Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Dopravní policisté se o víkendu zaměřili na motorkáře

KRAJ - Na Českolipsku a Jablonecku proběhla dopravně bezpečnostní akce. 

 

 

1

V sobotu mezi 13. a 17. hodinou obsadili dopravní policisté silniční komunikace na Českolipsku a Jablonecku, aby se zaměřili především na chování motocyklistů v silničním provozu. Zajímalo je,  zda dodržují nejvyšší povolenou rychlost, v jakém technickém stavu mají motorky, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a třeba i to, jestli používají homologovanou ochrannou přilbu.

Dopravní policisty obou okresů při akci posílili kolegové z oddělení silničního dohledu odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Do akce jsme nasadili MOTO TEAM a TOP SPEED TEAM. Na motocyklech MOTO TEAMU společně s libereckými krajskými dopravními policisty vyjeli i Středočeši. TOP SPEED TEAM využil pro akci speciálních služebních vozidel určených  pro skrytý dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu. V těchto vozidlech je mimo jiné instalovaná technika měření nejvyšší povolené rychlosti, která úspěšně odhaluje silniční piráty.

V sobotu zkontrolovali policisté na Českolipsku a Jablonecku celkem 111 řidičů motorových vozidel. Mezi nimi bylo 33 motorkářů, kteří dopadli následovně. Na Českolipsku prošlo kontrolou 18 motorkářů,  8 z nich se dopustilo nějakého přestupku. V jednom případě se jednalo o předjíždění přes plnou čáru souvislou a nerespektování dopravního značení, ve 4 případech překročení povolené rychlosti, přičemž nejvyšší naměřenou rychlostí na úseku, kde se smí jet padesátkou, bylo překročení o 42 km. Tři motorkáři neměli vyhovující technický stav svého stroje. Mezi motorkářskou komunitou se rozšířil nešvar, který se nyní dopravní policisté snaží maximálně eliminovat, a tím jsou jejich neschválené úpravy motocyklů. Tři z kontrolovaných řidičů takové neschválené zásahy na svém motocyklu měli. Jeden motorkář provedl svévolně zásah do výfuku, čímž mnohonásobně navýšil jeho hlučnost  a další dva neměli v pořádku zrcátka, ta byla oproti předpisu příliš malá.

Někteří motorkáři zacházejí  v nepovolených úpravách svých strojů ještě  dál a nedodržují počet ani barvu světlometů nebo řidítka, blatníky a stupačky osazují nejrůznějšími ozdobnými bodci. Ty pak  mohou být velmi nebepečné při střetu s jiným účastníkem silničního provozu. Pokud dojde ke kontaktu s člověkem na kole nebo na motorce, bodce ho mohou vážně poranit a při střetu s vozidlem zase zvyšují materiální škody. Proto zákaz jejich instalace na motorku má své opodstatnění. Častým nešvarem motorkářů je i zakrývání registrační značky nebo její umisťování na motorku mimo její osu například na bok.

Na Jablonecku zkontrolovali policisté v sobotu celkem 15 motorkářů, z nich se dopustili přestupku čtyři. Dva překročili povolenou rychlost na padesátce o 5 a 20 km/h. Opět jeden motorkář si upravil výfuk, takže okolí obtěžoval nadměrným hlukem a jeden spolujezdec na motorce  cestoval bez ochranné přilby. Někteří motorkáři mohou dostat od dopravních policistů za ochrannou přilbu pokutu i tehdy, když ji mají připevněnou na hlavě. Je to ale jen v případech, kdy používají nehomologovanou přilbu. V poslední době je velkou módou pořizovat si  repliky historických přileb z období druhé světové války, které  neprošly zkušebními testy a jsou pro nositele díky své konstrukci spíše nebezpečné. Nošení nehomologizované přilby je proto přestupkem, za který mohou být hříšníci pokutováni až dvěma tisíci korun. V sobotu  zaplatilo 12 motorkářů za své  přestupky dohromady  7 300 korun.

Sobotní dopravně preventivní akce se zúčastnil také koordinátor BESIPU pro Liberecký kraj pan Miroslav Klásek, který byl společně s dopravními policisty na kontrolních stanovištích a motorkářům rozdával spolu s reflexními pásky i příručku s názvem "Na motorce v praxi", která obsahuje praktické rady od motorkářů pro motorkáře. Brožurka obsahuje nejrůznější témata od výbavy přes základní údržbu motocyklu až po jeho samotné řízení.

Na území Libereckého kraje zaznamenali policisté od 1. ledna do 31. července letošního roku celkem 2284 dopravních nehod, což je o 167 nehod více, než za stejné období loňského roku. Na 55 letošních nehodách se svou účastí podíleli motorkáři, to je zase naopak o 5 nehod méně oproti loňskému roku za sledovaný časový úsek. Příznivěji se letos vyvíji také statistika nehodovosti motokářů oproti roku 2015. Letos na silnicích Libereckého kraje zemřel za dané období 1 motorkář (loni za stejné období zemřeli 3), 4 se zranili těžce (loni 8 těžce zraněných) a 45 lehce (stejný počet i loni).

Dopravní policisté jsou i nadále připraveni vyvíjet přiměřený tlak na motorkáře s cílem přimět je k bezpečné jízdě a vychovat k vzájemné ohleduplnosti a zodpovědnosti v silničním provozu.

 

8. 8. 2016
por. Bc. Ivana Baláková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem