Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

(Ne)bezpečné parkování

Ms kraj - na co si dát pozor při parkování..? 

Období dovolených pro většinu z nás již skončilo a nezbylo nic jiného než se vrátit do zaběhnutých kolejí každodenního shonu. Pro větší komfort a možnost rychlé mobility mnoho lidí využívá motorová vozidla, která se však také stávají objektem zájmů pachatelů trestné činnosti. Způsoby provedení vloupání do vozidel a odcizení v nich uložených věcí a tedy nápaditost pachatelů jsou mnohé, mají však i shodné příčiny a znaky, na které je potřeba upozornit.

Způsob první

Zaparkované vozidlo na parkovišti, případně na jiném místě, které je k tomuto určeno. Pachatel si vozidlo nejprve vizuálně prohlédne a zjistí,autoI..JPG zda se uvnitř nachází jakýkoliv předmět jeho zájmu. Pokud ve vozidle něco takového zaregistruje, po malé chvíli se k vozidlu vrátí a během několika vteřin, provede do vozidla vloupání, věc odcizí a z místa činu odchází. Majitelé vozidel by určitě neměli spoléhat na to, že své zavazadlo ve vozidle dobře schovali a toto přece nemůže být dle jejich názorů nijak vidět. Notebooky, fotoaparáty, mobilní telefony případně další zavazadla nejsou v bezpečí pod sedadly, v přihrádkách palubních desek ani pod koberečkem zavazadlového prostoru. Všechny tyto místa pachatelé této trestné činnosti dobře znají a téměř vždy je prohledají. O tom, že bychom svá zavazadla neměli nechávat bez dozoru v prosklených interiérech vozidel, tedy není pochyb. A to ani v podzemních garážích samotných nákupních center. Nejen, že nám pachatel způsobí škodu na odcizených věcech, ale také zpravidla vždy dojde k poškození vozidla. Nejčastěji k rozbití skleněné výplně, kterou pachatel rozbije páčením, například šroubovákem o rám dveří, čímž dojde také k poškození samotných dveří, těsnění okna a také k poškození interiéru vozidla střepy skla. Další možný způsob je vypáčením zámku dveří, čímž opět dochází k poškození vozidla a dalším finančním výdajům za jeho opravu.

Co je podstatné v tomto případě zmínit je samotné parkování na rozsáhlých parkovištích nákupních center. V tomto případě bychom neměli nikdy své, jak už cenné věci nebo například jen drobnosti bez hodnoty, vkládat do zavazadlového prostoru, až po zaparkování. Měli bychom vždy myslet na to, že již při této činnosti nás mohou pachatelé sledovat a tímto chováním jím dáváme podnět k tomu, aby si právě naše vozidlo vyhlédli. V případě nutnosti uschování věcí v takovémto případě, tyto dáme do zavazadlového prostoru, ještě před samotným příjezdem na parkoviště. Nikdy také nespoléháme na to, že od vozidla odcházíme jen na několik minut.  Na toto doplatil majitel vozidla v Ostravě – Hrabůvce, který se ke svému vozidlu vrátil cca po deseti minutách a zjistil, že do jeho vozidla bylo provedeno násilné vniknutí právě přes rozbité okno a z vozidla mu byla odcizena mimo jiné finanční hotovost přesahující částku 300 000 korun.

Způsob druhý

autoII..jpgO obdobnou částku přišla v dubnu letošního roku řidička vozidla zn. Rolls Royce, která zaparkovala před nákupním centrem v Moravské Ostravě. Zde se však způsob provedení od předchozího lišil. Pachatel v tomto případě vozidlo nepoškodil. Tím se dostáváme k druhému způsobu odcizení věcí z vozidel, který však také není ojedinělý. Pachatelé využívají stresu a shonu nakupujících. Zaměří se na nakupujícího, který se vrací z obchodu zpět ke svému vozidlu s vozíkem plným nákupu, telefonuje, případně se věnuje svým dětem, a než začne svůj nákup vkládat do vozidla, ať už na zadní sedadla nebo do zavazadlového prostoru, odloží si příruční tašku, kabelku nebo jiné osobní zavazadlo na jiné místo ve vozidle a tomuto se pak již nevěnuje. Pachatelé dokáží bez povšimnutí k takto odloženým věcem přistoupit a z vozidla je odcizit. Je bláhové si myslet, že se nic nemůže stát, že se přece u vozidla pohybujeme a máme své věci pod kontrolou. V těchto případech sice nedochází k poškození vozidel, ale škody odcizením, mohou být také velmi vysoké, jak je patrné z výše uvedeného případu.

Nejen na rizika spojena s uloženými věcmi ve vozidlech v době jejich parkování upozorňuje preventivně informační kampaň Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje „Kdo s koho“, kterou policisté apelují na širokou veřejnost, aby dbala základních zásad bezpečného chování. Pomocí informačních plakátů, letáků, zvukových spotů a obrazových záznamů zachycujících samotné krádeže policisté veřejnost seznamuji také s riziky spojené s nakupováním ve velkých nákupních centrech.


por. Bc. Richard Palát
skupina tisku a prevence Ostrava

12. září 2016

vytisknout  e-mailem