Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Podvedli devadesátiletou stařenku

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Důvěřivá stařenka předala třicet tisíc korun podvodníkovi. 

Senioři jsou nejčastějším terčem zlodějů a podvodníků. Důvodem, proč si pachatelé vybírají právě seniory je skutečnost, že jsou to lidé důvěřiví, mnohdy žijí osamoceně, a proto uvítají jakoukoliv návštěvu, se kterou si mohou popovídat. Podvodníci si pak vymýšlejí různé legendy, jen aby se dostali do přízně seniorů a hlavně k jejich penězům.

O tom, jak byla podvedena falešnou vnučkou, včera policistům vyprávěla devadesátiletá stařenka z Uherského Hradiště. Minulý týden ve středu ráno 3. června, jí v bytě zazvonil telefon. Na druhé straně se ozval ženský hlas a stařenku oslovil “babičko“. Stařenka myslela, že jí volá vnučka, proto se zeptala “to jsi ty, Alenko?“ Žena v telefonu samozřejmě potvrdila své jméno a začala s již v mnoha případech omílanou větou: “Babi, chci si koupit auto, na které je teď sleva a potřebuji půjčit peníze. Kolik máš?“ V dobré víře jí stařenka řekla, že má u sebe třicet tisíc korun. Žena jí odpověděla, že to bude stačit a že asi za hodinu pro peníze přijde její kamarád. Stařenka chtěla oproti vydaným penězům nějaký doklad, ale žena ji odbyla tím, že je to dobrý kamarád a doklad nemá vystavovat. Navíc ji ujistila, že ještě ten den odpoledne jí peníze vrátí.

Po nějaké době u bytu stařenky zazvonil muž, kterého vpustila dovnitř. Muž se s ní nijak nevybavoval, vzal třicet tisíc korun a z bytu odešel. Důvěřivá stařenka čekala celé odpoledne na to, až jí někdo přinese peníze vrátit. To se ale nestalo a s přibývajícími hodinami nabývala přesvědčení, že byla podvedena. Poté zavolala své vnučce, která samozřejmě o ničem nevěděla. Stařenka ovšem o této záležitosti nikomu neřekla a svěřila se až po týdnu své dceři. Pak se rozhodla celou věc oznámit a to zejména z toho důvodu: “aby obdobným způsobem nebyla podvedena jiná osoba“. Prozatím neznámému pachateli, který je podezřelý z trestného činu podvod a porušování domovní svobody, hrozí až dvouleté vězení.

I přesto, že Policie ČR a mnohé jiné instituce varují seniory před touto trestnou činností, dochází k ní poměrně často. Zabránit jí můžeme pouze tak, že dodržíme základní pravidla bezpečnosti:

- nedůvěřovat cizím lidem

- nikoho cizího si nevpouštět do bytu či do domu

- být obezřetný

- při jakékoliv pochybnosti se obrátit na někoho blízkého, případně volat na linku 158

- nikomu cizímu nepředávat žádné peníze

10. června 2015, por. Bc. Milena Šabatová

vytisknout  e-mailem