Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Policejní nováčky školí i záchranáři

VYŠKOV: Dvě stě deset nově přijatých policistů absolvuje v těchto dnech nástupní přípravu ve Vyškově. 

Ve čtvrtek 21. května se v areálu vyškovských kasáren konala tisková konference, která měla veřejnosti přiblížit nástupní přípravu nově přijatých policistů. V objektu Velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově se koná již několikátý čtyřtýdenní kurz pro policejní nováčky z celé republiky.

Nástupní příprava je zaměřena na rozvoj fyzické zdatnosti policistů, nácvik pořadové přípravy a služební zdvořilosti, zahájení výcviku v použití služební zbraně, základy správné manipulace se zbraní a střelivem a splnění prvního prověrkového střeleckého cvičení.

Policejní instruktoři služební přípravy učí policejní nováčky zdvořilosti, ukázněnosti, vojenskému vystupování, zodpovědnosti, týmové spolupráci, loajalitě k nadřízeným, vyjadřování úcty nadřízenému i sebeovládání. Jde o jakousi obdobu vojenského přijímače, neboť dnešní mladí lidé nemají za sebou základní vojenskou přípravu.

V tomto týdnu navíc školila MUDr. Barbora Zuchová ze ZZS Jmk dvě stě deset účastníků nástupního kurzu v resuscitaci. Mladí policisté se učí, jak si počínat např. při vyprošťování osoby z havarovaného vozidla, jak provést správně resuscitaci i jak použít defibrilátor.

ZZS JMK byla totiž jedním z realizátorů projektu „Rozmístění AED v Brně a Jihomoravském kraji“. Tento projekt odstartoval celý systém, který vedl k plošnému zasíťování celého kraje nejen defibrilátory, ale současně i „first respondery“.

První fáze: Na veřejná místa v Brně bylo v roce 2013 pilotně rozmístěno celkem 13 AED (4 stacionární - veřejně v boxech, 9 u ostrahy nebo správy veřejných objektů). V rámci projektu byla realizována osvětová a vzdělávací kampaň s cílem zlepšit povědomí občanů o resuscitaci, včetně použití AED. Současně byla vytvořena instruktážní videa o resuscitaci s použitím AED, která taktéž přispěla k plošné vzdělanosti veřejnosti v oblasti resuscitace.

Druhá fáze: Kromě rozmístění nových AED byly rovněž osloveny soukromé subjekty vlastnící AED. Mnoho soukromých subjektů si na základě veřejné výzvy AED nakoupilo tak, aby mohli být zařazení do systému.

Třetí fáze: V roce 2014 navázala ZZS JMK ve spolupráci s HZS JMK projektem Rozmístění AED do JMK. Na základě reálných výjezdových časů vytipovala ZZS JMK lokality s dojezdovou dobou blížící se hranici zákonné normy. Z podpory Jihomoravského kraje bylo pořízeno 12 AED pro účely HZS. Dle reálných dojezdových časů vozidel ZZS do těchto území bylo navrženo 12 míst, kde byla AED dislokována. Kromě AED, které ZZS rozmístila, byly do systému zařazeny i všechny defibrilátory, kterými požární stanice HZS a jednotky SDH. Nyní máme k dispozici v celém kraji 39 jednotek s připraveným AED.

 

Čtvrtá fáze: ZAPOJENÍ POLICIE ČR – Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje

Do systému AED V JMK byla zařazena jihomoravská policie. Z podpory Krajského úřadu Jihomoravského kraje bylo pořízeno 15 přístrojů AED, které byly určeny právě pro policii. V jihomoravském kraji již policie 11 AED vlastnila, takže nyní má k užívání celkem 26 přístrojů. Příslušníci ze všech služeben a útvarů, které mají AED k dispozici, byly zdravotníky ZZS důkladně proškoleni. AED využívají nejen policisté na obvodních odděleních, ale i příslušnicí sloužící na dálničních odděleních a příslušníci speciální pořádkové jednotky. Také integrované operační středisko v sídle jihomoravské policie v Brně na Kounicově ulici má k dispozici AED.

V souladu se statistikami Evropské rady pro resuscitaci (ERC) je výskyt srdečních zástav v Evropě vysoký, až 700 000 případů/rok. Evropské země udávají kolem 11 % případů kvalitního přežití pacientů po náhlé zástavě oběhu. V Jihomoravském kraji týmy zdravotnické záchranné služby (ZZS) resuscitují kolem 700 pacientů ročně a pouze u 45% z nich se v terénu podaří obnovit spontánní krevní oběh. Toto číslo nevypovídá o následném přežití pacientů. Velké množství pacientů umírá po převozu do nemocnice nebo situaci přežijí s těžkým neurologickým deficitem. Po 5 minutách od vzniku náhlé zástavy srdeční (NZO) dochází k nezvratnému poškození mozkových buněk. Zákonem stanovená dojezdová doba pro týmy ZZS je 20 minut. I když průměrný dojezdový čas k pacientům do 8 minut, je tato doba pro pacienta osudnou, pokud na místě není poskytována laická první pomoc. Největší šanci na přežití dává postiženému kromě kvalitní okamžité resuscitace i včasná defibrilace. Včasná defibrilace je jedním z postupů KPR podstatně zvyšující její následnou úspěšnost. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 % případů. Provedení defibrilace za 5 minut po NZO znamená přežití v 50%, za 12 minut po NZO už jen v 25% případech.


 

Role Krajského zdravotnického operačního střediska ZZS JMK (KZOS)

Klíčovou roli v projektu hrají operátorky Krajského zdravotnického operačního střediska.

Ty aktivují AED ihned po přijetí tísňové výzvy na lince 155 a zjištění, že pacient je v bezvědomí a nedýchá. Operátorky mají všechna dostupná AED zaznačené v mapách a při aktivaci spolupracují s operačními středisky složek IZS.


 

Policejní hlídky vybavené AED už vyrazily do ostré „akce“ v desítkách případů. Na Vyškovsku to bylo například počátkem května, kdy policisté včasnou resuscitací pomohli zachránit lidský život. Ve čtvrtek 7. května v noci byla slavkovská policejní hlídka přivolána do Heršpic. Staršímu pánovi se udělalo během cesty domů špatně a upadl na ulici. Naštěstí šel se sousedem, který přivolal pomoc. Policistům se podařilo masáží srdce seniora oživit a díky následné spolupráci se záchranáři se muž dostal včas do péče lékařů.


 

AED mají nyní k dispozici nyní hlídky na těchto útvarech:

 

MŘ BRNO: Oddělení hlídkové služby 4x

KŘP JmK: Dálniční oddělení Domašov, DO Podivín, DO Ivanovice na Hané, DO Chrlice,

Integrované operační středisko, Speciální pořádková jednotka.

ÚO BLANSKO: OOP Letovice, OOP Boskovice, OOP Blansko

ÚO BRNO VENKOV: OOP Šlapanice, OOP Rajhrad, OOP Kuřim, OOP Tišnov

ÚO HODONÍN: OOP Dubňany

ÚO VYŠKOV: OOP Slavkov u Brna, OOP Bučovice

ÚO ZNOJMO: OOP Jevišovice, OOP Vranov nad Dyjí, OOP Hrušovany nad Jevišovkou,

OOP Moravský Krumlov


 

Nynější stav v JMK: 95 zařazených AED

JPO – 38 AED (PS HZS 22, JSDH 16)

PČR - 26 AED

Ostatní 31 AED.

 

 

MUDr. Barbora Zuchová, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

por. Mgr. Alice Musilová, Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje, územní odbor Vyškov


 


 

vytisknout  e-mailem