Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Chlapce zranila zábavná pyrotechnika

ŽĎÁRSKO: Policisté upozorňují na rizika při manipulaci s petardami 

 

Policisté na Žďársku prověřují okolnosti události, která se stala v úterý 1. prosince v Bystřici nad Pernštejnem. Desetiletý chlapec utrpěl na volně přístupném dětském hřišti vážné poranění ruky. Oznámení o události jsme přijali krátce po sedmnácté hodině cestou zdravotnické záchranné služby. Chlapec si poranění přivodil přesně nezjištěným způsobem při manipulaci se zábavnou pyrotechnikou. S vážným poraněním horní končetiny musel být převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice v Brně.

Bezprostředně po přijetí oznámení byla na místo vyslána nejbližší policejní hlídka a poté také technik a výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Žďár nad Sázavou. Policisté s kriminalisty důkladně ohledali místo, kde k úrazu došlo, zajistili důležité stopy a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Policisté začali okamžitě zjišťovat, kde se chlapec k pyrotechnice dostal. Další okolnosti případu jsou v současné době předmětem policejního prověřování. S ohledem na věk zraněného dítěte, nemůžeme k případu ani ke zdravotnímu stavu chlapce, sdělovat žádné bližší podrobnosti.

V této souvislosti znovu upozorňujeme na všechna rizika, která jsou spojena s používáním zábavní pyrotechniky. Nejčastější používání zábavné pyrotechniky se objevuje právě v prosinci a přetrvává až do konce roku a na začátek roku následujícího. Obracíme se proto na rodiče, aby svým dětem vysvětlili, co to vůbec je zábavná pyrotechnika a varovali je před nebezpečím poranění a riziku při neodborném zacházení s těmito předměty. Rodiče by měli také občas zkontrolovat, co jejich děti dělají ve volném čase a zda ušetřené kapesné neutrácejí právě za nebezpečnou pyrotechniku.

Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat podle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnu bombu.

Všechny předměty zábavné pyrotechniky musí být označeny znakem státní zkušebny a opatřeny příbalovým letákem v českém jazyce. Návod musí obsahovat veškerá bezpečnostní opatření, podle kterých se každý uživatel musí beze zbytku řídit. Každý prodejce, který nabízí neschválenou pyrotechniku, se vystavuje možnosti trestního stíhání, které by se mohlo týkat trestného činu obecného ohrožení. Pyrotechnické zboží je rozděleno do několika tříd bezpečnosti a tím se mohou občané při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku. Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak sebe ani své okolí.

 Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

  •          Zábavnou pyrotechniku kupujtet ve stálých prodejnách nikoli u stánků na tržištích
  •          Nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce
  • ,        Nekupujte pyrotechniku, kde chybí  označení výrobce či dovozce
  •           Nekupujte zboží, na kterém chybí označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti
  •          Výrobky kupujte jen v původním balení výrobce. Nekupujte zboží, které je znovu přebalené
  •          Při používání pyrotechniky je vždy důležité pečlivě se řídit návodem
  •          Při manipulaci s pyrotechnikou nemířte na sebe ani na druhé
  •          S pyrotechnikou nikdy nemanipulijte v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk
  •          V žádném případě nepoužívejte amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty
  •          Kupované výrobky se nesnažte doma ještě vylepšit - riziko úrazu je příliš vysoké
  •          Pyrotechniku nesvěřujte nikdy do rukou dětem
  •          Rodiče by měli dětem zakázat sbírat nevybuchlé petardy. Měli by je poučit o tom, že na takové předměty nesmějí sahat.

Především pro děti jsou všechny tyto nebezpečné předměty jistě velice atraktivní, avšak při jakékoliv manipulaci s nimi je potřeba přítomnosti dospělé osoby. Proto policisté varují před neodborným používáním jakékoliv zábavné pyrotechniky a před nebezpečím, které hrozí při neopatrném a nesprávném zacházení s těmito předměty. Používání pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, kterými by se měli řídit ti, kteří si ji zakoupí.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

2. prosinec 2015

 

vytisknout  e-mailem