Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chodci a reflexní prvky

Zítřejším dnem, tj. 20. únorem 2016, nabývá účinnosti novela zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, která mimo jiné zavádí novou povinnost pro chodce, a to mít na sobě reflexní prvky.  

 

§ 53, odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. zní:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Při pohybu na silnicích jsou nejzranitelnější nemotorizovaní účastnící silničního provozu, chodci a cyklisté. Zejména chodci by proto měli dbát na to, aby byli dobře vidět na dostatečnou vzdálenost a řidiči motorových vozidel se jim tak mohli včas vyhnout a předešli tak tragickým střetům.

Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování.

Policie ČR se proto dlouhodobě zaměřuje na osvětu chodců a jejich zviditelňování v rámci silničního provozu. Od podzimu 2015 do současnosti vydali dopravní policisté v rámci přímého výkonu služby neoznačeným chodcům téměř 100 tisíc reflexních pásků a v této aktivitě budou pokračovat i nadále.

„Označovat chodce reflexními materiály přímo na ulici vnímáme jako prospěšné. Vozidla hlídek dopravní policie jsou v současné době vybavena reflexními pásky a v přímém výkonu služby je policisté neoznačeným chodcům vydávají. Novela zákona však v tuto chvíli neznamená to, že zítřejším dnem začnou dopravní policisté masivně pokutovat všechny neoznačené chodce. Přestože se ze strany chodců bude jednat o přestupek, budou v těchto případech policisté především přistupovat k domluvě, vysvětlování, preventivnímu působení a samotnému zviditelňování chodců reflexními pásky.Do konce roku 2016 předpokládáme, že tímto způsobem rozdáme až 250 tisíc kusů reflexních pásků,“ dodává plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Na zviditelňování chodců Policie ČR dlouhodobě spolupracuje s oddělením BESIP Ministerstva dopravy ČR v rámci kampaně „Vidíme se?“ a i s dalšími subjekty. Reflexní materiály jsou však výhradně určeny do přímého výkonu služby, tedy aby je dopravní policisté v terénu měli k dispozici všude tam, kde nevybaveného chodce spatří a budou ho moci hned na místě takovým materiálem vybavit, aby přispěli k ochraně jeho zdraví a života. Policie ČR proto nemůže vyhovět požadavkům občanů České republiky, kteří se osobně či písemně domáhají vydání reflexních materiálů na jednotlivých služebnách policie. Reflexní materiály jsou běžně dostupné v obchodní síti.

 

pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová
koordinátorka prevence PP ČR

19. 2. 2016

vytisknout  e-mailem