Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vyšetření přítomnosti alkoholu

Žadatel požadoval informace k postupu hlídky Policie České republiky. Konkrétně: 

„Dne … mne v cca … hod zastavila policejní hlídka. Ve vozidle se mnou jela nezletilá dcera. Policejní hlídka oba legitimovala a oba jsme byli podrobeni orientační dechové zkoušce na alkohol. U mne proběhla zkouška s negativním výsledkem a dcera nadýchala …. ‰ alkoholu. Poté policejní hlídka dceru zajistila a převezla na policejní služebnu, kde bez mé účasti a poučení dcery o jejích právech od dcery zjišťovali informace, které zapisovali do úředního záznamu. Poté mi dceru zpětně předali. Prosím o zodpovězení na následující dotazy:

  1. Má právo v tomto případě zajistit a odebrat příslušník PČR zákonnému zástupci nezletilou osobu? V případě, že nemá, jaký předpis mohl být porušen?
  2. Může příslušník PČR od podnapilé nezletilé osoby bez zákonného zástupce nebo dětského psychologa a bez předchozího poučení o právech požadovat informace zapisované do úředního záznamu, který je následně postupován dalšímu správnímu orgánu (např. místně příslušné oddělení sociálně-právní ochrany dětí)? V případě, že ne, jaký předpis mohl být porušen?“

     

    Policie České republiky poskytla žadateli následující informace:

    Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. posoudila Vaší žádost o informace a sděluje Vám, že podle § 2 odst. 4 tohoto zákona se informační povinnost netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací, včetně zpracování právních rozborů a stanovisek. Ředitelství služby pořádkové policie, do jehož působnosti požadované informace spadají, navíc není jako metodické pracoviště oprávněno vstupovat do jednotlivých spisů, ve kterých se nacházejí konkrétní a úplné informace o okolnostech jednotlivých případů. Přičemž znalost všech souvislostí je pro zodpovězení Vašich dotazů nezbytná. Přesto alespoň v obecné rovině sdělujeme, že Policie České republiky je v souvislosti s odhalováním a šetřením přestupku oprávněna získávat informace, přičemž je oprávněna vyžadovat vyšetření přítomnosti alkoholu nebo jiné návykové látky, a to na základě ustanovení § 67 odst. 1 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky a o změně souvisejících zákonů. V případě pozitivního výsledku vyšetření u osoby mladší 18 let spolupracuje Policie České republiky s orgánem sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

    Doporučujeme Vám obrátit se s touto záležitostí na kontrolní orgány příslušného krajského ředitelství policie. Doporučený postup při podání stížnosti je blíže specifikován na internetových stránkách www.policie.cz/Informační servis/Povinně zveřejňované informace/ bod 10 Příjem žádostí a dalších podání – Stížnosti. Jelikož Vámi nastíněná situace je charakterizována pouze obecně, ale každý jednotlivý případ se musí posuzovat individuálně podle všech konkrétních skutečností, které nastaly, bude třeba v podání upřesnit bližší okolnosti případu. Zejména bude třeba uvést, kde a kdy ke skutku došlo, s policisty jaké součásti Policie České republiky jste jednal (nejlépe uvést číslo jednací případu, pokud ho znáte), případně další skutečnosti, které jsou Vám známy.               

    pplk. JUDr. Lucie Žárská, 6. 4. 2016

vytisknout  e-mailem