Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Zhodnocení drogové problematiky v Kralupech nad Vltavou

MĚLNICKO - Drogy jsou celospolečenským problémem, proto je to také jedna z hlavních priorit Územního odboru policie Mělník, potažmo celého Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. 

 

V drogové problematice rozlišujeme podle závažnosti trestné činy a přestupky. V rámci trestné činnosti jsou nejvíce rozšířené oblasti výroby, držení a distribuce drog. To je ovšem velmi jednoduché členění, z hlediska trestního práva je to poněkud složitější. Drogová problematika je upravena v trestním zákoně v hlavě VII, díl 1 -Trestné činy obecně ohrožující. Nejrozšířenější drogou v rámci celé České republiky je hlavně z důvodu finanční dostupnosti marihuana a pervitin.

Trestné činy

Za poslední rok nebyla odhalena na území města Kralupy nad Vltavou žádná indoorová pěstírna marihuany. Drogy se ve městě téměř nevyrábějí, pokud ano, jedná se o velmi ojedinělé případy.

Za rok 2015 byly zjištěny pouze dva případy výroby pervitinu. V prvním případě byli obviněni dva muži, kteří vařili dohromady drogu pro vlastní potřebu v jedné z garáží na okraji města. V druhém případě byl obviněn jeden pachatel, který vařil ve stejné lokalitě, také jen pro svou potřebu.

V roce 2015 policisté řešili šest případů distribuce marihuany a jednou distribuci pervitinu, kdy pachatelé byli obviněni z trestných činů šíření toxikomanie. Po jednom případu to bylo držení pervitinu a marihuany, kdy se pachatelé dopustili trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

Od začátku roku 2016 řešili kralupští policisté ve spolupráci s kriminalisty oddělení služby kriminální policie a vyšetřování pouze dva případy, a to distribuci pervitinu a případ nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropním látkami a jedy.

Všech trestných činů se dopustili dospělí pachatelé. Žádný z podezřelých či obviněných nebyla osoba mladistvá.

Uživatelé drog využívají polohu města, skvělou dojezdnost a frekvenci vlakových spojů do hlavního města, kde je jednodušší si drogu opatřit.

Konkrétní případ z poslední doby

Začátkem dubna 2016 policejní hlídka vykonávala běžnou činnost. Při projíždění ulicí Nerudova uviděla vedle lékárny dva muže, kteří si zde dělili krabičky s léky. Protože oba jim byli známí užíváním a zneužíváním léků, zastavili a zkontrolovali je. Našli u nich téměř 170 kusů tablet, které si opatřili v lékárně na jimi vyhotovené falešné lékařské recepty. Muži jsou podezřelí ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Za mřížemi mohou skončit až na pět let. Za sebou mají již bohatou trestní minulost.

Přestupky

Držení pro vlastní potřebu malého množství drogy je podle přestupkového zákona v § 30 kvalifikováno jako přestupek na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. Požití alkoholu či jiné omamné psychotropní látky se objevuje v rámci přestupkového jednání také u řidičů motorových a nemotorových vozidel.

Zjištěné statistické údaje spojené s drogovou problematikou na Obvodním oddělení Kralupy nad Vltavou, do jejichž kompetence spadá nejen oblast města, ale také obce Hleďsebe, Chvatěruby, Kozomín, Lešany, Minice, Miřejovice, Nelahozeves, Podhořany, Zeměchy, Zlončice, se nevymykají celoplošnému průměru. Ojedinělý krátkodobý nárůst může být zapříčiněn právě již zmiňovanou polohou města a rychlým bezproblémovým dojezdem do Prahy. Je třeba zdůraznit a vyzdvihnout dobrou práci kralupských policistů, kteří se této problematice věnují nejen při běžném výkonu služby, ale i v rámci různých preventivních akcí zaměřených na tuto problematiku. Policisté zde nejsou lhostejní ke svému okolí a každé byť sebeméně podezřelé jednání okamžitě zaznamenávají a řeší.

Nálezy injekčních stříkaček 

Pokud objevíte někde pohozenou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte a nález okamžitě oznamte Policii ČR na linku tísňového volání 158 nebo Městské policii na linku tísňového volání 156, jenž zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob. S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje, např. pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem. Likvidují se následně jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se dostat na volně přístupná prostranství.

Na závěr několik rad pro rodiče:

Příznaky užívání návykových látek:

  • absence – neomluvené hodiny ve škole
  • drogy a pomůcky – nálezy drog
  • výrazné změny v chování – agresivita, podrážděnost, nervozita
  • náhlé zhoršení prospěchu a chování ve škole, problémy v kolektivu
  • odchody a útěky z domova - tendence odcházet z domova na delší dobu bez vysvětlení
  • změna nebo zánik původních zájmů
  • zhoršení vzhledu a péče o zevnějšek

Co dělat, má-li dítě problém s drogami nebo alkoholem:

  • volat lékaře - neváhejte volat lékaře, jestliže je dítě pod vlivem drog či alkoholu
  • dlouhodobá výchovná strategie – nespoléhejte na zázračná řešení, vyhledejte odbornou pomoc
  • naslouchejte dítěti

Čemu se vyhnout:

  • nepopírejte a neskrývejte problém
  • nezanedbávejte sourozence ani bezpečnost dalších lidí ve společné domácnosti
  • nefinancujte zneužívání drog a neusnadňujte ho
  • nenechte se vydírat
  • nevěřte tvrzení, že má dítě drogu pod kontrolou
  • nevyhrožujte něčím, co nechcete nebo nemůžete splnit
  • do nekonečna neustupujte

Zůstat svobodný, znamená být jeden z těch silných, který dokázal říci „NE“.

 

 

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí PČR Mělník
21.4.2016
 


 

vytisknout  e-mailem