Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Srážka malého cyklisty a osobního vozidla

SOKOLOVSKO – Cyklista neměl na hlavě přilbu.  

V pondělí dne 20. 6. 2016 kolem 16:15 hodin došlo v Oloví na čtyřramenné křižovatce k dopravní nehodě mezi jízdním kolem a osobním vozidlem. Chlapec měl sjet z chodníku na pozemní komunikaci a nedat přednost osobnímu vozidlu. V důsledku toho došlo ke střetu vozidla a jízdního kola, kdy po střetu nezletilý chlapec upadl na komunikaci. Při dopravní nehodě došlo k jeho lehkému zranění a z místa byl vozidlem RZS převezen do nemocnice.
Policisté u řidiče vozidla vyloučili alkohol dechovou zkoušku, která vyšla negativní.  Dopravní nehoda je nadále v šetření dopravních policistů.

Dopravní nehoda mohla mít ještě horší následky. Policisté při šetření nehody zjistili, že malý cyklista neměl za jízdy na hlavě ochrannou přilbu.

PREVENCE

Při pádu z kola hrozí lidem několik druhů zranění. Od odřenin, pohmožděnin, přes zlomeniny až k poranění hlavy. A právě poranění hlavy je ze všech zranění nejnebezpečnější. Každý cyklista by měl proto při každé jízdě nosit na hlavě cyklistickou helmu.

Pro lepší představu o tom, jak souvisí rychlost a jak narůstá nebezpečnost s rychlostí, použijme příklad pádu z výšky na betonovou plochu.

Cyklista jedoucí rychlostí 15 km/hod. a spadne po hlavě dolů. Jeho pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru.

Cyklista jedoucí rychlostí 25 km/hod. a spadne z kola na hlavu. Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.

Dojde-li ke kolizi cyklisty a auta. Kolo jedoucí rychlostí 15 km/hod. a auto 35 km/hod.. Síla nárazu cyklisty se poté rovná rychlosti 50 km/hod. a odpovídá skoku z výše 10 m.

Bezpečnostní cyklistické přilby jsou vysoce efektivní v prevenci poranění hlavy a jsou zvláště důležité pro děti, protože ty utrpí většinu vážných úrazů hlavy následkem cyklistických nehod.

Helma a děti

Zákon č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích říká: „cyklista mladší 18let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě“.

O tom, jestli dítě nosí helmu, záleží především na rodičích. Proto máme pro rodiče hned několik základních rad:

• Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Vysvětlete jim, proč mají helmu při jízdě na kole nosit a čemu tím předcházejí.
• Velkou pozornost věnujte výběru helmy. Dítě by si mělo helmu samo vyzkoušet.
• Důležité je také vnímat, která helma se dítěti líbí. Chceme přeci, aby dítě helmu nosilo s radostí.
• Helma musí mít odpovídající velikost a na hlavě by měla dobře sedět.
• Učte vašeho potomka již od malička, že stejně jako funkční brzdy, patří ke kolu cyklistická helma. Nezapomeňte proto i Vy sami nosit při jízdě helmu.

Nosit cyklistickou helmu není žádná ostuda, ale projev zodpovědnosti. V dnešní době je na silnicích hustý provoz a na rozdíl od vozidla, cyklistu nechrání žádné plechy karosérie. Myslete na to, že kolize se nemusí stát pouze na nejfrekventovanějším silničním tahu, ale třeba jen kousek od Vašeho bydliště. Proto nezapomínejte, že volbou správného oblečení a především cyklistické helmy, chráníte svůj život.

nprap. Kateřina Krejčí
21. 6. 2016

vytisknout  e-mailem