Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Dopravně bezpečnostní akce "Železniční přejezdy"

LIBERECKO - Dnes v dopoledních hodinách se liberečtí policisté zaměřili na chování účastníků silničního provozu na železničních přejezdech.  

V souvislosti s nárůstem počtu dopravních nehod a nárůstem četnosti protizákonných jednání účastníků silničního provozu na železničních přejezdech za poslední dobu se liberečtí policisté zaměřili více na tuto problematiku. Dnešního dne proběhla na Liberecku v dopoledních hodinách dopravně bezpečnostní akce "Železniční přejezdy".

1

Policisté na několika vybraných železničních přejezdech sledovali chování účastníků provozu, zejména vjíždění na přejezdy  či jejich přecházení v době, kdy je to zákonem zakázáno, tedy v době, kdy je dávána účastníkům provozu výstraha přejezdovým zabezpečovacím zařízením.

Železniční přejezdy jsou zabezpečeny na různé úrovni. Ty nejfrekventovanější mívají zpravidla silniční závory a světelenou a zvukovou signalizaci. Tato zabezpečovací zařízení mnohdy řidiči nerespektují a následky potom bývají tragické. To, že na přejezdech bývají nehody velmi tragické, je způsobeno hazardováním řidičů. Mnohdy je nezastaví ani spuštěné závory, které řidiči objíždějí nebo dokonce prorazí.

Podobný případ jsme řešili o uplynulém víkendu v Horní Polici na Českolipsku, kde řidič kamionu přerazil padající závory, následně nezastavil a z místa ujel.

Policisté během dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali více jak dvě desítky motorových vozidel a řešili celkem 6 přestupků, z toho 2 přestupky na železničních přejezdech. Ve 4 případech tyto přestupky vyřešili uložením blokové pokuty v celkové hodnotě 800,- korun a 2 případy oznámili k řešení příslušnému správnímu orgánu. Nejčastějším prohřeškem bylo nepoužití bezpečenostních pásů. Při akci se policistům podařilo vypátrat 1 hledanou osobu.

4

A jaké hrozí řidičům, kteří vjedou na železniční přejezd v době zapnutého signalizačního a zvukového zařízení, či sklápějí-li se nebou jsou již sklopeny závory, postihy?

Jedná se o přestupek podle ustanovení § 125c odst. 1 písm. f) bod 9 z.č. 361/2000 Sb. Za tento přestupek lze uložit blokovou pokutu ve výši od 100,- do 2.500,- korun a započítává se 7 bodů. Jedná se o tzv. sledovaný přestupek, tzn. pokud by byl tento přestupek spáchán za období 12 měsíců podruhé (nebo i vícekrát), nelze jej řešit na místě, je nutné sepsat oznámení o přestupku a postoupit jej k řešení příslušnému správnímu orgánu. Ten může následně řidiči uložit zákaz řízení motorových vozidel.

V případě cyklistů je právní kvalifikace stejná s tím rozdílem, že se nejedná o sledovaný přestupek, a proto jej lze řešit opakovaně v blokovém řízení. V případě cyklisty se nezapočítávají body do karty řidiče. Výše pokuty je stejná do 2.500,- korun.

V případě chodců se jedná o přestupek dle ustanovení § 125c odst. 1 písm. k) z.č. 361/2000 Sb., který lze řešit blokově do výše 2.000,- korun. V případě, že se přestupku dopustí osoba ve věku od 15 do 18 let, lze uložit pokutu v maximální výši 1.000,- korun.

Statistika:

V loňském roce řešili policisté na území Libereckého kraje celkem 14 dopravních nehod na železničních přejezdech, při nichž došlo k usmrcení 2 osob a k lehkým zraněním 2 osob. V letošním roce do konce června těchto nehod řešili již 11, při nichž byli lehce zraněni 2 lidé.

Tato akce měla i velmi preventivní charakter, o čemž svědčí počet spáchaných přestupků na železničních přejezdech. Dopravní akce podobného charakteru se budou v brzké době jistě opakovat.


5.8.2015
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem