Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje
Cvičení IZS probíhala na Stožci i Lipně
Jihočeský kraj - Policisté, hasiči i záchranáři cvičili minulý týden po celé Šumavě.
Konec minulého týdne byl pro jihočeské policisty ve znamení náročných cvičení. Policisté společně s ostatními složkami IZS nacvičovali pátrání po ztracených osobách v šumavských lesích a také evakuaci posádky výletní lodi na Lipenské přehradní nádrži.
Ve středu 28. května od sedmi hodin ráno vypuklo cvičení č. 1 s pracovním názvem Pátrání po pohřešovaných osobách na území NP Šumava. Policisté přijali v sedm ráno oznámení od organizátora nelegálního závodu „Extrémní rajs 2015“, který oznámil pohřešování dvanácti závodníků. Při nočním závodě se pravděpodobně po zhoršení klimatických podmínek v okolí Stožce ztratili v lesích pod Plešným jezerem. Taková byla rozehra závodu, do kterého se pod velením policie zapojili ostatní složky IZS a také strážci národního parku i Horská služba a dobrovolní hasiči.
Policejní štábní vozidlo vybaveno GPS technikou a přenosnými GPS moduly zaujalo své místo na začátku „Jezerní stezky“ a velitel rojnice řídil pohyb zhruba padesátky policistů a záchranářů i hasičů směrem k jezeru. Informace ze štábu upřesňovaly, že deset závodníků již motohlídky a hlídky na cyklostezkách našly. Zbývali tedy dva závodníci, jejichž kola byla nalezena u přístřešku pro turisty pod stezkou. Pravděpodobně se během závodu pokusili v naprosto neschůdném terénu nalézt dvě ukryté „kešky“ za maximum bodů. Cílem nočního a nelegálního závodu totiž bylo nesbírat co nejvíce bodů za ukryté kódy.
Terén byl velmi náročný a jen hasiči nasadili do akce více než tři desítky mužů. Taktického cvičení složek IZS se zúčastnili profesionální hasiči ze stanic Prachatice, Vimperk, Frymburk a České Budějovice, z dobrovolných jednotek byli na místě hasiči obcí Nová Pec, Lenora, Horní Planá a Stožec.
Při cvičení hasiči kromě základní výjezdové techniky, jako jsou cisterny a dopravní automobily, při cvičení použili i techniku speciální: terénní automobil z vimperské stanice a kontejner nouzového přežití ze stanice České Budějovice.
Rojnice i nasazení záchranářští psi, přinesla svůj výsledek. Do půl hodiny od jejího pohybu byl nalezen předposlední závodník zraněný na noze a ruce a pak také poslední pohřešovaný, který upadl do bezvědomí. Po pátrání přišla na řadu profesionální pomoc členů horské služby, základní ošetření a transport na nosítkách k čekajícím sanitním vozům…
V jiných podmínkách, panovalo slunečno, větrno a celkově krásný den, se spustilo plánované cvičení, tentokráte v režii hasičského záchranného sboru. Cvičení č. 2 s názvem Požár výletní lodi Adalbert Stifer vypuklo hned druhý den tj. 29. května ve dvě hodiny odpoledne u břehu Frymburku.
Cvičení mělo ukázat, jak zvládnou hasiči, policisté a záchranáři i ostatní složky integrovaného záchranného systému situaci, když dojde na přehradě Lipno k požáru výletní lodi s několika desítkami osob.
Výjezd všech složek odstartovala připravená situace, kdy během plavby výletní lodi Adalbert Stifer dojde k poruše motoru a následnému simulovanému požáru na zádi lodi. Loď je v době propuknutí požáru přibližně 300 metrů od břehu, na její palubě je asi 60 cestujících, z nádrží lodě vytéká na hladinu palivo. Informaci o požáru na tísňovou linku 112 zavolal lodník. Operační a informační středisko k zásahu vysílá profesionální hasiče ze stanic Frymburk a Český Krumlov a svolává jednotky SDH obcí Frymburk, Přední Výtoň a Černá v Pošumaví. Zároveň informaci předává Policii ČR, Zdravotnické záchranné službě Jihočeského kraje, Vodní záchranné službě ČČK Český Krumlov a Povodí Vltavy, a. s.
Hasiči dobrovolných jednotek na základě pokynů velitele zásahu na člunech přepravovali cestující z lodi na břeh, spolupracovali se zdravotníky ZZS při ošetřování a s policisty při pátrání po dalších osobách.
Úkolem policistů bylo mimo pomoci při evakuaci, také uzavření prostoru v místě zásahu, regulace dopravy, zprůjezdnění příjezdové trasy pro zasahující vozidla, následně pak vyhledání osob, evidence a ztotožnění všech evakuovaných a zadokumentování nehody i její následné vyšetření.
Hlavním koordinátorem veškerých zdravotnických prací byla ZZS Jihočeského kraje. Zdravotníci ve spolupráci s hasiči a policisty třídili všechny evakuované, poskytovali ošetření zraněným a určovali, kam budou kteří zranění odváženi.
Vodní záchranná služba ČČK Český Krumlov podle pokynů velitele zásahu spolupracovala s hasiči při záchraně osob z vodní hladiny, pracovníci Povodí Vltavy, a. s., se podíleli na likvidaci uniklého paliva z hladiny Lipna.
Cvičení bylo pro všechny zasahující složky velice přínosné. Hasiči, policisté i záchranáři si reálně procvičili nejen svoji akceschopnost a terénní dostupnost, ale také konkrétní způsob evakuace osob, možnost hašení či vzájemnou koordinaci při záchranných činnostech v tak specifických podmínkách, jakými je loď stojící na volné hladině vodního díla Lipno.
Naostro musela zasahovat posádka sanitky, jedna „zachráněná cestující“ se nadýchala kouře a musela jí být s ohledem na dýchací potíže poskytnuta reálná lékařská pomoc.
Cvičení uzavřel nakonec velitel policejních sil, který konstatoval, že se na břehu ocitlo všech 57 cestujících. Tři členové posádky zůstali po konzultaci s hasiči na lodi. Záchranářští profesionálové tak nikoho nenechali bez pomoci.
mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz
1. června 2015