Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Konec roku oslavte bez úrazů

BENEŠOVSKO – Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou dodržujte základní pravidla bezpečnosti. 

Poraněné ruce, nohy, obličej, hlava, oči, v krajním případě smrt či těžká újma na zdraví. To vše může mít za následek nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Podobnými případy už skončila nejedna silvestrovská oslava, u které museli zasahovat záchranáři. Úrazům se přitom dalo jednoduše zabránit, a to zejména dodržováním základních pravidel bezpečné manipulace s pyrotechnikou:

  • Zábavní pyrotechniku nakupujeme nejlépe ve specializované prodejně. Skladujeme ji v chladu, ne ve vlhku, aby to neovlivnilo její funkčnost a bezpečnost.
  • S pyrotechnikou nikdy nemanipulujeme v opilosti, stali bychom se tak nebezpečnými pro sebe i své okolí.
  • Při používání pyrotechniky se důsledně řídíme návodem, který musí být v českém jazyce.
  • Při odpalování dodržujeme bezpečnou vzdálenost, pyrotechniku nikdy neodpalujeme tzv. z ruky, ale z bezpečného prostoru!
  • V případě, že k iniciaci nedojde hned, vyčkáme v bezpečné vzdálenosti nejméně 10 minut. I poté ale postupujeme velmi opatrně. Jako účinná pomoc může posloužit nádoba s vodou, popřípadě i vhodné ochranné pomůcky
  • Pyrotechniku neodpalujeme sami, ale nejlépe ve společnosti alespoň jedné osoby, která by nám v případě potřeby byla schopná pomoci.
  • O bezpečné manipulaci se zábavní pyrotechnikou poučte i své děti.
  • Nevyrábějte výbušné předměty tzv. podomácku. Manipulace s nimi je velmi nebezpečná, navíc může jít o trestný čin nedovolené ozbrojování, v případě fatálních následků také o trestný čin obecné ohrožení.
  • Při nálezu podezřelého předmětu neznámého původu s ním v žádném případě nemanipulujte, ale okamžitě kontaktujte Policii ČR na lince 158.

Pravidla bezpečného skladování a používání pyrotechnických výrobků jsou v současné době zakotvena v zákoně o pyrotechnice č. 206/2015 Sb. Ten také rozděluje zábavní pyrotechniku na čtyři kategorie:

Kategorie č. 1: Málo nebezpečné výrobky určené pro osoby starší 15 let. Manipulovat s nimi lze v minimální vzdálenosti jednoho metru od hořlavých materiálů a lidí. Některé z nich lze za přesného dodržení návodu použít i ve vnitřních prostorách.

Kategorie č. 2: Málo nebezpečné výrobky určené pro osoby starší 18 let. Manipulovat s nimi je možné v bezpečné vzdálenosti minimálně 8 metrů. Použít je lze pouze ve venkovních prostorách.

Kategorie č. 3: Výrobky představující středně velké nebezpečí. Prodat je lze pouze osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost při manipulaci s těmito předměty je minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

Kategorie č. 4: Výrobky představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti vydaným Českým báňským úřadem.

Na trhu by se měla objevovat pouze zábavní pyrotechnika, splňující základní bezpečnostní požadavky, které byly prokázány posouzením shody, tzv. odzkoušením. To v České republice provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Na takový výrobek musí výrobce umístit označení „CE“ (Conformité Européenne) a přiložit návod k bezpečnému použití v českém jazyce. Takovou pyrotechniku si poté lze bez obav zakoupit. Naopak by se měli lidé vyvarovat nákupu zábavní pyrotechniky na nejrůznějších tržištích, venkovních stáncích či na internetu. Setkat by se totiž mohli se zbožím, které ztratilo svou kvalitu například nesprávným skladováním, anebo přímo s výrobky, které u nás nejsou legální. Při manipulaci s takovou pyrotechnikou by tak mohlo dojít k neočekávané reakci a zbytečným zraněním.

V neposlední řadě je nutné ještě upozornit na možná úskalí spojená s používáním zábavní pyrotechniky. Pokud ji bude někdo odpalovat například pod vlivem alkoholu, mohl by se dopustit přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi podle zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích. V úvahu ale připadají i další přestupky, například proti majetku, občanskému soužití, anebo veřejnému pořádku. Výjimkou ale nejsou ani mnohem závažnější případy, které už by byly posuzovány podle trestního zákoníku. Mohlo by se jednat například o trestný čin usmrcení z nedbalosti, ublížení na zdraví, neposkytnutí pomoci, poškození cizí věci, obecné ohrožení, ohrožení pod vlivem návykové látky, nedovolené ozbrojování, apod. Obecně je třeba mít na paměti, že užívání i volně prodejných pyrotechnických předmětů je činnost, která by mohla narušit veřejný pořádek. Z tohoto důvodu mohou jednotlivá města a obce používání zábavní pyrotechniky upravit obecně závaznými vyhláškami.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
22. prosince 2015

vytisknout  e-mailem