Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu pachatelů

TŘEBÍČSKO: Muži dodávali drogy a mobilní telefony do věznice, zde byly distribuovány 

Třebíčští kriminalisté ve spolupráci s vězeňskou službou Věznice Rapotice rozkryli organizovanou skupinu pachatelů dopouštějící se drogové trestné činnosti. Rozsáhlou realizaci provedli kriminalisté tento týden. Ze spáchání zvlášť závažného zločinu bylo obviněno celkem šest osob, z nichž polovina jsou odsouzení vězni. Zbývající tři muže kriminalisté zadrželi na různých místech České republiky. Trestná činnost skupiny spočívala v organizaci dodávání drog a mobilních telefonů do věznice a jejich následné distribuci.

Podezřelými okolnostmi se začali nejprve zabývat pověřené orgány vězeňské služby. Příslušníci vězeňské služby na základě vlastního šetření zjistili, že by mohlo docházet k dopravování drog a mobilních telefonů do věznice. Při kontrolách se jim následně podařilo nalézt balíček, který byl vhozen do pásma za oplocení objektu věznice. Zásilku zajistili. V balíčku byla mimo jiné také bílá krystalická látka. Vězeňská služba předala případ k dalšímu prověřování třebíčským kriminalistům specializovaným na drogovou kriminalitu, současně začala provádět vlastní opatření.

Kriminalisté zahájili okamžitě prověřování, při kterém i nadále spolupracovali s vězeňskou službou z rapotické věznice, ta zároveň poskytovala v maximální míře potřebnou a nezbytnou součinnost. Na základě zkoumání zajištěné krystalické látky kriminalisté zjistili, že se jedná o pervitin. Droga byla dále odeslána k provedení expertízy na odborné policejní pracoviště.

Kriminalisté intenzivním šetřením postupně rozplétali síť pachatelů, kteří měli rozdělené úkoly. Na základě prověřování zjistili, že do trestné činnosti jsou zapojeni vězni a bývalí vězni. Kriminalisté provedeným šetřením zjistili, jak se na páchání drogové kriminality jednotlivé osoby podílejí. Muži ve skupině jednali koordinovaně a podle sjednaného plánu. Trestná činnost spočívala v zajištění komunikačních prostředků, skryté vnášení mobilních telefonů do věznice, využívání mobilních telefonů ke komunikaci s dalšími osobami, obstarávání a distribuci drog ve věznici. Pohyb finančních prostředků pocházejících a sloužících k páchání trestné činnosti probíhal prostřednictvím bankovních účtů.

Hlavní roli měl ve skupině nejstarší muž, který si ve věznici odpykává trest odnětí svobody. S ostatními dvěma odsouzenými i svými komplici na svobodě se domlouval za účelem dodání mobilních telefonů a drog do věznice. Telefonická komunikace a sjednání předání zásilky probíhala i mezi ostatními obviněnými. Drogy a telefony dvaačtyřicetiletý muž poté distribuoval ve věznici mezi odsouzené. Drogy jako pervitin a marihuanu obstarávali muži na svobodě. Po telefonické dohodě přivezli telekomunikační prostředky a drogy na sjednané místo, poté byly tyto věci skrytě různými způsoby dopravovány do věznice. K trestné činnosti, ze spáchání které jsou muži obviněni, docházelo od začátku roku, a tento týden ji ukončili kriminalisté.

Tento týden zadrželi policisté celkem tři osoby, a to na Jihlavsku a Brněnsku. Muži ve věku čtyřiadvacet, třiatřicet a šestatřicet let byli umístěni do policejních cel. Všichni tři již byli soudně trestáni, nejmladší z nich byl v minulosti odsouzen za drogovou trestnou činnost. Při této realizaci a provádění procesních úkonů kriminalisté úzce spolupracovali také s vězeňskou službou, v rapotické věznici byli totiž zbývající tři muži důvodně podezřelí ze spáchání drogové trestné činnosti.  Ve věznici se u odsouzených podařilo zajistit mobilní telefony.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání všech šesti osob. Muži byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť svým závažným jednáním zmařili účel trestu.  Za spáchanou trestnou činnost hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na deset let, uvedl komisař oddělení obecné kriminality por. Bc. Michal Škarek.      

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

24. června 2016

vytisknout  e-mailem