnými činy (tzv. nápad trestné činnosti) a skutky, jejichž vyšetřování vedlo k dopadení a obvinění konkrétní osoby nebo osob. Tato čísla pak většinou úzce korespondují s vnímáním občanů týkající se pocitu bezpečí v daném regionu.
 
Kriminalita je obecně determinovaná existencí tzv. kriminogenních faktorů, což jsou okolnosti (rizikové faktory), které vznik a vývoj trestné činnosti ovlivňují a každý kraj má samozřejmě svá významná specifika. Ta se do těchto statistik samozřejmě promítají (mimo jiné zde hraje roli úroveň nezaměstnanosti, sociální složení občanů v daném regionu, existence tzv. sociálně vyloučených lokalit, rozvoj dopravní infrastruktury, a tím snazší mobilita pachatelů, a mnoho a mnoho dalších). Výčet těchto faktorů není nikdy úplný a neustále se dynamicky mění, tak jak se mění sociodemografické klima ve společnosti.
 
V regionu je v současné době několik lokalit, na které zaměřujeme zvýšenou pozornost, a to nejenom v rámci běžného výkonu služby, ale i intenzivnější spoluprací s územními samosprávnými celky (Jaroměř – Josefov, Broumov, Úpice, Veselí u Kopidlna, České Meziříčí).
Mezi specifika, která se ale v rámci Královéhradeckého kraje nemění, patří zejména několik významných rekreačních oblastí (Trutnovsko, Jičínsko, Rychnovsko) a tranzitní trasa ve směru z Polska a do Polska a pak dále na východ.
Bližším rozborem níže uvedených vybraných skupin trestných činů je zřejmé, že ačkoliv klesl počet těchto trestných činů, zvýšila se zároveň jejich objasněnost. Kriminalistům se v uplynulém období podařilo objasnit několik sériových trestných činů (viz příklady), obvinit osoby, které za nimi stály a tím zabránit pokračování těchto sérií. K dobrým výsledkům jistě přispěla i efektivizace výkonu služby, a s tím spojené nastavení některých organizačních změn a přijetí nových metod práce.
 
Krajský ředitel ale vidí kromě jiného za těmito výsledky zejména vynikající práci samotných policistů. Doslova řekl: „Nejvýraznější zásluhu na tomto výsledku mají samozřejmě sami policisté. Ačkoliv mají k objasňování méně skutků, rozhodně nepolevili v intenzitě svojí práce a toto je výsledek, který rozhodně stojí za povšimnutí. Věřím, že naše úsilí přispěje k ještě většímu pocitu bezpečí občanů Královéhradeckého regionu.“
Policie ČR dlouhodobě avizuje, že ač je represivní složkou státu, stále častěji a intenzivněji prosazuje do své činnosti prevenci. Každý policista by měl v rámci běžné služby preventivně působit nejenom na potencionální pachatele trestných činů, ale i na jejich oběti. Kromě toho Policie ČR připravuje a realizuje různé preventivní projekty a programy, jejichž cílem a snahou je působit na ohrožené skupiny obyvatel a snižovat rizika, která jim jejich okolí přináší („Obezřetnost se vyplatí“ – kapesní krádeže v obchodních domech, „Nepokoušej osud“ – užívání návykových látek, „Nepouštějte vlka dovnitř“ – ochrana před podvody na seniorech….)
Na prevenci před protiprávním jednáním se významnou měrou podílí i medializace objasněných případů. Veřejnost jednak vnímá, že policisté jsou tu proto, aby chránili jejich bezpečí, a potencionální pachatelé mohou vnímat, jak dopadli jejich „kolegové“, což samo o sobě může působit preventivně a od páchání TČ odrazovat. Za to patří díky médiím.
 
V majetkové trestné činnosti evidujeme výrazný pokles vyšetřovaných skutků (o 30 %), z toho nejvýraznější pokles je v oblasti krádeží vloupáním (o 48 %) a krádeží prostých (o 19 %). Naopak evidujeme nárůst násilné trestné činnosti, a to o 19 %.
Zásadní kauzy, které dle našeho názoru příznivě ovlivnily výslednost
 
  • HRADECKO – Na konci ledna objasněno 30 případů majetkové trestné činnosti v regionech Hradce Králové, Třebechovice a Smiřice – vloupání do zahradních chat, krádeže u BČS, krádeže druhotných surovin, ze kterých je obviněna dvojice 19letých mladíků. Škoda přesahuje 100.000 korun. Dále prověřujeme podezření na dalších 20 skutků (http://www.policie.cz/clanek/dva-19leti-mladici-skoncili-na-policii.aspx) 
  • ČERNOŽICE - V areálu bývalé drůbežárny byl zadržen muž již vyšetřovaný pro demontování a rozprodávání dílů luxusních motorových vozidel různých značek, zejména BMW, AUDI a FORD, která jsou v policejních evidencích vedená jako odcizená. Slib daný soudu nedodržel a pokračoval v TČ, byl tedy opět obviněn z podílnictví a legalizace výnosů trestné činnosti Způsobená škoda je zhruba 2 miliony koruna a nemusí být konečná –
  • RYCHNOVSKO – V únoru 2014 objasněné sérii vloupání do prodejen potravin v rychnovském regionu. Pětice mužů způsobila škodu odhadem 100.000 korun .
  • RYCHNOVSKO - Čtveřice mužů se nejméně v 7 případech vloupala do prodejny potravin nebo kabiny a další příslušenství fotbalových hřišť. Škoda odcizením způsobená 200.000 korun - http://www.policie.cz/clanek/kkkk-864019.aspx 
  • NÁCHODSKO – objasněny 3 série vloupání do objektů
    • Leden až duben 2014 - 18x Broumovsko (1x obviněný)
    • Prosinec 2014 - leden 2015 – 12x Teplicko a Trutnovsko (2x obvinění)
    • Listopad 2014 – únor 2015 – 7x Broumovsko (1x obviněný) 
  • KRAJ – objasněny 2 série krádeží jízdních kol
    • Srpen 2014 - prosinec 2014 – 3x obvinění z krádeží 39 jízdních kol – škoda téměř 250 tisíc Kč
    • Leden 2013 – leden 2015 – 1x obvinění z krádeží 100 ks jízdních kol – škoda 660.000 Kč
 
 
mjr. Mgr. Ivana Ježková
16. 4. 2015

vytisknout  e-mailem