Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Místo opalovačky zachránil život

Zasloužené volno chtěl strávit odpočinkem a relaxací u vody. Poslání policisty ho ale potkalo i tam. 

 

Počátkem minulého týdne chtěl podpraporčík Tomáš S. z linky 158 prvního policejního obvodu, s ohledem na tropická horka, strávit zasloužené volno u vody. Za tím účelem navštívil sportovně relaxační centrum na břehu Vltavy v Praze 4 Podolí. Celý den až do podvečera byl dle policistových představ, avšak ve vteřině bylo vše jinak.
 
Nedlouho před sedmnáctou hodinou zaslechl policista volání o pomoc. Rozhlédl se po blízkém okolí, přičemž si všiml mladé ženy stojící ve vodě cirka pět metrů od břehu, vedle které na hladině plavalo bezvládné lidské tělo. Policista na nic nečekal a rozběhl se mladé ženě na pomoc, neboť bylo zřejmé, že se jí nedaří bezvládné tělo otočit obličejem nad hladinu. Jak sám Tomáš S. říká: „Za jak krátkou chvíli jsem doběhl k oběma ženám, netuším. Mě to připadalo, že jsem tam byl ve vteřině, ale je to nepodstatné. Podstatné je, že žena žije a je v pořádku.“
 
Jakmile vběhl do vody a bezvládné ženské tělo otočil, spatřil takové probarvení obličeje, ze kterého bylo jednoznačně zřejmé, že má takzvaně na kahánku. Ženu v bezvědomí proto popadl do náručí a vynesl jí na břeh. Tam jí dle rad dispečerů záchranné služby uložil do stabilizované polohy, aby mohla vytékat voda, kterou při tonutí vdechla, a do příjezdu sanitky kontroloval, zda žena dýchá. Velkou úlevou pro všechny přítomné bylo, když se žena ještě před příjezdem záchranářů probrala z bezvědomí a začala částečně i komunikovat.
 
Z tohoto místa je ale správné poděkovat také všem ostatním, kteří se na záchraně lidského života podíleli. Veliký dík patří především osmadvacetileté Lucii F., která si jako první tonoucí ženy všimla, zachytila ji, aby jí neodnesl proud a přivolala pomoc v podobě právě shora zmíněného policisty. Poděkování jí náleží především proto, že není lhostejná ke svému okolí a je ochotná i podat pomocnou ruku. Nesmíme ale zapomenout poděkovat i dvaašedesátileté ženě, která byla celé události svědkem a okamžitě vytáčela bezplatnou tísňovou linku 155. Díky tomu mohl policista konzultovat svůj postup s odbornicí, tedy dispečerkou záchranné služby, a jím poskytnutá pomoc byla v danou chvíli tak ta nejlepší možná.
 
Zachráněná třiadvacetiletá dívka k celé situaci ještě před převozem do nemocnice uvedla, že se šla původně osvěžit v parném dni do vody. Měla při tom na paměti, že je neplavec, a proto chtěla dojít pouze tak daleko od břehu, kde ještě bezpečně stačí. Jenže pak přišla souhra nešťastných náhod. Své totiž, dle jejího názoru sehrál markantní rozdíl mezi teplotou vzduchu a vody, díky čemuž mohla dostat laicky řečeno teplotní šok. Navíc cítila, že se jí pod nohama „utrhlo“ písečné dno a ona se začala topit.
 
S ohledem na popsanou událost je na místě apelovat na všechny občany, aby byli při letních hrátkách u vody maximálně opatrní. Měli na zřeteli především to, že teplotní rozdíly vzduchu a vody mohou mít fatální následky nejen pro lidi v pokročilém věku, nebo se zdravotními problémy, ale vlastně pro každého. Stejně tak by měl být každý opatrný ve chvíli, kdy se chce vykoupat v pro něj do té doby neznámé například vodní nádrži, nebo řece. Pod hladinou totiž mohou „číhat“ různá skrytá nebezpečí, která mohou přivodit vážná zranění.
 
por. Mgr. Tomáš Hulan 23. 8. 2015

vytisknout  e-mailem