Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Cvičíme dál, projekt „Zkus to říct“ je v plném proudu

Oddělení tisku a prevence Policejního prezidia ČR pokračuje v preventivním projektu s názvem „Zkus to říct“, který je podpořený z Programu prevence kriminality MV ČR pro rok 2015. Projekt má za cíl informovat veřejnost o domácím násilí a násilí uplatňovaném na ženách. Realizace 4 tour pod názvem „Pohyb pomáhá“ navštívila už tři města: Prahu, Rakovník, Domažlice. 

Hlavní tváří a protagonistkou akce je známá česká cvičitelka Hanka Kynychová. Hanka přilákala svým příběhem i filozofií na uplynulý cvičící víkend téměř dvě stovky cvičenek.  V Rakovníku, kde nás město podpořilo reprezentativními prostory kulturního centra, přišlo na preventivně cvičící program 80 aktivních sportovkyň a téměř 20 přísedících posluchačů. Domažlice byly svojí účastí doposud nejúspěšnější. V tělocvičně Nové školy cvičilo 110 žen. Domažlický program zpestřilo vystoupení děvčat z Dětského domova Staňkov, které předvedly taneční choreografii z projektu „Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou“.

O tom, že Hanka Kynychová a tým Policie ČR nebyl v těchto městech se záměrem pomáhat pohybem naposledy, svědčí hojné pozitivní ohlasy. Sociální sítě Hanky Kynychové jsou zahlceny zprávami, fotkami a prosbami o další ročník. O smyslu projektu „Zkus to říct a tour Pohyb pomáhá“ navíc jasně vypovídá i vyjádření jedné z účastnic, která však nechtěla být jmenována: „Po dvacetiletém manželství jsem začala zažívat to, že už najednou nejsem princezna, a že psychické týrání někdy bolí víc, než když dostanete pár facek. Po více než dvou letech strastí jsem se zvedla a bez ohledu na jistoty jsem odešla. A teď mohu říct, že jsem dobrá. Uvědomila jsem si svoji sílu a svoji hodnotu. Hodně mi v té době pomohlo cvičení. Na dnešní akci jsem přišla úplně náhodou a její smysl jsem se dozvěděla až na místě. O to silnější zážitek to pro mě byl. Ráda bych poděkovala, protože tyto akce mají smysl. Jen tak bych na přednášku o domácím násilí nešla, jsem zvyklá prát se se svými problémy sama. O to intenzivnější zážitek to pro mě dnes byl.“

Hanka Kynychová má o poslání tour „Pohyb pomáhá“ jasnou představu: „Chceme poukázat na problematiku, chceme sdělit, kam se oběti mohou obrátit nebo jak můžete pomoct kamarádce, které se takové příkoří děje, nebo třeba některým ženám pomůžeme pochopit, že to co se děje u ní doma, je domácí násilí“, dodává Hanka s odhodláním v projektu i nadále pokračovat.

Naše nejznámější cvičitelka ví, o čem mluví. Před dvaceti pěti lety žila ve vztahu, kde bohužel domácí násilí prožila. Psychický teror a zákazy byly na denním pořádku. Nevíce ale Hanku tehdy zranilo to, že na ni její tehdejší partner vztáhl ruku. „Nebylo to sice na denním pořádku, ale několikrát se to stalo. A kdyby se to stalo jen jednou, tak muž na ženu ruku vztáhnout nesmí,“ vzpomíná Hanka na neveselé období svého života.

A proč se Hanka rozhodla po letech o svém příběhu promluvit a jak vlastně vznikla její spolupráce s Policií ČR?  „Hanku jsme si vybrali na základě velmi dobré spolupráce s jejím nadačním fondem. Děti z dětských domovů absolvovaly, v rámci tanečního soustředění Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou policejním preventivním kurzem, kde jsme se zaměřili na jejich osobní bezpečí,“ vysvětluje pplk. Zuzana Pidrmanová, která je hlavní koordinátorkou projektu Zkus to říct, a dodává: „Hanka působí ve svém fitness clubu, kde se soustřeďují ženy, které jsou naší cílovou skupinou. Domácím násilím si prošly buď na vlastní kůži, nebo je pácháno v jejich okolí.“

Hanka Kynychová na nabídku stát se tváří tohoto projektu kývla okamžitě. „Měla jsem pocit, že je to moje vnitřní povinnost. Celou tour tak beru hlavně jako poslání. Domácí násilí jsem prožila, ale hlavně jsem velmi často v kontaktu právě s dětmi z dětských domovů, které se bohužel většinou s touto formou násilí také setkaly a jejich zážitky jsou někdy opravdu hrůzné,“ popisuje Kynychová svoje rozhodnutí zveřejnit svůj příběh a jít „s kůží na trh“. Toto rozhodnutí nebylo jednoduché, a jak Hanka sama přiznává, netušila, že se jí zážitky tak rychle vrátí. Rozjitřila staré rány. Jak ale sama vysvětluje, tour je pro ni velkým zadostiučiněním: „Přes sociální sítě se mi ozývá spousta žen s podobným či horším příběhem a na každou zastávku tour zatím pokaždé dorazily ženy, které mají něco podobného za sebou. „Po skončení oficiálního programu došlo ve všech doposud navštívených městech i na individuální konzultace či sdělování osobní zkušenosti, a těch příběhů rozhodně není málo. Proto s projektem jezdíme a otvíráme problematiku násilí, která je o to závažnější, že se odehrává za zavřenými dveřmi,“ dodává Zuzana Pidrmanová.

Důležitou součástí programu je diskuse s mnoha odborníky z řad policie i pomáhajících organizací. Besedy na místě setkání vedou psychologové z anonymní  linky pomoci v krizi Policejního prezidia ČR, kriminalisté s letitými zkušenostmi, zástupci organizace Bílý kruh bezpečí a zástupci centra pro týrané ženy – ROSA.

Tour „Pohyb pomáhá“ jde do finiše a 16. dubna 2016 zakončí v Brně na Výstavišti svoji jarní tour.
Další informace o akci jsou k dispozici na www.kynychova.cz nebo na FB profilu Hanky Kynychové.

Těšíme se na vaši návštěvu tentokrát na jihu Moravy.





plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová

5. 4. 2016

vytisknout  e-mailem